روحاني در مراسم تجديد ميثاق دولت دوازدهم با آرمان‌هاي امام راحل: هيچ ترديدي در حل مشكلات نداريم

بازخواني كلام و سيره امام در شرايط فعلي كشور، منطقه و جهان ضروري است

رئيس‌جمهور گفت: بدون ترديد با وحدت، اتحاد و يگانگي به خوبي مي‌توانيم از همه مشكلات عبور كنيم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت الاسلام و المسلمين روحاني روزگذشته در مراسم تجديد ميثاق دولت دوازدهم با آرمان‌هاي امام راحل در مرقد بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي، ضمن گراميداشت ياد امام راحل و شهيدان رجايي و باهنر و هفته دولت، گفت: در هفته دولت با ديگر در كنار تربت امام راحل مي‌خواهيم با آرمان‌هاي انقلاب اسلامي و سيره و راه امام بزرگوارمان تجديد بيعت كنيم و خوشحال هستيم كه امسال هفته دولت بين دو عيد بزرگ قربان و غدير واقع شده است.

رئيس جمهور خاطر نشان كرد: عيد قربان، عيد ايثار، فداكاري، از خودگذشتن و از جان عزيزتر گذشتن و عيد غدير، عيد ولايت و عيد ولايتي است كه مولا اميرالمؤمنين(ع) هيچگاه پيشوايي خلق را بدون خواست و اصرار مردم آغاز نكرد و هيچگاه نيز از راه حق و صواب منحرف نشد و امروز در بين اين دو عيد بزرگ، دومين سال فعاليت دولت دوازدهم را آغاز مي‌كنيم و اميدوار هستيم بتوانيم، پيرو و راهرو مسير و راه امام عزيز و بزرگوارمان باشيم.

روحاني با تأكيد بر اينكه در شرايط فعلي كشور، منطقه و جهان ضروري است كه بار ديگر، كلام و سيره امام را بازخواني كنيم، اظهار كرد: امام عزيز و بزرگوار راه و مسير اميد را به همه ما آموختند و سراسر وجود و كلام ايشان اميد به آينده بود و اگر اين روحيه اميدوارانه را نداشت، نمي‌توانست با ياران اندك، نهضت عظيمي را آغاز كند.

رئيس جمهور اضافه كرد: اگر امام راحل اميدوار نبود، نمي توانست ۱۰ ماه حبس و حصر را با كمال نشاط و سرزندگي طي كند و اگر اميدوار نبود، نمي‌توانست ۱۴ سال تبعيد را تحمل كند و نمي‌توانست انصار را از معبرهاي بسيار خطرناك بويژه در سال‌هاي اوليه انقلاب عبور داده و تجاوز متجاوزين را از سرزمين‌مان دفع و رفع كند و بتواند همانگونه كه انقلاب را رهبري كرد، براي نظام هم معماري بزرگ باشد.

رئيس جمهور با تأكيد بر تداوم قدرتمند راه و سيره امام خميني(ره) تصريح كرد كه دولت بار ديگر با آرمان‌هاي امام راحل عهد مي‌بندد كه استوارتر از هميشه در راه خدمت به مردم گام بردارد و مطمئن هستيم كه خداوند هم ياور و ناصر ملت بزرگ ايران خواهد بود.

روحاني خاطر نشان كرد: امام خميني(ره) در سايه حسن ظن به خدا و مردم توانست، همواره اميدوارانه حركت كند، او به رحمت و نصرت خدا و اينكه هيچگاه نبايد از رحمت خدا مأيوس بود حسن ظن داشت و ايمان قوي به خداوند مايه اميدواري‌ او در مسيرش بود و از طرف ديگر به قدرت و توانمندي ملت بزرگ ايران، ايمان و حسن ظن داشت. يعني در مقابل همه مشكلات و سختي‌ها، بعد از خداوند دستش به سوي مردم خودش دراز بود و از مردم استمداد مي‌طلبيد و مي‌خواست كه بار سنگين ادامه راه انقلاب را بر دوش بكشند.

رئيس جمهور افزود: امام راحل مي‌دانست كه ملت بزرگ ايران با فرهنگ كهن و با ايمان به خداوند و روحيه ايثار مي‌تواند به خوبي از همه مشكلات عبور كند. امام راحل هيچگاه نگفت كه همه با من، بلكه هميشه عنوان همه با هم بودن را بكار مي‌برد. امام راحل از همه اقشار، اقوام، افكار و سلايق مي‌خواست تا در كنار يكديگر باشند و همه جمعيت‌ها، نهادها و مردم در كنار هم براي رسيدن به اهداف بلند تلاش كنند.

روحاني با اشاره به اينكه امروز يكي از روزهاي سخت و دشوار كشور عزيز ايران در برابر توطئه‌هاي بيگانگان است، تصريح كرد: برغم چنين شرايطي، راه امام مي‌تواند منجي كشور و مردم باشد و همانطوري كه تكيه امام راحل به مردم بود، تكيه خلف صالح او مقام معظم رهبري نيز به مردم است.

رئيس جمهور تصريح كرد: امروز روزي نيست كه بخواهيم باري كه بر دوش داريم را بر دوش ديگري بيافكنيم و اين فكر كه كسي مي‌تواند حساب خود را از ديگري جدا كند، اشتباهي محض و بزرگ است.

روحاني گفت: نهاد روحانيت و دين و نهاد دولت در كنار يكديگر قرار دارند و حاكميت دولت و نظام نمي‌تواند از هم فاصله داشته باشد. فقاهت، ولايت و حوزه‌هاي علميه و روحانيت از ابتداي انقلاب اسلامي در كنار دولت هستند و دولت نيز همواره در مسير ارشادات آنها حركت كرده است.

رئيس جمهور خاطر نشان كرد: هيچ‌كس نمي‌تواند به دريا قدم بگذارد و انتظار داشته باشد كه پايش خيس نشود و يا بدتر اينكه پاي خود را در دريا بگذارد و نسبت به خيس شدن آن منكر شود. لذا در مسير آرمان‌هاي بزرگ انقلاب همه با هم و در كنار يكديگر هستيم و ايستادگي در برابر مشكلات و توطئه‌هاي دشمنان يك وظيفه همگاني است.

روحاني تأكيد كرد: بدون ترديد با وحدت، اتحاد و يگانگي به خوبي مي‌توانيم از همه مشكلات عبور كنيم.

رئيس جمهور در ادامه با بيان اينكه در هفته دولت از تمام دولتمردان انتظار دارم كه تلاش‌ها و زحمات يكسال گذشته را براي مردم تشريح كنند، گفت: بايد در اين هفته پروژه‌هايي كه افتتاح مي‌شود و تلاش‌هايي كه در يكسال گذشته انجام شده، براي مردم تشريح شود.

روحاني با بيان اينكه به درد و رنج و مشكلات مردم واقف هستيم اظهار داشت: همه تلاش ما آن است كه از درد و مشكلات مردم بكاهيم و هيچ ترديد نداريم كه با وحدت، اتحاد و استقامت مي‌توانيم از مشكلات عبور كنيم.

رئيس جمهور خاطر نشان كرد: همانطوري كه توانستيم تلاش لابي‌هاي صهيونيستي را در سالن‌هاي مجلس سنا و نمايندگان آمريكا، خنثي كنيم و همچنين توانستيم توطئه‌هاي آمريكا را در سالن شوراي امنيت سازمان ملل خنثي سازيم و اتهامات آن‌ها را نسبت به ايران در افكار عمومي جهان بزداييم و توطئه‌هاي آنان را در دل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي خنثي سازيم، اين ملت به خوبي خواهد توانست از همه مشكلات سرافرازانه عبور كند.

رئيس جمهور گفت: امروز در پيشگاه امام راحل كه مردم‌سالاري ديني را به ما آموخت و به ما گفت كه در برابر مردم كه، ولي نعمت ما هستند، بايد خدمتگزار باشيم، بار ديگر عهد مي‌بنديم كه براي خدمت به مردم كمربند‌هاي خود را مستحكم‌تر ببنديم.

روحاني در ادامه با گراميداشت ياد و خاطره شهداي انقلاب اسلامي، اظهار داشت: ياد مي‌كنيم از شهيدان رجايي و باهنر و شهداي بزرگ‌مان، شهيدان مطهري، بهشتي و آيت‌ا… هاشمي رفسنجاني كه جاي همه آن‌ها در اين روز‌ها خالي است. اگر چه آن‌ها نيستند، اما بي‌ترديد فرزندان و شاگردان آن‌ها بار سنگين مسئوليت را بر دوش خواهند كشيد.

رئيس جمهور افزود: درود و صلوات مي‌فرستيم بر روح بلند امام راحل و فرزندان گرامي و خاندان بزرگوارشان و براي همه شاگردان و ياران امام و يادگار امام، حجت‌الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني آرزوي توفيق داريم و اميدواريم بتوانيم راه امام را همواره زنده و مستمر باقي نگه داريم.

در اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني نيز در سخناني ضمن خيرمقدم و تبريك هفته دولت، اظهار داشت: به توانايي دوستانمان در دولت بسيار اميدوار هستم و مطمئن هستم با اتكاء به اميد مي‌توانيم از تمام گردنه‌ها عبور كنيم و بدون ترديد امروز بزرگترين عامل براي برون‌رفت از شرايط كنوني برخورداري از روحيه اميد است.