صنعت گردشگری؛ کم هزینه، پردرآمد و اشتغالزا

مصاحبه های متعدّد دولتمردان و بویژه مقامات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در روزهای گذشته و اعلام رقم تخصیص های دولت به طرحهای اشتغالزائی از جدّی شدن دولت و دولتمردان در بحث اشتغال و کاهش نرخ بیکاری حکایت دارد و تقریباً همۀ خانوارهای ایرانی که هر کدام یک، دو و یا چند جوان بیکار درخانه دارند، بیصبرانه در انتظار عملی شدن این وعده ها نشسته اند.

بدون تردید مشکل بیکاری، بزرگترین معضل جامعه و ایجاد اشتغال پایدار و مولّد مهمترین مطالبۀ مردم بخصوص در استانهای دارای نرخ بیکاری بیشتر است، در عین حال این مسأله دغدغۀ همیشگی دولتها نیز بوده و تقریباً در همۀ برنامه های پنجسالۀ توسعه و بودجه های سالانه و سند چشم انداز بیست ساله نیز حل این مشکل از دولتها و مجلس خواسته شده است امّا همۀ شواهد و قرائن، از جمله آمارهای موجود نشان می دهد که علیرغم برنامه ریزیهای صورت گرفته و وجود ظرفیتهای بیشمار اشتغالزائی، به نیازهای موجود پاسخی شایسته داده نشده و ننگ نرخ بالای بیکاری و ناهنجاریهای اجتماعی بیشمار ناشی از آن، همچون لکّۀ ننگی همچنان بر دامن تصمیم سازان و تصمیم گیران حوزۀ اشتغال خودنمائی می کند که علت اصلی آن نیز علاوه بر ناتوانی مسئولان ناکارآمد و فاقد انگیزه و ابتکار این حوزه، عادت مسئولین به آماده خوری از سفرۀ نفت و امید بستن به سرمایه گذاری دشمنان خارجی در ایران و نادیده گرفتن ظرفیتهای بیشمار اشتغالزائی است که اگر به فعلیت در آیند هریک به تنهائی قادر می توانند جوابگوی بخش وسیعی از نیاز اشتغال کشور باشند. از جمله نمونۀ بارز این ظرفیتها صنعت گردشگری است.

صنعت گردشگری امروزه پس از نفت و خودروسازی پر رونق ترین صنعت دنیا است که با هزینۀ کم و ارز آوری بالا، از هر ۱۵ شغل در دنیا یک شغل را به خود اختصاص داده است و بسیاری از کشورها بدون داشتن حتی سابقه‌ای تاریخی یا مذهبی، برای خود مکان‌های گردشگری می‌سازند و از این راه درآمد بسیاری را نصیب خود می‌کنند.. کشور ما ایران نیز از جمله کشورهائی است که به لحاظ جاذبه‌های باستانی و تاریخی و طبیعتی زیبا و نیز امکانات پزشکی و ورزشی و مانند آن مورد توجه توریست‌ها و گردشگران خارجی قرار گرفته و به گفته سازمان جهانی گردشگری از این لحاظ رتبه دهم را داراست. امّا به دلایل مختلف از لحاظ جذب گردشگر در رتبۀ پنجاهم جهان قرار دارد.

نمونۀ کاملتر آنچه در مورد جاذبه های گردشگری ایران اشاره شد در استان خوزستان وجود دارد که اگرچه چند سالی است مورد توجّه مسئولین قرار گرفته لیکن اگر نسبت به فراهم کردن زیرساختهای لازم برای این صنعت جدیت بیشتری بکار برده شود می تواند با جذب گردشگران بیشمار داخلی و خارجی رونق اقتصادی استان را موجب شود. بویژه آنکه این استان با همین امکانات و زیر ساختهای موجود توانسته است در سالهای اخیر سهم خوبی از گردشگران خارجی و داخلی را بخود اختصاص دهد.

 

موسوی زاده