حمايت از كالاي ايراني راهي براي سوق دادن كشور به <احسن الحال>

يكم فروردين ماه امسال امام خامنه‌اي در اجتماع عظيم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي در بياناتي شعار امسال را "حمايت از كالاي ايراني" عنوان مي‌كنند و مي‌فرمايند <همه مشكلات كشور با نگاه به داخل قابل حل است.>

به گزارش خبرگزاري تسنيم از اهواز، بهار كه رسيد تحول فقط در طبيعت ديده نشد بلكه توسط مقام معظم رهبري نقشه راهي انتخاب شد كه كشور را به سمت "احسن الحال" متحول ساخت.

يكم فروردين ماه امسال امام خامنه‌اي در اجتماع عظيم زائران و مجاوران حرم مطهر رضوي در بياناتي شعار سال را "حمايت از كالاي ايراني" عنوان مي‌كنند و مي‌فرمايند <همه مشكلات كشور با نگاه به داخل قابل حل است.>

شايد هيچ تبريك عيدي نمي‌توانست اين چنين دل كارگران كشور را شاد كند اما تداوم اين شادي روي ديگري نيز دارد كه به "انتخاب مردم" كشورمان گره خورده است. از اين رو با هدف كنكاش ذهنيت مردم قدم در بازارهاي برخي از شهرستان هاي خوزستان مي‌گذاريم تا نظر مردم را نسبت به موضوع حمايت از كالاي ايراني، جويا شويم.

اهواز: هر ايراني به خريد كالاي وطني رو بياورد

هاديان را برخي از بازاريان اهوازي كاسبي منصف و خداترس مي‌دانند، او سالهاست كه در فروش لوازم خانگي فعاليت مي‌كند. اگرچه وقتي متوجه شد تقاضاي مصاحبه را با او داريم گويا سفره دلش باز مي شود و از عدم ثبات بازار و نرخ ارز به شدت گلايه مي كند اما در اين بين به مبحث حمايت از كالاي ايراني نيز مي پردازد و مي گويد: در اين برهه كه همه مسئولان نگاههايشان به خارج از كشور معطوف شده انتخاب اين شعار توسط حضرت آقا دل خيلي از ما كاسبان در حوزه كالاهاي داخلي و كارگران را شاد كرد.

وي مي افزايد: به واسطه كاري كه دارم با كارگران فعال در زمينه كارخانجات كالاهاي خانگي و اجناس ساخت ايران در ارتباط هستم. اين كارگران به شدت از وضعيت بازار ناراضي بوده و خواهان توجه هر چه بيشتر مسئولان در جهت بهبهود وضعيت بازار براي فروش كالاي ايراني هستند.

اين فعال در حوزه فروش كالاهاي ايراني اظهار مي‌كند: برخي از اجناس داخلي توانايي رقابت با كالاهاي خارجي را دارند فقط بايد عزمي ملي در اين راه ايجاد شود تا به نقطه اي برسيم كه هر ايراني به خريد كالاي وطني رو بياورد و در اين ميان نقش مسئولان تصميم گيرنده بسيار حائز اهميت است.

آبادان: كمك كننده در چرخش چرخ اقتصاد كشور

يكي از شهروندان آباداني درباره بحث حمايت از كالاي ايراني مي‌گويد: وقتي بدانم كالايي ايراني وجود دارد كه از نظر كيفيت همتراز كالاي خارجي است بي‌شك كالاي ساخت وطنم را انتخاب خواهم كرد و ترجيح مي‌دهم فردي كمك كننده در چرخش چرخ اقتصاد كشورم باشم.

احمدي ادامه مي دهد: كارگران زيادي چشمشان به دستان ما دوخته شده كه كدام كالا را انتخاب مي‌كنيم لذا اگر مسئولان همت كنند و به كمك توليد كنندگان بيايند تا اين همكاري و تعامل سبب بهبهود كيفيت كالاهاي ايراني شود؛ بر اين باورم كه بسياري از مردم به خريد كالاهاي داخلي خواهند پرداخت.

شوش: باور "ما مي‌توانيم" را براي فرزندانمان ايجاد كنيم

عابدي يكي از فرهنگيان بازنشسته شوشي است و به گفته خودش در محله‌هايي زندگي مي‌كند كه چند خانوار از شغل كارگري به ارتزاق مي‌پردازند. وي كه موضوع حمايت از كالاي ايراني را سرنوشت ساز مي‌داند در همين زمينه عنوان مي‌كند: تصور كنيد روزي برسد كه خانه‌هاي ما مملو از كالاهاي لوكس خارجي شود در آن صورت چگونه مي‌خواهيم باور "ما ميتوانيم" را براي فرزندانمان ايجاد كنيم!

اين شهروند شوشي مي‌افزايد: با حمايت از كالاي ايراني البته كالاي ايراني با كيفيت فعل "توانستن" را براي فرزندانمان حفظ مي‌كنيم و در اين راه نيز مسئولان فرهنگي كشور نقش موثري دارند كه مي‌بايست در بهترين شكل آن را ايفا كنند به نوعي كه بين مردم و توليدكنندگان پل ارتباطي زده شود.

هنديجان:  مسئولان نگاهشان به خارج از كشور دوخته شده است

خانم حياتي كه از جوانان هنديجاني است "حمايت از كالاي ايراني" را امري ضروري توصيف مي‌كند و بيشتر صحبتهايش را به سمت مسئولان سوق مي‌دهد و مي‌گويد: بارها شنيده‌ايم كه ايراني‌ها جزو باهوشترين افراد در سطح جهان معرفي مي شوند اما چگونه است كه اين استعدادها در چشم مسئولان ما آنگونه كه بايسته و شايسته هست ديده نمي‌شود!

وي مي‌افزايد: چرا مسئولان از هوش و استعداد جوانان ايراني براي ساخت‌كالاهاي باكيفيت استفاده نمي‌كنند؟ با وجود اين همه جوان تحصيل كرده و مستعد ما مي‌توانيم برندهاي موفقي حتي در سطح بين‌الملل داشته باشيم ولي نگاه مسئولان به جوانان نگاه خوبي نيست و همواره به بيرون از كشور نگاه‌هايشان را دوخته‌اند.

اين شهروند هنديجاني ضمن انتقاد شديد از عملكرد مسئولان در زمينه توجه به مباحث مرتبط با پوشاك بيان مي‌كند: چرا پارچه چادري كه زنان ايراني استفاده مي‌كنند از كشورهاي ديگر وارد ميشود آيا تكنولوژي ساخت پارچه چادري آنقدر سخت است كه از عهده جوانان ما بر نميآيد؟ گاهي كه به ليست واردات برخي اجناس به كشور دقت مي‌كنم افسوس مي‌خورم كه چرا مسئولان با برخي تصميم‌هايشان جوان ايراني را نااميد مي‌كنند.

وي اظهار مي‌كند: مسئولان به جوانان بها دهند تا با ساخت كالا و اجناس ايراني روح اميد بر اين جامعه دميده شود و يقين بدارند كه جوانان ايراني مي‌توانند بازارهاي هدف را تسخير و از آن خودمان كنند. بايد روند به جايي برسد كه واردات به حداقل و صادرات به حداكثر برسد.

ماهشهر: مبحث حمايت از كالاي ايراني در دل شركتهاي مهم كشور ريشه بدواند

وجود پتروشيمي‌هاي بزرگ با درآمدزايي‌هاي هنگفت يكي از جاذبه‌هاي ماهشهر و بندر امام خميني است. قنواتي كه به همين موضوع اشاره مي‌كند در ادامه مي‌گويد: خوراك برخي از اين شركت‌ها از كشورهاي خارجي تهيه مي‌شود در حالي كه ساليانه تعداد زيادي از جوانان ما در رشته‌هاي مرتبط از دانشگاه‌ها فارغ‌ا‌لتحصيل مي‌شوند و علم لازم براي تهيه اين مواد را در چند سال آموخته‌اند.

وي مي‌افزايد: شايد اگر مبحث حمايت از كالاي ايراني در دل اين شركت‌ها نيز ريشه دوانده بود امروز با بهره‌گيري از دانش جوانان ايراني بسياري از كالاها و محصولاتي كه از كشورهاي ديگر تهيه مي‌شوند را از دست جوانان خودمان مي‌گرفتيم.

اين شهروند ماهشهري عنوان مي‌كند: گمان نمي‌كنم كه كسي عرق ملي داشته باشد و از جنسي كه مشابه آن البته با همان كيفيت در داخل وجود داشته باشد روي برگرداند و به سمت خريد كالاي خارجي روانه شود.  ‌

وي مي‌گويد: مردم ما همواره در همه زمينه‌ها اتحاد و انسجام داشته و دارند و هيچگاه صحنه‌اي را خالي نگذاشته‌اند بنابراين در زمينه كالاي ايراني نيز اگر كيفيت ارتقا يابد حتما حمايتشان را به صورت عملي نشان خواهند داد.

دشت آزادگان: دولت به تسهيل منابع و رفع موانع توليد بپردازد

حيدري درباره موضوع حمايت از كالاي ايراني با اشاره به وظايف دولت مي‌گويد: گاهي فقط مسئله استقبال و يا عدم استقبال مردم از كالاهاي داخلي نيست. گاهي توليدكنندگان فروش و استقبال لازم از سمت مردم را دارند ولي موضوعي كه آنان را با مشكل مواجه مي‌كند موانع و منابع توليد است.

وي مي‌افزايد: دولت اگر به شكل واقعي و در بعد عملي در فكر سوق دادن مردم به استفاده از كالاي ايراني است بايد ضمن تسهيل منابع به حل و رفع موانع و مشكلات توليد كنندگان بپردازد تا توليدكننده با ساخت كالاي با كيفيت سبب جذب مشتري و سپس رونق بخشي به امر حمايت از كالاي ايراني شود.

ايذه: مسئولان به امر آگاهي بخشي جامعه توجه كنند

سبزواري نيز تجملاتگرايي را معضلي براي يك جامعه ارزشي مي‌داند و مي‌گويد: هيچكس با استفاده از اجناس با تكنولوژي بالا مخالف نيست اما گاهي مي‌بينيم كه كالايي در داخل توليد مي‌شود ولي برخي‌ها همان كالا با برندهاي خارجي را مي‌پسندند اين موضوع نشان مي‌دهد كه به خوبي بعد و اهميت حمايت از كالاي ايراني براي مردم مبرهن نشده است.

وي ادامه مي‌دهد: گاهي مردم از عمق فاجعه‌اي كه در زندگي يك كارگر اخراج شده از كارخانه توليدات داخلي به دليل عدم فروش، رخ مي دهد باخبر نيستند و اگر مردم از اين موضوعات آگاه شوند حتما مانع از بروز چنين مشكلاتي براي همنوعان و هموطنانشان خواهند شد لذا مسئولان به امر آگاهي بخشي جامعه در اين زمينه نيز توجه كنند.

چندي پيش استاندار خوزستان نيز در نشست خبري درباره حمايت از كالاي ايراني گفته بود كه در اين زمينه به جد اصرار داريم و در زمينه حمايت از كالاي ايراني بايد اقدام كنيم.

ميثم يوسفي يك جامعه شناس است و به خبرنگار تسنيم مي‌گويد: خودباوري رمز پيروزي در هر كاري است و اشاعه فرهنگ حمايت از كالاي ايراني(البته كالايي كه توليد كننده بر خواست و نظر مصرف كننده احترام قائل باشد) به نوعي مي‌تواند مهر تاييدي بر گسترش فرهنگ خودباوري در جامعه به شمار رود.

گرچه تعداد مردمي كه در اين مصاحبه از گفته هايشان استفاده شده اندك است ولي هر كدام از آنها بيانگر تفكري در جامعه ما هستند كه بايد غنيمت شمرده شود. اكثر اين افراد نقش مسئولان را در جهت مبحث حمايت از كالاي ايراني بسيار حائز اهميت ميدانند.  ‌

نگاه‌ها به سمت مسئولان معطوف شده تا آينده شعار سال براي همگان مشخص شود؛ همت و تلاش مسئولان تصميم گيرنده به ويژه هيئت دولت در اين زمينه ميتواند به آينده كشور مرتبط شود.