فرق استيضاح وزيران با رئيس جمهور چيست؟

امروز قرار است مجلس پاسخ هاي رئيس جمهور از طرح سوال هايي كه از وي شده بشوند و بايد ديد كه دلايل و جواب هاي دكتر روحاني براي نمايندگان قانع كنندگان است يا خير. اين اتفاق در پي استيضاح دو وزير تعاون،كار و رفاه اجتماعي و اقتصاد انجام مي شود و تفاوتي كه طرح سوال از رئيس جمهوري و وزيران دارد اين است كه بعد از طرح هر سوال و پاسخ رئيس جمهور، راي گيري مي شود تا معلوم شود نمايندگان از پاسخي كه داده شده قانع شده اند يا خير بعد به سراغ سوال و جواب بعدي مي روند.

طبق آيين نامه داخلي مجلس، در جلسه سوال از رئيس جمهوري، يكي از نمايندگان ۱۵دقيقه فرصت دارد تا سوالات مطرح شده را توضيح دهد، بعد رئيس جمهوري ظرف يك ساعت به اين سوالات پاسخ خواهد داد.

طرح سوال از رئيس جمهوري در گذشته هم زمان رياست جمهوري احمدي نژاد صورت گرفته و هيئت رئيسه مجلس وقت در روز ۱۸ بهمن سال ۱۳۹۰ طرح سوال از احمدي نژاد را اعلام وصول كرد و در آن زمان هم تعدادي از نمايندگان قبل از روز مقرر، امضاي خود را پس گرفتند.

محورها و خلاصه سوالات از رييس جمهور

۱- چرا دولت جنابعالي در كنترل قاچاق كه يكي از مهمترين عوامل فلج كننده توليد ملي است   موفق نبوده است؟

۲- علت استمرار تحريم‌هاي بانكي با گذشت بيش از دو سال و علي‌رغم اجراي همه تعهدات برجامي ايران چيست؟

۳- چرا دولت تدبير و اميد نسبت به كاهش بيكاري مفرط اقدام شايسته‌اي ندارد؟

۴- علت ركود اقتصادي شديد چندين ساله، در دولت جنابعالي، علي‌رغم وعده‌ها و اعلام‌هاي عبور از ركود چيست؟

۵- علت افزايش شتابان ارزهاي خارجي و كاهش شديد ارزش پول ملي چيست؟

 

با كدام ساز و كار اقلام با نرخ

 دولتي به اتباع خارجي فروخته نمي شود؟

 

معاون امور اقتصادي استانداري در نشست مشترك مديران حوزه اقتصادي خوزستان كه در حاشيه نمايشگاه هفته دولت برگزار شد گفته است: اقلام ضروري مردم مانند مرغ، گوشت، روغن   برنج و … كه نرخ دولتي دارند به اتباع خارجي عرضه نمي شود.

حال سوال اين است كه ملاك تشخيص اتباع خارجي از ايراني براي فروشندگان چيست، مگر اينكه بگويند دريافت اين اقلام با كارت ملي و يا شناسنامه امكان پذير است كه چنين شرطي عنوان نشد و آقاي معاون نگفت كه ساز و كار چنين اقدامي چيست؟

 

دليل حاجتي براي گراني لبنيات در پي نوسانات قيمت ارز

 

رئيس سازمان مديريت برنامه ريزي استان در پاسخ به اين سوال كه چرا اثرات افزايش قيمت ارز را بر روي لبنيات، نان و… مشاهده مي‌كنيم، گفته است: اين مساله به دليل آن است كه اقتصاد يك امر به هم وابسته است. در اقتصاد ارتباط پسين و پيشين ميان بخش‌هاي مختلف اقتصادي با ضرايب متفاوت وجود دارد و اين مساله باعث مي‌شود كه اثرات افزايش نرخ ارز بر روي همه محصولات و خدمات مشاهده شود.

وي ادامه داد: وقتي يك موج تورمي از يك ناحيه بر اقتصاد وارد مي‌شود، اثرات آن بر روي قيمت ساير كالاها و خدمات مشاهده مي‌شود و اين مساله است كه حتي شاهد افزايش قيمت كالا و خدمات توليد داخل نيز هستيم.

انبارداري با احتكار كالا فرق مي كند

رييس سازمان مديريت و برنامه ريزي خوزستان عنوان كرد: از مسئولان درخواست دارم تا بحث احتكار و مسايل اين چنيني را با وسواس بيشتري رصد كنند زيرا لزوما عرضه متناسب با تقاضا در بازار به معناي احتكار نيست. سيستم توزيع وقتي با محدوديتي در تامين كالاي مورد نياز مواجه مي‌شود، ناچار است كالا را با وقفه وارد بازار كند تا تعادل واقعي عرضه و تقاضا شكل بگيرد و اگر اين چنين عمل نشود، سيستم توزيع پاسخگوي نياز واقعي در جامعه نخواهد بود. در اين زمينه بايد ميان انبارداري و احتكار كالا در كشور و استان خوزستان تفاوت قائل شويم.

 

استانداران و فرمانداران

 مشمول قانون منع به كارگيري بازنشستگان مي شوند

 

نماينده مردم مباركه در مجلس گفته است: استانداران، فرمانداران و بخشداران مشمول قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان مي‌شوند.

زهرا سعيدي سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس با اشاره به ايرادات شوراي نگهبان نسبت به طرح اصلاح قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان گفت: اين ايرادات در مجلس بررسي و طي دو جلسه در كميسيون اجتماعي رفع شد و ايرادات شوراي نگهبان نسبت به اين مصوبه درباره نحوه به‌كارگيري بازنشستگان نيروهاي مسلح بود.

وي در واكنش به انتشار برخي اخبار مبني براينكه استانداران و فرمانداران از شمول طرح اصلاح قانون منع به‌كارگيري بازنشستگان مستثني شده‌اند، تاكيد كرد: استانداران، فرمانداران و بخشداران مشمول اين طرح مي‌شوند و ساير موارد همچون مصوبه قبلي مجلس بدون تغيير باقي ماند.

حال بايد ديد با بازنشسته شدن استانداران سالمند به جوان تر ها ميدان فعاليت داده خواهد شد يا خير؟