خط آبرساني به آبادان و خرمشهر به موقع راه اندازي مي شود

 قول معاون عمراني استاندار در جمع خانواده هاي شهدا، هنرمندان و رسانه ها:

خط آبرساني به آبادان و خرمشهر به موقع راه اندازي مي شود

كاهش آورد رودخانه هاي استان نشان دهنده‌ي چالش در مديريت آب است

نور خوزستان: معاون امور عمراني استانداري خوزستان گفت: آورد رودخانه‌هاي خوزستان از ۳۱ به زير ۱۰ هزار ميليارد مترمكعب كاهش پيدا كرده كه نشان دهنده وجود چالش در مديريت آب است.

فرامند هاشمي‌زاده در جريان بازديد خانواده‌هاي شهدا و هنرمندان خوزستان از طرح آبرساني غدير به شهرهاي آبادان و خرمشهر با بيان اينكه در طرح غدير آب در سه فاز از سد كرخه به ۲۵ شهر و بيش از يك هزار و ۶۰۰ روستا منتقل مي‌شود، اظهار كرد: فاز نخست آن كه هم‌اكنون در حال اجراست آب شهرهاي اهواز، آبادان، خرمشهر، دشت آزادگان و هويزه را با لوله‌اي به قطر يك هزار و ۸۰۰ ميلي‌متر با ميزان شوري آب يك هزار و ۲۰۰ تامين مي‌كند.وي با بيان اينكه كارفرماي طرح آبرساني غدير، سازمان آب و برق خوزستان بوده و توزيع آب با شركت آب و فاضلاب استان خوزستان است، افزود: آبگيري در خرمشهر از منبع كارون و در آبادن از دو منبع بهمنشير و كارون انجام مي‌شد؛ مصرف روزانه آب در خرمشهر ۹۰ هزار مترمكعب در روز است و از خط غدير حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار مترمكعب به اين شهرستان منتقل مي‌شد.

هاشمي‌زاده بيان كرد: مصرف آب در آبادان ۱۵۰ هزار مترمكعب در روز است و ميزان آب تحويل داده شده به اين شهرستان حدود صد هزار مترمكعب بود.

معاون هماهنگ كننده امور عمراني استانداري خوزستان گفت: كسري آب خرمشهر از رودخانه كارون و كسري آبادان از رودخانه‌هاي بهمنشير، اروند و گاهي از كارون تامين مي‌شود و دو دستگاه آب‌شيرين كن نصب شده در آبادان حدود ۱۰ هزار مترمكعب به تامين آب اين شهرستان كمك مي‌كرد.

هاشمي‌زاده در خصوص علت شوري آب آبادان و خرمشهر اظهار كرد: ميزان شوري آبي كه از كرخه وارد مدار مي‌شود دو هزار ميكروموس بر ثانيه بود و با توجه به تاثير كاهش بارندگي و كم شدن آب شيرين وارد شده از بالادست به رودخانه‌ها، قدرت پس زدن آب شور حاصل از جزر و مد در آبادان و خرمشهر وجود نداشت و اين امر موجب شور شدن آب در اين دو شهرستان شد.

وي ادامه داد: خط يك غدير نيز دو بار دچار شكستگي در مقطع قيصريه شد و با گذشت ۴۸ ساعت شبكه‌هاي تامين خالي از آب شيرين شدند و مردم آبادان و خرمشهر را دچار مشكل كرد.

هاشمي‌زاده با بيان اينكه خط دوم طرح غدير شامل دو خط لوله ۱۸ و ۶۷ كيلومتري به قطر دو هزار ميلي‌متر بوده و آب را به شهرهاي مورد نظر منتقل مي‌كند، گفت: پنج پيمانكار براي اجراي فاز دوم طرح غدير مشغول به فعاليت هستند و در فرصت چهار روزه اين خط راه‌اندازي و آب به شهرهاي آبادان و خرمشهر خواهد رسيد.

معاون هماهنگ كننده امور عمراني استانداري خوزستان با بيان اينكه خط دو هزار از سد كرخه وارد ام‌الدبس شده و از آنجا به دشت آزدگان، آبادان، خرمشهر و شادگان پمپاژ مي‌شود، بيان كرد: با اجراي اين طرح ۱۵۰ هزار مترمكعب آب مورد نياز آبادان و ۹۰ هزار مترمكعب خرمشهر را تامين خواهد كرد.

وي ادامه داد: در فاز سه اين طرح نيز خط دو هزار ميلي‌متري ديگري راه‌اندازي خواهد شد به عنوان كمك در كنار خط دو مورد استفاده قرار مي‌گيرد كه تمامي مراحل آن انجام شده است.

هاشمي‌زاده بيان كرد: خط سوم از ايستگاه پمپاژ ام‌الدبس به اهواز است كه آب حيات شوشتر را به آبادان و خرمشهر منتقل مي‌كند و با اجراي آن ميزان شوري آب به ۴۰۰ ميكروموس بر ثانيه مي‌رسد.معاون هماهنگ كننده امور عمراني استانداري خوزستان در خصوص برداشت آب از دريا و نصب آب شيرين كن در شهرهاي خرمشهر و آبادان گفت: شوري آب دريا بيش از ۶۰ هزار ميكروموس بر ثانيه است از اين رو تبديل آن به آب شيرين نيازمند هزينه و تكنولوژي است‌.

وي تاكيد كرد: درحال حاضر به دنبال تامين آب شرب از منابع پايدار شامل درياچه پشت سدها هستيم اما در گام بعد به سمت تصفيه آب دريا خواهيم رفت.

         معاون عمراني استانداري خوزستان عنوان كرد:

اجراي طرح غدير، سه سال از زمان پيش‌بيني شده عقب است

احياي كارون مصوب شده است

 

همچنين معاون امور عمراني استانداري خوزستان در جريان اين بازديد در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به كمبود آب حاكم بر شهرهاي استان خوزستان، اولويت تأمين آب براي اين شهرها است و اصلا اجراي طرحي مبني بر انتقال آب به كويت و عراق صحت نداشته و آبي از خوزستان صادر نشده است.

هاشمي زاده افزود: طرح غدير شامل ۹۵۰ كيلومتر لوله گذاري است و براساس روال فني، مهندسي و بسيج تمامي امكانات سه موضوع نقشه طرح، انتخاب پيمانكار متخصص و تخصيص اعتبار براي اجرا بايد در نظر گرفته شوند.  ‌

وي با بيان اينكه اجراي طرح غدير سه سال از زمان پيش بيني شده عقب است و تخصيص ندادن به موقع اعتبارات مورد نياز از علت هاي آن است، بيان كرد: فاز نخست طرح آبرساني غدير سال ۸۸ آغاز و سال ۹۰ به بهره برداري رسيد؛ تمامي استان هاي بالادست خوزستان دچار خشكسالي شده و اين روند روي آورد رودخانه هاي استان تأثير گذاشته است از اين رو بحران آب با شدت بيشتري خود را نسبت به سال هاي گذشته نشان داده است و اجراي ديگر فازهاي طرح غدير با سرعت بيشتري در دستور كار قرار گرفت.

هاشمي زاده ادامه داد: فاز دوم طرح ۱۵ تيرماه سال جاري افتتاح و در فاز سوم نيز طرح به سد دز متصل مي شود؛ تمامي مراحل فاز سوم طرح غدير شامل طراحي، انتخاب پيمانكار و تأمين اعتبار انجام و براي اجرا در دستور كار دولت و مديريت استان قرار دارد.

معاون امور عمراني استانداري خوزستان در خصوص شكستگي لوله در فاز نخست طرح غدير گفت: طبيعي است كه يك خط لوله با بيش از ۲۰۰ كيلومتر با اتفاق هايي مواجه شود؛ لوله ۱۸۰۰ يك لوله جي‌آر‌پي است و در روستاي قيصريه بر اثر فشار ناشي از پمپاژ آب بيشتر، دچار شكستگي شد. پس از ترميم خط، با گذشت ۶ ساعت شاهد شكستگي در نقطه ديگر بوديم كه اين شكستگي هم رفع شد و در حال حاضر داير است.

هاشمي زاده در خصوص طرح حفاظت از كارون، بيان كرد: اين طرح از گتوند آغاز و به آبادان و خرمشهر مي رسد و در طول  مسير طرح هايي درخصوص ورود زهاب ها، پساب ها و فاضلاب انساني اجرا شده كه هنوز به صورت صد درصد كامل نشده اند از اين رو طبق مصوبه ۱۵ فروردين ماه سال گذشته دولت، احياي كارون شامل لايروبي، تثبيت ساحل و جلوگيري از آلاينده ها مصوب و براي آن اعتبار اختصاص داده شده است.

براي حل مشكل تامين آب مورد نياز نخلستان هاي شهرهاي آبادان، خرمشهر و شادگان گفت: براي اين كار احداث سه سد روي رودخانه هاي كارون و بهمنشير پيش بيني شده است.

سد تنظيمي مارد انجام شده و سد دوم پايين آن در حوزه مارون در حال انجام است. سد مارد فصلي بوده و منتظر اتمام اجراي سد مارون هستيم؛ دو سد بايد روي بهمنشير احداث شوند كه يك سد براي جلوگيري از ورود آب شور دريا در حال احداث بوده و سد تنظيمي دوم در محل تقسيم كارون و بهمنشير نيز در حال انجام است.