عارف در جمع رئيس و مديران ارشد ديوان محاسبات: قبح فساد ريخته شده است

براي ريشه‌كني فساد نيازمند عزم ملي هستيم

رئيس فراكسيون اميد مجلس گفت: متاسفانه قبح فساد ريخته شده و روميزي به جاي زير ميزي رايج شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان محمدرضا عارف نماينده مردم تهران و رئيس فراكسيون اميد مجلس شوراي اسلامي در جمع رئيس و مديران ارشد ديوان محاسبات كشور با قدرداني از زحمات رئيس، مديران و كاركنان اين نهاد نظارتي با طرح اين پرسش كه مهمترين ويژگي يك مدير و كارگزار در يك نظام ارزشي و اسلامي چيست، اظهار داشت: قطعا در همه دولت‌ها و حكومت ها كارآمدي، توانايي و تخصص ويژگي عمومي هر مدير بايد باشد، ولي آنچه وجه تمايز مدير در يك نظام ارزشي با ساير نظامات در دنياست، تعهد، پاكدستي، سلامت و انگيزه معنوي براي خدمت است. اهميت اين ويژگي‌ها بقدري است كه گاهي به خاطر آن‌ها از ويژگي‌هاي تخصصي عدول مي‌شود.

وي در ادامه با بيان اينكه اصلاحات انجام شده در قوانين و مقررات در ۴ دهه گذشته در همين ارتباط بوده است و هزينه‌هايي هم در اين خصوص داده شده است، خاطرنشان كرد: در اوايل انقلاب برخي از افراد كه فارغ التحصيلان خوب دانشگاه‌ها و مديران توانمندي هم بودند بخاطر تاكيد بر ويژگي "تعهد" كنار گذاشته شدند و افرادي بعضا بي تجربه، ولي داراي تعهد كاري به كار گرفته شدند و هزينه‌هاي جابجايي را دستگاه‌هاي اجرايي با توجه به اهميت و ضرورت اين ويژگي پذيرفتند.

رئيس فراكسيون اميد خاطرنشان كرد: گاهي به برخي افراد كه ظرفيت پذيرش مسئوليت نداشتند سمت‌هاي كلاني داده شد و آن‌ها با عملكرد بدشان براي كشور مشكلات عظيمي را ايجاد كردند كه هنوز تبعات سوء مديريت آن‌ها را مشاهده مي‌كنيم و عجيب است كه اكنون در مقام مدعي هم ظاهر مي‌شوند.

وي به اهميت نقش نظارت در يك نظام ارزشي و ديني اشاره كرد و با برشمردن راهبرد‌هاي نظارت در يك نظام حكومتي، گفت: بايد بر اجراي دقيق قوانين و مقررات نظارت جدي شود و همچنين به جاي مچ گيري و پيدا  كردن سوژه از دستگاه‌ها بايد راهكار پيشگيري از سوي نهاد‌هاي نظارتي دنبال شود.

عارف با انتقاد از تسويه حساب‌هاي سياسي از سوي نهاد‌هاي نظارتي با برخي مديران، اينگونه برخورد‌ها را باعث سرمايه سوزي در كشور دانست و تصريح كرد: متاسفانه شاهد هستيم بخاطر برخورد‌هاي سياسي با موضوع نظارت از وظيفه ذاتي نهاد‌هاي نظارتي غفلت مي‌شود و اين موضوع باعث شكل گيري برخي تخلفات بخصوص زمينه ساز برخي فساد‌ها در دستگاه‌ها شده است.

وي با تاكيد بر اينكه يكي از وظايف دستگاه‌هاي نظارتي مبارزه با فساد است، گفت:براي مبارزه با فساد به يك عزم ملي نياز داريم. اگر از تجربه‌هاي تاريخي استفاده كنيم مي‌بينيم كه عوامل فروپاشي اكثر نظام‌هاي حكومتي فساد بوده است همانطور كه يكي از عوامل سرنگوني رژيم پهلوي نيز فساد گسترده در آن رژيم بود.

به همين خاطر نهاد‌هاي نظارتي بايد به شدت نسبت به فساد در نهاد‌هاي مختلف حساس باشند و در برخورد با آن مماشات نكنند.

رئيس فراكسيون اميد مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه متاسفانه قبح فساد ريخته شده است و روميزي به جاي زير ميزي رايج شده است، خاطرنشان كرد:وقتي صحبت از فساد مي‌شود نبايد اين تلقي ايجاد شود كه فساد تنها در نهاد‌هاي اجرايي امكان رشد و نمو دارد.

متاسفانه نهاد‌هايي كه خود بايد با فساد برخورد كنند بعضا آلوده به فساد مي‌شوند به همين دليل دستگاه‌هاي نظارتي نبايد براي هيچ فردي مصونيت قائل شوند.

وي با انتقاد از كوتاه بودن متوسط عمر مديريتي در كشور، بر ضرورت سالم سازي دستگاه‌هاي اجرايي و حكومتي تاكيد كرد و گفت:بايد براي نهاد‌هاي نظارتي نيروي انساني واجد شرايط براي نظارت تربيت شود چرا كه بعضا مشاهده مي‌شود برخي از كاركنان نهاد‌هاي نظارتي با وظايف ذاتي خود آشنايي ندارند.

عارف با بيان اينكه نهاد‌هاي مختلف نظارتي بايد با يكديگر تعامل و همكاري‌هاي متقابل داشته باشند بر ضرورت رعايت اخلاق در امر نظارت و حركت در چارچوب قانون و حفظ حرمت‌ها تاكيد كرد و گفت:به نظر مي‌رسد ديوان محاسبات اگر با كميسيون‌هاي مختلف مجلس با هدف بازنگري در قوانين و ساده سازي قوانين تعامل و همكاري بيشتري داشته باشد در رسيدن به اهداف خود موفق‌تر عمل خواهد كرد.

وي بر ضرورت اقتدار سازماني ديوان محاسبات در راستاي انجام وظايف محوله و نيز ارائه راهكار مناسب براي حل مشكلات دستگاه‌ها از سوي ديوان تاكيد كرد و گفت: بايد نظارت دقيق و غير محسوس بر عملكرد ناظرين صورت بگيرد چرا كه بخشي از مشكلات در فساد اداري ناشي از بي توجهي به نظارت بر عملكرد ناظرين است. اگر روزي ناظرين خود مرتكب تخلف و عدول از قانون شوند بايد فاتحه امر نظارتي را در كشور خواند و بايد گفت: واي به روزي كه بگندد نمك!

رئيس كمسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از برخي اظهارنظر‌هاي غير دقيق و شايعه سازي در فضاي رسانه‌اي كشور توسط برخي اشخاص و مسئولين تصريح كرد:گاهي برخي افراد براي آنكه در فضاي مجازي قهرمان شوند اظهارنظر‌ها و شايعاتي را مطرح مي‌كنند كه تا مدت‌ها افكار عمومي ذهنشان درگير اينگونه شايعات مي‌شود. متاسفانه در فضاي مجازي هر چه تند و تيز‌تر صحبت شود با اقبال بيشتري رو به رو مي‌شوند غافل از اينكه قهرمانان فضاي مجازي فردا عليه خودشان در همين فضاي مجازي عمل خواهند كرد.وي يكي از مشكلات كشور را تورم قانون دانست و بر ضرورت تنقيح قوانين و پاسخگويي همه دستگاه‌ها به نهاد‌هاي نظارتي بر اساس قانون تاكيد كرد.