شايد بايد صدقه بدهيم تا بعد از ريزگرد و خشكسالي و شوري آب بلاي ديگري نازل نشود

ظاهرا بعد از نازل شدن بليه گرد و خاك و ريزگرد مردم خوزستان نبايد خيلي ابراز نارضايتي مي كردند چرا كه بحران ها و گرفتاري هاي ديگري در راه بود تا اين استان درگير مصائب سخت تري بشود. در اين ميان شهرهاي اهواز، آبادان و خرمشهر بيش از ديگر شهرها آسيب پذير شده اند و هرچند وقت يك بار مشكلي به مشكلات آن ها اضافه مي شود.

در تازه ترين رويدادها از اين قبيل مصائب، قضيه شوري آب است كه زندگي مردم را در آبادان و خرمشهر فلج كرده و زيان هاي مادي و معنوي بالايي داشته و دارد. شنيده ايم كه علاوه بر مردم، دام ها هم در آنجا به دليل خوردن آب شور دچار كوري شده اند كه اميدواريم واقعيت نداشته باشد. البته حالا كه وضع آب به اين صورت درآمده بعضي ها مدعي شده اند كه از ماهها قبل موضوع را با مسئولان در ميان گذاشته بودند كه اقدامي نكردند ، اگر چنين بوده چرا پيگير مطلب نشدند و به همان بيان شفاهي اكتفا كرده اند. عنوان كردن يك مشكل بايد تا زمان حصول نتيجه پيگيري شود و اگر مسئولان كوتاهي كردند بايد همان موقع موضوع را رسانه اي كنند نه  اينكه صبر كنند كار از كار بگذرد بعد بگويند ما گفته بوديم كه اينطور مي شود.

و اما مشكل آبادان در شوري آب خلاصه نشد و ديديم آتش گرفتن پتروشيمي هم قوز بالا قوز شد و آسمان اين شهر بلازده را دود پوشاند و حتي تلفات جاني و مالي هم داشت و بايد دعا كنيم بليه ديگري در آبادان نازل نشود و يا لااقل تا رفع شوري آب اتفاق هاي ديگري رخ ندهد. البته استاندار و مقامات مربوطه قول داده اند مشكل شوري آب تا دهم تير حل شود الحق هم نيروهاي آب و فاضلاب  استان و شهرستان با تمام توان و ظرفيت خود در گرماي طاقت فرساي آبادان مشغول كارند تا به وعده هاي داده شده وفا كنند. باز هم جاي شكرش باقي است كه مثل وقتي كه ريزگردها به استان رسيدند بعضي ها نمك روي زخم مردم نريخته و نگفتند اين تقاص ناشكري و كارهاي ديگر مردم است كه بر سرشان آمده است! شايد هم بايد ما مردم خوزستان براي رفع بلا بيش از ساير استان ها صدقه و كفاره و رفع مظالم بدهيم و دعا كنيم دولتمردان دلشان براي ما بسوزد و به مديريت استان بها بدهند تا علاج برخي بلاها را قبل از وقوع بكنند.

 

اهواز هم از بلاهاي غيرطبيعي مصون نمانده است!

 

وقتي مي گوئيم شهرهاي استان بلا زده شده اند حرف گزافي نيست، منتهي با اين تفاوت كه خيلي از بلاها طبيعي و از آسمان نازل مي شود اما بيشتر بليه هاي استان ما ناشي از بي تدبيري ها يا كوتاهي در انجام وظايف برخي مسئولان است.

مثلا به ياد داريم كه هر سال در اهواز شب ها بوي بد و متعفن كارخانه الكل سازي چه به روزمان مي آورد و هنوز هم معلوم نيست ادامه نداشته باشد چون وقتي هوا شرجي مي شود، بوي بد را با خود به شهر مي آورد. مدتي هم درگير سوختن مزارع نيشكر بوديم و امسال هم درگير بوي بد ناشي از سوختن زباله در غيزانيه هستيم كه بر اثرآتش گرفتن زباله هاي سايت دفن زباله اهواز در نزديكي روستاي صفيره است كه در تابستان زباله ها به دليل اينكه گاز متان متصاعد مي كنند، دچار آتش سوزي مي شوند.

اينطور كه بخشدار غيزانيه گفته: دود ناشي از سوختن اين زباله ها و بوي متعفني كه ايجاد مي شود، اهالي بيست روستاي منطقه با جمعيت هشت هزار نفري را آزار مي دهد.  ‌

هفته گذشته زباله هاي اين منطقه به دليل گرما دچار آتش سوزي شدند كه سه روز ادامه داشت و پس از خاموش شدن هنوز دود و بوي بد آن قطع نشده است.

سايت صفيره اهواز سال ۹۱ و با تعطيل شدن مدفن قديمي پسماند اهواز در منطقه برومي راه اندازي شده است كه روزانه يك هزار تن زباله شهر اهواز به آنجا منتقل مي شود و هنوز دفن اصولي در اين سايت صورت نمي گيرد.

موضوع را با آقاي قنواتي مديرعامل سازمان پسماند شهرداري اهواز در ميان گذاشتيم. وي ضمن تاييد آتش سوزي زباله ها به دليل متصاعد شدن گاز متان در تابستان گفت: اين سايت ۱۱۵ هكتار است و در حال ساماندهي و احياي سلول قديمي هستيم.

وي گفت به منظور جلوگيري از حوادث آتش سوزي و تصاعد گاز متان، اكنون هر بار كه زباله تخليه مي شود يك لايه خاك روي آن ريخته مي شود. قنواتي اظهار اميدواري كرد كه به زودي دفن زباله در اين سايت به صورت اصولي صورت گيرد.

 

فيلم انتقال آب به عراق ساختگي است

غلامرضا شرفي عضو كميسيون انرژي مجلس و نماينده مردم آبادان با تأكيد بر اينكه هيچ اقدامي براي انتقال آب به عراق صورت نگرفته است، در پاسخ به اين سوال كه آيا انتشار اخبار و فايل تصويري انتقال آب شيرين به بصره صحت دارد گفت: اين فيلم پس از دو سال از طرق‌ مختلف براي بنده ارسال شد و آن را به صورت تخصصي مورد بازبيني قرار داديم كه مشخص شد به صورت حرفه‌اي ميكس شده است.

وي اين را هم گفت : از مسئولان استان موضوع انتقال آب به عراق را پيگيري كرديم كه مشخص شد به هيچ وجه استانداري خوزستان در اين خصوص اقدامي نكرده است و هيچ آبي به عراق منتقل نمي‌شود.

به گفته شرفي: شبكه‌اي كه در داخل اهواز و ضد انقلاب است اين فيلم را منتشر كرده است بنابراين  فيلم انتقال آب به عراق صحّت ندارد و به هر حال در اين خصوص استانداري خوزستان مي‌تواند بهتر پاسخ دهد.

رضا اردكانيان وزير نيرو اخيرا در يك نشست خبري گفته بود: قرارداد فروش آب به كويت كه قبلا در دهه هشتاد مطرح شد با مخالفت بنده در آن زمان مواجه و از آن جلوگيري شد.