استخدام رسمي معلم بايد از طريق آزمون باشد نه با تصويب نمايندگان

هر سال يا هر دو سال، با اعلام كمبود معلم و ضرورت تشكيل كلاس هاي درس، تعدادي افراد تحت عنوان حق التدريس به كارگيري مي شوند و سال بعد مجلس مصوب مي كند همان افراد حق التدريس استخدام رسمي شوند. يعني آموزش و پرورش مكلف به اين كار مي شود.

به عنوان مثال سال گذشته حدود چهار هزار نفر فقط در خوزستان بدون هيچ آزمون تخصصي و يا مصاحبه تخصصي به عنوان حق التدريس به كارگيري شدند كه بسياري از آنها رشته هاي غير مرتبط بودند كه هيچ جاي دنيا با آينده سازان كشور چنين كاري نمي كنند.

مي دانيم كه نيروي انساني و آموزش و پرورش ركن توسعه در دنياي امروز است و كشورهاي توسعه يافته اساس توسعه خود را بر آن گذاشته اند اما متاسفانه در كشور ما نمايندگان به خاطر جلب آرا به چنين مصوباتي دست مي زنند، در حالي كه مي توانند بر اساس يك برآورد دقيق، هر ساله هر تعداد كه كمبود معلم وجود دارد فراخوان آزمون و مصاحبه تخصصي بدهند و  براساس شايسته سالاري و عدالت، بهترين ها را انتخاب و استخدام كنند.

البته مجلس شوراي اسلامي اخيرا مصوب كرد كه معلمان حق التدريس، پيش دبستاني و آموزشياران مستمر در نهضت سواد آموزي با طي يك دوره آموزشي و قبولي آزمون داخلي وزارت آموزش و پرورش به استخدام اين وزارت خانه درآيند كه اميدواريم در صورت تاييد شوراي نگهبان به اين شكل عمل شود.

در مقطعي هم آموزش و پرورش تصميم گرفت معلم هاي ابتدايي كه ليسانس بگيرند را تغيير مقطع دهد  در حالي كه آنها دوره تدريس در مدارس ابتدايي را ديده بودند و مي دانيم كه مقطع ابتدايي چون پايه است اساس كار آموزش و پرورش است و دانش آموزي كه در كلاس اول به خوبي و اصولي آموزش نبيند، در سال هاي بعد مشكل خواهد داشت.

بنابراين صحيح نيست كه معلم ابتدايي را به مقاطع بالاتر ببرند مگر اين كه دوره آموزشي كاملي را گذرانده باشند. البته در ميان اين معلمان كه مدرك ليسانس مي گيرند افراد پخته و كارداني وجود دارد كه حتي نمونه مي شوند، اما اينها در اقليت هستند و بايد از طريق آزمون ارتقا پيدا كنند.

در اين جا اين حق براي مسئولان آموزش و پرورش استان محفوظ است كه درباره مطلبي كه عنوان شد توضيح يا اصلاحاتي انجام دهند و ما هم خود را موظف به انتشار آن مي دانيم.

 

 قبر رايگان هديه به خبرنگاران!

شهردار قزوين در نشست خبري به مناسبت روز خبرنگار گفته است: در مجموعه مديريت شهري از خبرنگاران استفاده كرديم و از اين به بعد هم در حوزه‌هاي كارشناسي و مديريتي از خبرنگاران استفاده خواهيم كرد.

وي با بيان اينكه يكي از خواسته‌هاي خبرنگاران همواره درخواست اختصاص قطعه‌اي از آرامستان قزوين به اين قشر است، گفت: ما قطعه‌اي داريم به نام قطعه هنرمندان و مشاهير كه از اين‌ پس نيز خبرنگاران از قطعه هنرمندان بهشت فاطمه قزوين به‌صورت رايگان بهره‌مند مي‌شوند.

شهردار قزوين اين را هم گفته كه: ما تاكنون از رسانه‌اي شكايت نكرديم و در صورت مشكل با مديرمسئول نشريه صحبت مي‌كنيم و ترجيح مي‌دهيم كه شكايتي صورت نگيرد.

از خبر بالا اين طور استنباط مي شود كه در قزوين مسائل دنيوي خبرنگاران حل شده و آنها از اين بابت مشكلي ندارند و حالا شهردار آنجا تصميم گرفته به فكر آخرتشان باشد. شايد هم منظورش اين است كه اگر خانواده خبرنگاران نگران معيشت و مسائل رفاهي هستند و نمي شود براي آنها كاري كرد، حداقل قبر رايگاني اهدا شود تا اين قشر كه همه عمر دغدغه مردم و جامعه را دارند اگر در طول زندگي نتوانستند صاحب سرپناهي بشوند وقتي سرشان را زمين گذاشتند و به ديار باقي شتافتند جايي داشته باشند كه در آن آرام بگيرند.

قابل توجه شهردار و مديركل راه و شهرسازي استان كه تا حالا به درخواست خانه مطبوعات براي اختصاص زميني براي احداث اين خانه لبيك نگفته اند اهداي قبر به خبرنگاران پيشكش.

 

مي خواهند بخشي از اعتبار ۶۳ ميلياردي مسكن مهر را به مديران حاتم بخشي كنند  ‌

 

شنيده ها حاكي است بخشي از ۶۳ ميليارد تومان تخصيص يافته (در آينده) به مسكن مهر به جاي تزريق در پروژه‌هاي اين طرح قرار است به‌عنوان كارانه بين برخي مديران دستگاه‌هاي ذي‌ربط در مسكن مهر تقسيم شود.

مشخص نيست دليل اين بذل و بخشش از بودجه عمومي كشور چيست و آيا عملكرد مديران مربوطه در مسكن مهر چشمگير و قابل توجه بوده كه لياقت چنين تقديري را داشته باشند؟ مگر آنها بابت پست مديريتي خود از دولت حقوق، دستمزد و مزاياي قابل توجهي دريافت نمي‌كنند كه به دنبال استفاده از بند ب مصوبه هيئت وزيران هستند؟

 برخي مسئولان و مديران ذي‌ربط پروژه‌هاي مسكن مهر كار خود را در خصوص مصوبه هيئت دولت از بند (ب) آغاز كرده‌اند،‌آنهم در شرايطي كه بسياري از پروژه‌هاي مسكن مهر به دليل كمبود منابع مالي در وضع نامناسبي به سر مي‌برند.

بند ب- در صورت نياز به پيش‌بيني حق‌الزحمه كاركنان مربوط به اين رديف، سهم آن در قالب موافقتنامه با سازمان برنامه و بودجه كشور مشخص مي‌شود.