مسئولان انباشت مشكلات در آبادان و خرمشهر بايد بازخواست شوند

استاندار خوزستان، شنبه شب در برنامه تلويزيوني افق روشن شبكه استاني خوزستان كه به طور همزمان از شبكه آبادان نيز پخش مي‌شد، گفت: آنچه در آبادان و خرمشهر پيش آمده متاثر از مسائل آب و هوايي و اقليمي و البته انباشت مشكلات از گذشته است كه ما را متاثر و متاسف كرده است.

دكتر شريعتي با بيان اينكه من همراه با مردم آبادان و خرمشهر، مشكلات اين شهرستان ها را درك مي كنم افزود: براي حل اين مشكل اقداماتي در دست اجرا داريم تا بتوانيم وضعيت پايدارتري را ايجاد كنيم و به تدريج شاهد چنين نوساناتي نباشيم؛ بالاخره آنچه مطالبه مردم بوده به حق است؛ آب مايه حيات است. من از ابتداي مسئوليت براي اجراي پروژه هاي آب وقت زيادي گذاشتم و بر حل مسئله آب و فاضلاب استان به مديران تأكيد زيادي داشته ام و اين كار را به عنوان يكي از رسالت‌هاي اصلي خود دانستم تا در مدت تصدي بتوانم مشكلات زيرساختي آب و فاضلاب را حل كنم.

به گفته استاندار، مشكلات آب و فاضلاب استان زيرساختي است اقدامات خوبي در اين زمينه انجام شده و براي حل اين مسئله خوشبين هستيم.

خيلي ها عقيده دارند كه مشكلات مربوط به آب خرمشهر و آبادان في البداهه به وجود نيامده اند و استاندار هم آن را مولود انباشت مشكلات گذشته دانسته كه بهتر است مشخص شود چه عواملي در گذشته دليل پيدا شدن وضع امروز اين دو شهر بوده اند.  ‌

 ‌ما بارها گفته ايم كه با تغيير يك مدير در هر سطح نبايد مسئوليت او را تمام شده دانست، بلكه بايد با بررسي عملكردها، اگر در طول خدمت مديري كارهاي خوبي انجام شده كه به پيشرفت مناطق حوزه مامورتيش و رضايت مردم منجر شده، مورد تشويق قرار گيرد و چنانچه عملكرد مثبتي نداشته يا در انجام وظايفش كوتاهي كرده، بطوري كه مردم متضرر شده اند، بايد مورد بازخواست قرار گيرد. در قضيه آبادان و خرمشهر به خصوص در بازسازي آنها كوتاهي هاي فراواني بوده كه قاعدتا بايد به آن رسيدگي مي شد كه هيچوقت نشد، اما آب مسئله اي نيست كه بتوان به آساني از آن گذشت و بايد مشخص شود مسئول انباشت مشكلات در گذشته (به قول استاندار) چه كساني بوده اند و باز خواست شوند تا از تكرار چنين وضعي در ديگر شهرها جلوگيري شود.

 

گرما چهارشنبه را در خوزستان تعطيل كرد

 

مدير كل مديريت بحران خوزستان براساس اطلاعيه هواشناسي مبني بر افزايش دما و به منظور كاهش مصرف برق ادارات و بانكهاي استان خوزستان را روز چهارشنبه تعطيل اعلام كرد.

كيامرث حاجي زاده روز يكشنبه در جلسه كميته علمي، فني و آموزشي مديريت بحران خوزستان بيان داشته: با توجه به پيشنهاد ستاد مديريت بحران استان  و با موافقت و دستور استاندار خوزستان روز چهارشنبه در استان خوزستان تعطيل اعلام شد.

وي با اشاره به اخطاريه هواشناسي خوزستان مبني بر افزايش دما در هفته جاري اين تعطيلي را به منظور مديريت بهينه مصرف برق، كاهش پيك باري شبكه برق صرفه جويي در مصرف آب و برق  و پيشگيري از بروز حادثه و قطع احتمالي برق دانسته كه بانك ها، مراكز آموزشي سطح استان، ادارات و دستگاه هاي اجرايي  (به جز مراكز امدادي  درماني، خدماتي عملياتي ،  آتش نشان‌ها و بخش‌هاي داراي نوبت كاري)  شامل اين تعطيلي هستند.

 

رئيس جمهور استدلال وزير جوان را براي مقابله با جنگ رانتي  پذيرفت

 

هفته گذشته در پي بالا رفتن شديد قيمت دلار، آذري جهرمي، وزير ارتباطات با توجه به اطلاعات موجود در زمينه رجيستري گوشي تلفن همراه، ليستي از تمام شركت‌هاي وارد كننده تلفن همراه كه ارز دولتي گرفتند و شركت ‌هايي كه با اين ارز گوشي وارد كرده‌اند، در بازه اول فروردين تا ۲۹ خرداد ماه ۹۷ را منتشر كرد؛ فهرستي كه از گم شدن ۱۴۵ ميليون يورو دولتي در واردات قانوني موبايل پرده برداشت.

اندكي بعد رئيس جمهور نيز با دستور مستقيمي اعلام كرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در ثبت سفارشات و بانك مركزي در تخصيص ارز مربوطه، موظف هستند جزئيات را اعلام كنند تا مردم بدانند چه كسي و براي چه كاري، ارز رسمي دريافت كرده است.

بعد از اين دستور رئيس جمهور، محمد شريعتمداري وزير صنعت، معدن و تجارت در نشست خبري خود با اشاره به اينكه بانك مركزي اسامي افرادي كه ارز ۴۲۰۰ توماني گرفته اند را در اختيار دارد، گفت: <ما به عنوان وزارت صنعت نمي توانيم كه ثبت سفارش كنندگان را افشا كنيم چراكه اينطور به جنگ بخش خصوصي رفته ايم، اين در حالي است كه ليست اعلامي از سوي وزير ارتباطات، اسامي افرادي بود كه تخصيص ارز داشتند و تامين ارز آنها صورت نگرفته بود، ما نمي خواهيم به جنگ اقتصاد كشور برويم و اقتصاد را به هم بريزيم بنابراين با استفاده از نيروي عقل خدادادي، تصميماتي خواهيم گرفت كه به صلاح اقتصاد باشد.>

وزير ارتباطات هم در واكنش به اين اظهارات در توييتي نوشت: <با ايمان قلبي كه بر پايه عقل خدادادي است، مي گويم: فساد، موريانه و عامل بي ثباتي اقتصاد كشور است. بخش خصوصي پاك دست از انتشار ليست ارزبگيران حمايت كرده و خواهد كرد. بايد به جنگ اقتصاد رانتي رفت>

در ادامه حساب توييتري رئيس جمهوري نيز مطلب وزير ارتباطات را مورد پسند قرار داد و به نوعي از موضع وزير جوان دولت حمايت كرد.

روز گذشته بانك مركزي به درخواست وزارت صنعت فهرست شركت هاي دريافت كننده ارز دولتي به نرخ ‌‌4200 تومان را منتشر كرد. در اين فهرست اقلامي مانند ميوه، حبوبات مانند عدس، ‌نخود خوراكي، لوبيا چيتي دانه سويا، چاي، برنج، گوشت گوساله و گوسفندي و همچنين لوازم خانگي مانند بخارشور و هود ‌آشپزخانه تلفن‌هاي همراه، لپ تاپ و لوازم تاسيساتي و حتي كود ديده مي شود اما خبري از واردكنندگان خودرو و دارو  نيست كه روز گذشته رييس جمهور براي انتشار ليست كامل به وزير صمت اولتيماتوم داد.