ديدن آبشارها و رودهاي خشك شده دلگيركننده است

با درود فراوان به مخاطبان عزيز، چند روزي به دليل مسافرت، اين ستون تعطيل بود كه با نام و ياد خداوند منان، بار ديگر در خدمت شما خواهيم بود و مثل هميشه آماده دريافت نظرات، نقدها و سوژه هاي مورد نظرتان هستيم.

اولين و برجسته ترين موضوعي كه در اين مقطع در سفرهاي برون استاني جلب توجه مي كند، موضوع كم شدن آب و خشك شدن رودخانه ها، چشمه ها و آبشارهاست كه بياباني شدن را جايگزين سرسبزي و طراوت كرده است تا جايي كه فاجعه خشكسالي و كاهش آب، به عينه محسوس و ملموس است. حتي آبشارهايي كه معروفيت دارد و از جاذبه هاي گردشگري است، مثل آبشار مارگون در استان كهگيلويه و بوير احمد عظمت سابق را ندارد و خيلي از دهانه هاي آن خشك شده است. ‌كوههايي را هم كه در سفرهاي قبلي سر سبز مي ديديم، حالا يا خشك شده اند يا پوشش گياهي اندكي دارند و در مجموع اكثر منظره هاي چشم نواز ديگر جاذبه ندارند. اين ها را گفتم كه يادآوري كنم كمبود آب جدي است و همه بايد در صرفه جويي اين مايه حيات و سرزندگي سهيم و كوشا باشيم.  ‌

وقتي مي گوئيم همه، منظور مردم و مسئولين است.  ‌ما مردم از طريق صرفه جويي در مصرف آب  هنگام استفاده از آن براي انجام ضرورت ها (مثلا مثل سابق شيلنگ آب را به دست نگيريم و بخواهيم زباله هاي جلوي درب خانه را با آب بشوييم يا در موارد ديگر اسراف كنيم.)

و اما نقش مسئولين دستگاه هاي خدماتي در صرفه جويي آب پررنگ تر است از مامورين فضاي سبز شهرداري هنگام آبياري گياهان و درختها و غيره گرفته تا تذكر به برخي مشاغل مثل كارواش ها كه واقعا بايد فكري براي آنها بكنند تا از ميزان استفاده آن ها از آب تصفيه كاسته شود.

دستگاه هايي هم مثل صنعت، معدن و تجارت بايد بكوشند مجوز كارخانه ها و صنايعي را كه نياز به آب فراوان دارند صادر نكنند.

به هرحال كمبود آب، جدي تر از آن است كه فكر مي كنيم و اميدواريم همه احساس مسئوليت كنيم و قدر قطره قطره آن را بدانيم تا دچار مشكل نشويم.

در شماره هاي بعد مطالب ديگري كه در سفر شاهد آن بوديم برايتان نقل خواهد شد.  ‌

 

قدرداني از آنها كه مردم خرمشهر و آبادان را از شوري آب نجات دادند و سفارشي به مردم و مسئولين

 

حالا كه صحبت از آب شد، جا دارد از تلاش جهادي تمام نيروهاي تامين آب شيرين مردم خرمشهر و آبادان با استفاده از طرح آبرساني غدير قدرداني شود. البته اين نيروها ثابت كردند كه مي شود كارها با سرعت و دلسوزي پيش برود كه اميدواريم اين نمونه كاري، الگويي بشود براي انجام خدمت در موارد غير بحراني و اين شيوه مختص دوران بحران در منطقه اي نباشد.

دكتر حقيقي پور مديرعامل آبفاي استان در گفت و گو با راوي با ابراز خرسندي از تامين آب شيرين براي مردم آبادان و خرمشهر، ضمن سفارش به صرفه جويي در مصرف آب به طوري كه فقط براي شرب استفاده شود اظهار اميدواري كرد كه آب مورد نياز براي كشاورزي (فضاي سبز) از آب تصفيه شده فاضلاب تامين شود. به گفته وي در برخي شهرها از جمله آبادان از آب شرب براي آبياري باغات استفاده مي شود.

وي همچنين از اصلاح شبكه فاضلاب در استان و شيرين كردن آب شور توسط كارشناسان هلندي كه قبلا به كشورمان آمده اند خبر داد و اعلام كرد كه انجام اين كار در حال پيگيري است و به نتيجه خواهد رسيد كه خبر خوشي است و اميدواريم تحقق پيدا كند.

مي دانيم كه اكثر كشورها از اين شيوه يعني تصفيه فاضلاب و تبديل آن به آب داراي كيفيت بهره مي برند.

حقيقي پور اين را هم گفت كه در يك ماه گذشته شبها بيش از يكي دو ساعت نخوابيده اند تا بتوانند وظايف و خدماتشان را آن طور كه در شأن مردم خرمشهر و آبادان است، انجام دهند.

 

انتخاب ساعت ۱۵ زمان مناسبي براي تشكيل جلسات نيست

 

آب و هواي بسيار گرم استان خوزستان و وضعيت بد نيروگاه هاي آبي در اين استان به دليل كاهش بارندگي و كم بودن ذخائر آبي، دست به دست هم دادند تا استانداري خوزستان ساعت كار اداري را به شدت كاهش دهد تا به مدد آن، مصرف برق سر به فلك نكشد.تا اينجاي كار كه طبق آمار و ارقام ارائه شده از سوي استاندار مبني بر اينكه خوزستان در مصرف بهينه برق رتبه اول را در كشور از آن خود كرده خوب است اما در عجب هستيم چرا برخي ادارات و سازمان ها جلسات خود را كه نياز به پوشش خبري دارند به بعد از ساعت اداري موكول مي كنند؟

ساعت ۱۵ ظهر در دماي ۵۰ درجه بدون ترديد ساعت مناسبي براي برگزاري جلسات نيست و اين انتظار بيشتر از استانداري مي رود. اگر عزمي براي اجراي دستور مبني بر تعطيل كردن ادارات بعد از ساعت ۱۲:۳۰ را ندارد لااقل  مديران به فكر خبرنگاران باشند.

 

تغيير مديريت در سازمان تأمين اجتماعي خوزستان

 

محمود يارعليزاده پس از سه سال از سازمان تامين اجتماعي خوزستان توديع و سيدمحمد مرعشي به عنوان مديركل جديد اين اداره كل معرفي شد. مرعشي پيش از اين رئيس شعبه ۲ تأمين اجتماعي آبادان بود.

براي آقاي سيدمحمد مرعشي در سمت جديد آرزوي توفيق داريم.