مطبوعاتي كه هزينه چاپ نشريه را ندارند تا دسترسي به شهرك رسانه خيلي فاصله دارند

سرپرست روابط عمومي استانداري خوزستان بعد از آنكه به قول خودشان به بهانه هفته خبرنگار فرصتي براي ديدار از برخي خبرگزاريها پايگاه هاي خبري و مطبوعات استان پيداكرده گزارش تهيه نموده و ضمن آن موضوع مكان فعاليت و كار رسانه ها را از چند منظر مورد بررسي قرار داده است. در اين گزارش به غير ملكي و اجاره اي بودن مكان و مشكلات جانبي ناشي از اين معضل اشاره شده و در ادامه پيشنهاد شده يك شهرك رسانه اي با طراحي مهندسي و معماري شاخص هاي مطلوب رسانه اي با مشاركت مديران رسانه و در نظر گرفتن استانداردهاي رسانه اي ايجاد شود.

پيشنهاد خوبي است و اگر روزي اين رويا به حقيقت بپيوندد ايده آل جامعه رسانه اي استان خواهد بود اما يادمان باشد در استاني هستيم كه تامين چند متر زمين براي احداث يك خانه مطبوعات نشدني است يا جائي پيشنهاد ميشود كه كارايي ندارد و پيگيري ها به جايي نمي رسد  آن وقت در چنين وضعيتي آيا واگذاري زمين براي احداث يك شهرك چقدر شدني خواهد بود؟

موضوع ديگر اينكه در حال حاضر دغدغه اصلي اهالي رسانه، مشكلات اقتصادي و مالي آنها است تا جايي كه بيشتر روزنامه ها در تامين هزينه چاپ مانده اند، كمبود و گراني كاغذ بيداد مي كند و بعيد نيست ادامه اين وضع به تعطيلي مطبوعات بيانجامد، به عبارت ديگر همانطور كه در يك خانواده تامين مايحتاج و قوت لايموت آن حرف اول و مشكل اصلي است، براي اهالي مطبوعات هم تامين كاغذ و داشتن بنيه مالي براي صرف هزينه ها مقدم بر معضلات ديگر است و اين خانواده هم ابتدا بايد بتواند خرج هاي ضروري و مواد حياتي براي ادامه زندگي كاري را داشته باشد تا بتواند به نيازهاي بعدي فكر كند. مسلم است اگر وضعيت فعلي ادامه پيدا كند مطبوعات از لحاظ كمي و كيفي زيان خواهند ديد و مسئولان رسانه ابتدا از كوچك كردن كادر و حذف برخي نيروها شروع خواهند كرد و بعد به كاهش صفحات و در نهايت، به تعطيلي يا كم كردن تيراژ و غيره خواهند پرداخت كه اميدواريم چنين نشود و متوليان امور براي برون رفت رسانه هاي مكتوب از اين بن بست تلاش كنند.

 

دهقاني با عشق به خوزستان خدمت كرد و با ارتقا بازنشسته شد

خبر دار شديم كه نصرا… دهقاني يكي از وفادارترين مديران استاني كه پس از ارتقا در سمت هاي كشوري مرتبط با تخصص وي همزمان در تهران و يكي از استانها مسئوليت هاي خطيري داشت، به افتخار بازنشستگي نائل آمد. مي دانيم كه دهقاني از سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۹۰ در خوزستان خدمت كرد. مسئوليت بازسازي آبادان مدير بنياد مسكن استان خوزستان، مديركل مسكن و شهرسازي استان و بعد از ادغام دو وزارت خانه، سه سال مدير كل راه و شهرسازي خوزستان را عهده دار بود. وي بازسازي  بم پس از زلزله را هم در كارنامه خود داشت و پس از آنكه از استان رفت مديركل بنياد مسكن تهران را عهده دار شد و پس از زلزله كرمانشاه، بازسازي دو شهر اين استان به او واگذار شد كه در هفته چهار روز در كرمانشاه و سه روز در تهران خدمت مي كرد.

جالب است بدانيد كه بعد از رفتن دهقاني به تهران، خانواده اش در خوزستان ماندند و در حالي كه اصالتا بوشهري هستند اما هميشه خود را خوزستاني مي دانند، فرزند ارشد او هم در استان ازدواج كرد و حاضر نشد از خوزستان برود.

در مراسم تقدير از دهقاني به مناسبت بازنشستگي، افرادي از كرمانشاه و بم براي قدرداني از او به تهران رفته بودند. وي سالها براي پيشرفت پروژه هاي راهسازي و مسكن در خوزستان زحمت كشيده و احتمال دارد پس از بازنشستگي به استان برگردد و دركنار خانواده فعاليتهايي داشته باشد. ما نيز قدردان نيروهايي مانند دهقاني بخاطر عشق و علاقه شان به خوزستان هستيم و برايشان آرزوي سلامتي داريم.

 

در هفته دولت غرفه ها را

به ميان مردم ببريد

 

نمايشگاه هفته دولت همه ساله در شهريور ماه برگزار مي شود اما اي كاش بررسي مي شد كه خروجي اين نمايشگاهها تا حالا چه بوده و تا چه حد مورد استقبال مردم قرار گرفته است. تا آنجا كه ما شاهد بوديم، زمان برگزاري نمايشگاهها روابط عمومي ها به يكديگر اطلاع رساني مي كنند، بعد دستگاه ها با صرف هزينه هاي بالا غرفه مي سازند و بسياري از مردم خبردار نمي شوند چون تبليغات و اطلاع رساني درستي صورت نمي گيرد. به خصوص استقبال از طرف خانواده ها از غرفه ها اندك است و اگر آمار بازديد از نمايشگاه منتشر مي شد، شايد براي برون رفت از اين موضوع فكري مي كردند.  براي بهتر برگزار كردن هفته دولت و برپايي نمايشگاه ها و غرفه ها شايد بهتر باشد با برخي پيشكسوتان روابط عمومي ها كه تجارب با ارزشي دارند هم انديشي شود و راهكارهايي براي بهبود اين وضع پيدا كنند. از جمله  بجاي اينكه مردم را به يك محل براي ديدن غرفه ها بكشانيم دستگاه ها غرفه ها را به ميان مردم ببرند و درمكانهاي عمومي مانند جاده ساحلي با تجهيز امكانات لازم برپا كنند. تجربه هم نشان داده روابط عمومي هايي كه نيروهاي با ذوق و فعالي دارند (به خصوص خانم  ها) در صورتيكه به آنها ميدان و امكانات بدهند موفق تر عمل خواهند كرد.