مردم به گراني كالاها رضايت ندهند، بازرسان جدي برخورد كنند

پس از بروز مسائل مربوط به ارز، فروشگاه هاي كالاي خانه اقدام به گران كردن كالاهاي خود كردند و حتي كالاهايي را كه با قيمت ارز قبلي خريداري كرده بودند، با قيمت هاي جديد و بالا عرضه كردند. اين وضعيت براي خانواده ها يي كه قصد تهيه جهيزيه براي دخترشان را دارند سخت تر كرده اما بايد بدانيم اگر مردم با اين گراني ها مقابله كنند و شكايت خود را به مسئولان مطرح سازند شايد ترمز گراني ها تا حدي كشيده شود. نمونه اي از اين احقاق حق يك خريدار جهيزيه را بخوانيد.

در حين برگزاري گشت تعزيرات در يكي از مناطق تهران، مادر و دختري كه يخچالي براي جهيزيه به مبلغ ۱۵ ميليون تومان خريده بودند، با بررسي بازرسان سازمان صنعت، معدن و تجارت متوجه شدند كه قيمت واقعي اين كالا، ۱۰ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان است.

حسين آجيلي بازرس سازمان صنعت، معدن و تجارت همراه اين خريدار به فروشگاه مربوطه مراجعه كرد و فروشنده مجبور به بازگرداندن مابه التفاوت مبلغ به خريدار شد.  ‌

معاون حقوقي تعزيرات تهران گفته: افرادي به صورت دلالي و امتناع از عرضه لوازم خانگي از كمبود لوازم خانگي در بازار سوءاستفاده مي كنند و تعزيرات در پي برخورد قاطع با آنها است.

يكي از فروشندگان برندهاي خارجي گفت: تنها در ارديبهشت ماه امسال ۱۰ تا ۱۲ درصد قيمت لوازم خانگي افزايش يافت كه اين ميزان به تاييد سازمان صنعت، معدن و تجارت رسيد و اكنون مسأله اين است كه موجودي كالا در بازار كم است.

وي افزود: در حال حاضر يخچال، ماشين لباسشويي و ماشين ظرفشويي برندهاي خارجي در بازار موجود نيست.

فروشنده ديگري گفته: جلوي ورود لوازم خانگي را گرفته اند و هركس هم كه كالا دارد، در انبارها دپو كرده و عرضه نمي كند.

به جاست در استان ما هم سازمان صنعت و معدن بازرسان خود را براي نظارت بر فروش كالاها بسيج كند و انبارهايي را كه در آنها كالا احتكار شده كشف و به بازار تزريق كند تا از فشار به خانواده ها كاسته شود.

دست راست استاندار كجاست؟

 

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، كه حالا وزير محبوب منتقدان و مخالفان دولت است، هفته گذشته دو روز را براي ثبت سومين سفر خود به استان خوزستان در برنامه كاري قرار داد تا همچون سفر هاي مكرر وزير بهداشت به اين استان در ذهن ها ماندگار شود.

وي در نخستين روز سفر براي برنامه هايي راهي بهبهان شد و خبرنگاران استان نيز سرشار از حس همذات پنداري با او پا به پاي وزير دهه شصتي خود همراهي اش كردند.

ظاهرا ساعت حوالي ۳ صبح بود كه تيم خبري پس از پوشش اولين روز از سفر وزير، به اهواز رسيدند و پس از بدرقه سرپرست محترم روابط عمومي استانداري تا منزل او، به الباقي خبرنگاران جنب درب استانداري گفته شد: فردا ساعت ۷ صبح براي افتتاح فاز دوم پروژه  uso‌‌باغملك درب همان آتش نشاني معروف منتظرتان هستيم؛ في امان ا… !!‌

اما روز پنجشنبه جز يكي دو نيروي استانداري، مابقي از جمله سرپرست محترم روابط عمومي و باقي همكارانشان براي برگزاري كلاس ويژه روابط عمومي فرمانداري شهرستان ها كه به گوش خبرنگاران رسيده بود چيزي جز كلاسي آموزشي نيست، راهي لالي شدند. برايمان سوال است چه برنامه اي مهم تر از سفر وزير به يك استان است كه روابط عمومي استانداري برنامه موجه يا غيرموجه تري را با روابط عمومي هاي فرمانداري ها هماهنگ كرده بود.

اردويي كه نه صرفاً آموزشي و بلكه با چاشني تفريح به مقصد كه همان كلاس آموزشي باشد برسند و هم مقصود كه همان تفريح بود!‌

روابط عمومي پيشاني يك اداره و سازمان بوده و دست راست مدير آن اداره است. حالا روابط عمومي جايي مثل استانداري خوزستان بايد پيشاني بلندتري داشته باشد تا به عنوان الگويي مناسب و درست براي روابط عمومي هاي ديگر آن استان مقبول واقع شود. وقتي مديري دست راستش را كنار خود نبيند، حتما برايش سوال ايجاد مي شود كه دست راستم كجاست؟

اميدواريم در اولويت بندي برنامه ريزي هاي بعدي با چنين مواردي مواجه نشويم، ضمن اينكه رها كردن خبرنگاران ساعت ۳ صبح رفتار درستي با اين قشر زحمتكش و هميشه در صحنه نيست.

 

اين همه تبليغ براي پارچه ترك خلاف حمايت از كالاي داخلي نيست؟

 

حمايت از كالاي داخلي نبايد فقط در شعار باشد كسبه به خصوص آنها كه توليدات و كالاي خارجي را تبليغ مي كنند بايد توجيه شوند.

شما به يك مغازه فروش پارچه مبل يا نظاير آن كه برويد وقتي پارچه ي با كيفيت و خوشرنگ بخواهيد فروشنده بلافاصله مي گويد تمام پارچه هاي ما ترك است و پارچه ي ايراني نداريم اين در حالي است كه مي دانيم در كشور پارچه هاي با كيفيت توليد مي شود و بعنوان مثال در يزد پارچه هاي مشابه ترك توليد مي شود بنابراين آقايان مسئول بروند اين گونه فروشندگان را توجيه كنند يا اصلا پارچه امثال ترك را وارد نكنند تا ارز با اين همه مشكلات بي خودي از كشور خارج نشود.