عضو مجلس خبرگان رهبري: مافياي آب بايد افشا شود

ضرورت جبران خسارت نابودي احشام و نخلستان‌ها

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: پروژه‌ها و نقشه‌هاي مافياي آب در وزارت نيرو بايد افشا شود. برخي از اين مسئولان با نگاه بخشي با طرح‌هايي آب را به اسم شرب اما براي صنعت  فضاي سبز و كشاورزي به استان‌هاي مطبوع خود منتقل مي‌كنند.

‌به گزارش فارس از آبادان، آيت ا… محسن حيدري نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان به منظور بررسي مشكلات روستائيان شهرستان آبادان به همراه امام جمعه آبادان، نمايندگان مجلس و فرماندار آبادان از روستاهاي شلحه امام حسن عسكري (ع) و منيوحي اين شهرستان بازديد كردند.

در اين بازديد اهالي روستاها در خصوص مشكلات ناشي از شوري و كمبود آب گله مند بودند به‌طوري‌كه عنوان مي‌كردند بسياري از احشام و نخلستان‌هاي خود را از دست داده اند و متحمل خسارت‌هاي سنگين شده‌اند. همچنين بسياري از روستائيان به دليل بيكاري و خسارت‌هاي وارد آمده توان پرداخت  تسهيلات اشتغال خود را ندارند.

اهالي اين روستاها از مسؤولان به دليل عدم بازديد از اين روستاها گله مند بودند و همچنين از گروه‌هاي جهادي بسيج و پويش مردمي كه از سراسر كشور جهت ارسال و توزيع آب شرب به اهالي روستاها شبانه روز در حال تلاش هستند، تشكر و قدرداني كردند.

آيت ا… حيدري در اين نشست ضمن تسليت شهادت امام صادق (ع) و درود بر روان پاك شهداي ۸ سال دفاع مقدس، اظهار كرد: مردم خوزستان مبتلا به دو جنگ شدند، جنگ تحميلي صدامي كه با آثارش تاكنون درگير و مبتلا هستيم و جنگ دوم مشكل شوري و كمبود آب است.

وي با اشاره به اين كه مردم روستاها و شهر آبادان در جنگ اول قهرمانانه ايستادگي كردند و روح استقامت و توكل را از امام حسين (ع) به ارث برده‌اند، افزود: مشكلات خوزستان پيش بيني شده بود و در بخش كشاورزي و آب شرب احشام به مسئولان دولتي مشكلات را گوش زد كرده بوديم ولي انگار برخي مسئولان گوش‌هايشان را با پنبه پركرده اند و بعد از بروز مشكل به‌دنبال حل آن هستند. نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان بيان كرد: ما وظيفه داريم مشكلات شما را حل كنيم و اجازه نمي‌دهيم ضد انقلابي‌ها بيايند و در اين شرايط موج سواري كنند؛ مردم ما خودشان بصيرند، ما تا آخرين قطره خون ايستاده‌ايم تا به مشكلات رسيدگي‌كنيم؛ پروژه‌ها و نقشه‌هاي مافياي آب در وزارت نيرو بايد افشا شود. برخي از اين مسئولان با نگاه بخشي با طرح‌هايي آب را به اسم شرب اما براي صنعت، فضاي سبز و كشاورزي به استان‌هاي مطبوع خود منتقل مي‌كنند.

دولت خسارت ناشي از نابودي احشام و نخل‌هاي روستاييان را جبران كند

حجت الاسلام علي ابراهيمي پور نيز در نشست با اهالي روستاهاي آبادان، اظهار كرد: به منظور ايجاد ارتباط با مردم به روستاها آمده‌ايم و در قبال مردم احساس شرمندگي مي‌كنيم. در دو موضوع آب شرب روستايي و احشام و كشاورزي،  وزارت و مسئولان قول مساعدت داده‌اند.

وي عنوان كرد: آمار خسارت ميلياردي است، وزارت نيرو و كشاورزي بايد خسارت وارد به مردم را جبران كنند. رئيس جمهور بايد روزانه وزرا را جهت بررسي و گزارش از مشكلات مردم اين خطه به منطقه ارسال‌كند. همه بايد دركنار هم باشيم و از تمام ظرفيت‌ها استفاده كنيم تا خسارت جبران شود.

امام جمعه آبادان گفت: روستائيان، طرح توسعه كشاورزي مقام معظم رهبري را با جان دل اجرا كردند ولي شوري آب در حال نابودي ثمره و نخيلاتشان است. دولت بايد خسارت احشام و ثمره و نخل هاي روستاييان را جبران كند.

مطالبات به‌حق مردم را دنبال مي‌كنيم

فرماندار آبادان نيز در اين نشست اظهار كرد: موضوع خارج از اراده ما در شهرستان است. شوري آب در بالا دست به سي هزار رسيده بود. با توجه به كاهش برداشت نيشكر و ساخت سد مارد اين ميزان شوري كاهش يافت.

وي افزود : ما مطالبات مردم را دنبال مي‌كنيم، مطالبات به حق است و از زماني كه  شوري آب بالا رفته تاكنون تانكرهاي حمل آب با حمايت منطقه آزاد اروند در سطح روستاها توزيع شده و همچنين آب شرب بسته‌بندي شده از شركت‌هاي آب و فاضلاب استان در اين مناطق روستايي پخش شده است.

به گزارش فارس، ۴ ميليون نخل در روستاهاي آبادان در معرض نابودي است و اگر به‌سرعت آبياري نشوند، به دليل نزديكي به فصل برداشت به طور قطع محصولاتشان نابود خواهد شد.

همچنين در هر روستا به‌طور متوسط سيصد نفر در زمينه كشاورزي در حال اشتغال هستند و در صورتي كه آب لازم مهيا نشود شاهد از بين رفتن نخلستان‌ها و احشام، وضعيت بد اقتصادي، بيكاري و مهاجرت از روستاها خواهيم بود.

در شهرستان آبادان ۷۲ روستا وجود دارد و در هر روستا ۳ مخزن ۵۰۰ ليتري آب نصب شده‌كه روزانه ۱۰۰ تانكر در حال  آب رساني به اين روستاها هستند و ۸۰ شل بطري آب معدني با حمايت و پويش‌هاي مردمي در روستاها توزيع شده است.