گراني ميوه و تره بار زير سر عراقي هاست يا واسطه ها؟

اخيرا قيمت ميوه و تره بار در بازار اهواز گران شده به طوري كه بسياري از شهروندان كه از نظر مالي ضعيف هستند، قادر به خريد ميوه نيستند و تره بار را هم در حد رفع نياز روزانه تهيه مي كنند.

بين مردم شايع شده كه چون پول ما در برابر عراقي ها تنزل پيدا كرده، دلال هاي عراقي اين مواد غذايي را چند برابر قيمتي كه خرده فروشان خريداري مي كنند ، خريداري كرده و به عراق مي برند كه با اين كار هم سود سرشاري نصيب آب ها مي شود هم هر آنچه خريداري مي كنند و مي برند كم شده يا عمده فروشان با قيمت بالاتري به خرده فروشان عرضه مي كنند، آن ها هم به ناچار گران تر از گذشته مي فروشند.

 البته اين گمان يا شايعه مسبوق به سابقه است و از مدتي پيش عراقي ها، بازار فروش ماهي در آبادان و خرمشهر را قبضه كرده اند و با خريد ماهي و بردن آن به عراق، براي شهروندان مشكل ساز شده اند و ماهي خوب و با كيفيت حتي با قيمت بالا هم كم شده است.

موضوع با آقاي صولت احمدي مديرعامل سازمان ميادين شهرداري اهواز در ميان گذاشته شد. وي شايعه خريد بطور عمده به عراقي ها را تكذيب كرد، ضمن اينكه يادآور شد به عنوان يك شهروند از قيمت ها شاكي است چون نسبت به سنوات گذشته افزايش داشته است. وي اين را هم گفت كه خودم هم آرزوي خريد و مصرف بعضي ميوه هاي گرانقيمت به دلم مانده است.

احمدي گفت سازمان ميادين در قميت گذاري نقشي ندارد و نمايندگان بار فروشان، خرده فروشان و سازمان حمايت از مصرف كننده، قميت ها را تعيين مي كنند، اما در ميدان بار فروشان واسطه هايي هستند كه بر قيمت ها اثرگذارند و طبق توافقي كه با سازمان صنعت و معدن استان شده قرار است اين واسطه ها جمع آوري شوند و اين كار همين روزها اتفاق مي افتد. به گفته وي خرده فروش مجاز است ۳۰ درصد قيمت خريد را روي جنس بكشد اما چون فاكتور خريد را در معرض ديد مشتري قرار نمي دهد، اگر گرانفروشي كند مشخص نمي شود، آن ها مدعي هستند كه عمده فروش فاكتور نداده در حالي كه چنين نيست و اينگونه فروشندگان ترجيح مي دهند جريمه شوند اما به گرانفروشي ادامه  دهند چون سود بيشتري مي برند و جريمه ها خاصيت بازدارندگي را از دست داده اند و بايد بر كار خرده فروشي نظارت بيشتري شود.  ‌

احمدي از ايجاد پنج نقطه هدف به صورت بازار روز آزمايشي در مناطق كم برخوردار، متوسط و پر برخوردار خبر داد كه در اين بازارها اجناس با قيمت عمده فروشي در اختيار مشتري قرار خواهد گرفت، اين بازارچه ها در مكان مناسب مسقف و با امكانات لازم خواهد بود.

وي همچنين از احداث ۲۰ بازارچه در سطح شهر اهواز در صورت تامين زمين مورد نياز، خبر داد.

 

تا لازم نباشد، بيماران را در معرض اشعه قرار ندهيد

 

در يك بررسي كه در بيمارستان آيت ا… كاشاني اصفهان انجام شد مشخص شده است كه تعداد زيادي از درخواست هاي سي تي اسكن بي مورد و بدون توجيه مناسب هستند و بنابراين براي پيشگيري از سرطان هاي ناشي از تابش اشعه ايكس بايد درخواست هاي بي مورد كاهش يا حذف شود و آگاهي پزشكان در اين زمينه افزايش يابد.

تا آنجا كه ما مي توانيم نظريه غيركارشناسي بدهيم  در ساير موارد غير از سي تي اسكن هم اين وضعيت مشهود است. اصولا امروزه ديگر پزشكان متخصص خيلي كم بر اساس علمي كه آموخته اند يا آگاهي هاي خود در خصوص بيماران نظر مي دهند يا نسخه مي نويسند و كل طبابت آن ها در گرفتن عكس هاي مختلف از بيماران خلاصه مي شود.

عجيب اينكه اكثرا هم وقتي عكس هاي مربوط به ام آر آي و غيره را دريافت مي كنند معلوم مي شود كه همه چيز نرمال است و نياز به عكس نبوده و بي خودي بيمار در معرض اشعه قرار گرفته است.

موضوع آن جا جلب توجه مي كند كه هر پزشك بروشورها و حتي برگ هايي با نام و نشاني يك مركز يا راديو لوژي و آزمايشگاه روي ميز دارد و بيمار را هدايت به مراجعه آنجا مي كند و معلوم است كه حساب و كتابي در كار است. برخي پزشكان هم دستگاهي (مثل نوار عضله) در مطب دارند و هر بيماري را كه به آن ها مراجعه مي كند ملزم به گرفتن آن نوار مي كنند و مبلغ آن هم بالاست. حالا ديگر حتي عكسبرداري از شبكه هاي چشمي هم رايج شده كه آن هم در مطب يا جايي كه پزشك تعيين مي كند انجام مي شود و در خيلي از موارد پس از تحويل عكس و مشاهده آن توسط پزشك، يك اشك مصنوعي بعنوان تنها دارو، تجويز مي شود كه آرزو مي كنيم با توجه به بضاعت اندك اغلب بيماران، گرفتن عكس يا استفاده از سيستمام آر آي و آزمايشگاه ها و عكسبرداريهاي مختلف در صورت لزوم انجام شود تا به مردم اجحاف نشود. خدا هم روزي رسان است و يك طوري هزينه خريد دستگاه ها در مطب ها را جبران مي كند.

 

 ‌صحنه آفاق گردد نورباران غم مخور

عاقبت پايان رسد دوران هجران غم مخور

 ‌طلعت يارم شود روزي نمايان غم مخور

 ‌آفتاب روي جانان از افق سر مي كشد

 ‌صحنه آفاق گردد نورباران غم مخور

 شامگاه غم سحر گردد تو بيتابي مكن

 ‌شام هجران رفت و آيد وصل ياران غم مخور

 ‌بانگ شوم جغد نوميدي اگر قلبت فشرد؟

 ‌مي رسد بر گوش آواز هزاران غم مخور!!‌

اللهم عجل لوليك الفرج