بخشش جان!

میلیونها انسان در سراسر جهان زندگی خود را مدیون کسانی هستند که هیچگاه آنها را ندیده اند، کسانی که با اهداء بی مزد و منّتِ خون خود و با امید کمک به هم نوعان نیازمند و کسب رضایت الهی، به این خدمت انسانی بزرگ دست می زنند. برای تقدیر از این انسانهای والا و تشویق دیگران به این امر خیر و تشریح فوایدی که اینکار برای گیرندگان و دهندگان خون دارد، نهم مرداد ماه، سالروز تأسیس سازمان انتقال خون ایران در سال ۱۳۵۳، به عنوان روز ملّی انتقال خون نامگذاری شده است و هر ساله در چنین روزی به مسألۀ اهمیت انتقال خون سالم پرداخته می شود.   

افزايش شمار قربانيان ناشی از جنگ افروزیهای استکبار جهانی، تصادف جاده ای، حوادث شغلی و مانند آن از یک طرف و ناتوانی بشر در تولید مصنوعی خون و فرآورده های آن از طرف دیگر، اهدا و انتقال خون سالم را به یکی از مهمترین و انحصاری ترین راههای نجات انسانهای نیازمند خون تبدیل کرده است.

سازمان بهداشت جهانی و سازمانهای بین المللی حامی اهداء خون هم در سال ۱۳۸۳ روز ۲۴ خرداد را بنام روز جهانی اهدا کنندگان خون نامگذاری کردند تا دولتها همه ساله از اهدا کننده خون که با اقدام خداپسندانه خود به نجات جان نیازمندان برمی خیزند تقدیر کرده و سطح آگاهي عمومي مردم را نسبت به نياز به خون و اهميت اهداكنندگان داوطلب افزایش دهند.

گرچه مهمترين اثر اهداي خون، نجات زندگي انسانها است امّا تحقیقات نشان داده است که اهداي مكرّر خون به ميزان زيادي فرد را در برابر ابتلا به بيماريهاي قلبي – عروقي محافظت مي كند و این کار براي افراد سالمِ ۱۷ تا ۶۵ ساله با حداقل وزن ۵۰ کیلو گرم، نه تنها زياني ندارد، بلكه موجب جلوگيري از ابتلاي آنها به بيماريها نيز مي شود، ضمن اينكه سيستم خون سازي بدن به گونه اي است كه طي مدت كوتاهي اين مقدار خون اهدا شده را جايگزين مي كند.

با توجّه به اینکه هنوز در برخی از کشورها فروش خون رواج دارد، سازمان جهانی سال ۱۳۹۹ را سال اهدایِ صددرصد داوطلبانه در سراسر دنیا اعلام کرده است که خوشبختانه از سالها پیش ملّت ما به این افتخار بزرگ، دست یافته و بر طبق گواهی سازمان بهداشت جهانی در منطقه نیز رتبه اوّل را در زمینه اهدای خون بدست آورده است، ضمن آنکه بخش مهمی از اهدا کنندگان خون را در کشورمان، اهدا کنندگان مستمر، یعنی اهدا کنندگانی تشکیل می دهند، که هرسال حداقل دوبار خون هدیه می کنند.

با اینهمه در مورد اهداء خون در کشورمان اقدامات زیر ضروری است:  اولاً تشویق جوانان به ورود در این عرصه، بدلیل از دست رفتن تدریجی شرایط سنی بسیاری از اهدا کنندگان فعلی، ثانیاً ورود جدی نهادهای فرهنگی و رسانه ها برای تشویق اهدا کنندگان بویژه در ماههائی که اهدا خون کم می شود. ثالثاً بالاتر بردن شاخص اهداء خون با تذکّر مکرّرِ فواید فردی و اجتماعی آن و افزایش تعداد اهدا کنندگان.

موسوی زاده