صادرات آب داريم يا نداريم؟

اردكانيان وزير نيرو گفته بود: ما در شرايط كم‌آبي و كم‌بارشي نبايد صادركننده آب باشيم وي اما در تكميل اين جمله مي‌گويد: گاه از من سوال مي‌پرسند كه آيا ما صادرات آب در كشور داريم و جواب بنده اين است كه منظورمان آب داخل لوله نيست بلكه منظور اين است كه آب داخل محصولات را صادر مي‌كنيم.

وزير نيرو اين را هم گفته كه در اين شرايط كم‌آبي كشور شايد مستقيم آب لوله صادر نكنيم ولي به صورت غيرمستقيم آب صادر مي‌شود،كه منظورش صدور محصولات آب بر است.

اخيرا شايعاتي مبني بر صادرات آب عليرغم كم آبي در كشور وجود داشته كه وزير نيرو را وادار به واكنش كرده است و مسلما تا نباشد چيزكي مردم نگويند چيزها همانطور كه مي گويند صادرات خاك را هم به صورت چراغ خاموش داريم.

 

وقتي نماينده اي مديون پيمانكار بود،پاسخگوي مردم نيست

حجت الاسلام حسن زاده با اشاره به مسائلي كه در جلسه استيضاح وزير كار گذشت گفته است: صحيح يا غلط بودن موارد مطرح شده در استيضاح وزير تعاون كار و رفاه اجتماعي در خصوص نقش فرزندان معاون وزير يا ديگر مسئولان ملي را قضاوت نمي كنيم ولي زمينه پذيرش آن در ميان مردم وجود دارد.

وي يادآور شد: وقتي نماينده اي براي ورود به مجلس از هزينه پيمانكاران بهره مند و بعد از موفقيت به دنبال رسيدن خود و اطرافيانش به بالاترين سطح باشد، قطعا بعد از ورود به مجلس ديگر پاسخگوي مردم كه نه بلكه پاسخگوي اطرافيان خود خواهد بود.

امام جمعه موقت اهواز گفت: سخنان حكيمانه مقام معظم رهبري اشاره اي به تمام ابعاد اشرافي گري و مبارزه سرسخت با فساد دولتي در همه قوا نشان مي دهد كه مباحث كشور داراي ابعاد مختلفي است كه در همه اين ابعاد ضعف داريم.

وي ادامه داد: رئيس جمهور بعد از اعلام تحريم هاي آمريكا گفت كه بايد يك كار جهادي و شبانه روزي با نيروهاي پرتوان انجام شود؛ خب به رئيس جمهور مي گويم اين موارد را از ابتدا مقام معظم رهبري فرموده بودند كه كار جهادي و مديريت انقلابي در اولويت قرار بگيرد ولي شما بعد از پنج سال از دو دوره رياست جمهوري بايد به اين فكر باشيد؟ قطعا ديگر دير شده است.

امام جمعه موقت اهواز بيان كرد: اينكه رئيس جمهور و يا ديگر مسئولان ملي و استاني فقط تايم اداري را ملاك فعاليت هاي خود درنظر بگيرند به هيچ وجه نمي توانيم شاهد حل مشكلات باشيم و قطعا اينطور نمي توان به مقابله با جنگ اقتصادي رفت، وضعيت كنوني كشور ابعاد بسيار گوناگوني دارد و اميدوارم در همه اين ابعاد فعاليت هاي لازم انجام و در زمينه مبارزه با مفاسد اقتصادي و اخلالگران اقتصادي سه قوا نيز جديت لازم را داشته باشيم.

ما هم اميدواريم چنين شود و آينده نشان خواهد داد كه متوليان امور تا چه حد در كار مبارزه با فساد جدي هستند و در انجام وظايفشان چشم و گوششان در اختيار از ما بهتران نيست.

 

كمبود كاغذ چاپ فقط به خاطر ارز نيست

مدير كل امور مطبوعات و خبرگزاري هاي داخلي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفته است: تا چهل روز آينده بحران كاغذ رفع خواهدشد.

درخصوص رفع بحران وعده هاي زيادي از مقامات مربوطه شنيده ايم كه وفا نشده اند حالا بايد ديد وعده رفع بحران اين مقام وزارت ارشاد از همان نوع است يا ان‌شاا… محقق خواهد شد.

 البته تمام كمبود كاغذ به مسائل مربوط به ارز و تحريم بر نمي گردد كما اينكه شنيده ايم مقادير زيادي كاغذ به دليل طولاني شدن مراحل ترخيص در گمركات خوابيده كه اگر به بازار تزريق شوند، كلي در رفع مشكل كاغذ موثر خواهد بود.

 

آقاي فرماندار، ايجاد فرصت نبايد به قيمت فشار به  مردم باشد

فرماندار خرمشهر حضور عراقي ها براي بازار شهرهاي آبادان و خرمشهر را يك فرصت دانسته است . وي مدعي شده كه موضوعي به نام كمبود اجناس در خرمشهر نداريم و همه اقلام به وفور يافت مي شود گراني موجود هم متاثر از بعد مسافت و هزينه هاي بالاي ترانسفر و حمل و نقل و شرايط مركزي در كشور است.

و اما مردم خرمشهر و آبادان گراني و كمبود مايحتاج عمومي در خرمشهر و آبادان را ناشي از حضور عراقي ها در بازار اين شهر مي دانند و دليل مي آورند كه با توجه به پايين بودن ارزش ريال ما در برابر دينار عراق، خريد آنها از بازار هاي ما برايشان شيرين است.

البته فرماندار هم به موضوع ارزاني قيمت اجناس ما براي عراقي ها اذعان دارد و مثال مي آورد كه گوشت كشتار روز در خرمشهر ۸۳۸۳ هزار دينار و لي در بصره عراق ۱۳ هزار دينار است. ضمنا فروشندگان با توجه به استقبال عراقي ها، نيازي به خريد شهروندان نمي بينند و متناسب با تقاضاي آنها، قيمت ها را بالا مي برند مسلم است كه عراقي ها چون وضع مالي بهتري دارند بازار را در قبضه مي گيرند و اجناس مرغوب را خريداري مي كنند.  ‌

بنابراين بهتر است آقاي حياتي شخصا از بازارهاي گوشت و به خصوص ماهي ديدن كند و با مردم گفت و شنودي داشته باشد تا حقايق روشن شود. تصاحب بازارهاي همسايه براي ما خوب است اما نه به قيمت ايجاد و مشكل و كمبود و گراني برا ي هموطنانمان.