وزير اقتصاد: ۲۰۰ هزار حساب بانكي متعلق به دستگاه‌هاي اجرايي بسته شد

بدون هيچ ملاحظه اي در مقابل هزينه هاي بي جا ايستادگي خواهد شد  ‌

وزير اقتصاد با اعلام اينكه خزانه داري كل كشور فرآيند‌ استانداردسازي و كاهش حساب‌هاي بانكي دستگاه‌هاي اجرايي را به انجام رسانده‌است گفت: در نتيجه اين اقدامات، تعداد حساب‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي از ۲۵۰ هزار حساب به ۵۰ هزار حساب كاهش يافت.

 ‌به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت امور اقتصادي و دارايي مسعود كرباسيان در يادداشتي نوشت: ‌عده‌اي، دو ماه تمام، تلاش‌شان را به كار گرفتند تا نظم بازار و اقتصاد ايران را بهم بريزند.

وزير اقتصاد با بيان اينكه سوء استفاده و همراهي اين افراد با سياست‌هاي خارجي دشمنان، همگي با هدف آسيب به اقتصاد كشور انجام مي‌گرفت، تصريح كرد: خوشبختانه، با اقدامات صورت گرفته، در حال حاضر، قيمت ها در بازارها روند نزولي در پيش گرفته اند.

كرباسيان با تاكيد بر اينكه اظهارنظرهاي منطقي و اميدبخش رئيس جمهور، مسير پيش‌روي را براي مردم و اقتصاد ايران روشن ساخته است، گفت: ‌از اين پس و درچارچوب تامين منابع عمومي براي توسعه ملي، وزارت امور اقتصادي و دارايي در خط مقدم حفظ و حراست از منابع كشور، با نهايت سخت‌گيري بر فرآيندهاي مربوط به معاونت نظارت مالي و خزانه داري كل كشور، نظارت و دقت خواهد داشت.

وي تصريح كرد: براي كاهش اثر تحريم‌ها در بودجه عمومي كشور، طي دستوراتي صريح، معاونت نظارت مالي و خزانه داري كل كشور را مكلف كردم تا با مديريت هزينه‌ها و رعايت انضباط مالي در مصارف دولت و وصول مطالبات در حوزه ماليات‌ها (بخصوص فراريان مالياتي)، سود سهام شركت‌هاي دولتي و بانك‌ها را به عنوان اموري اولويت‌دار پيش ببرد.

وي افزود:‌همچنين از معاونت نظارت مالي و خزانه داري كل كشور خواستم كه بدون هيچ ملاحظه‌اي در مقابل هرنوع هزينه‌ بي‌جا و خارج از برنامه‌ايستادگي كند.

وزير اقتصاد گفت: خوشبختانه بايد اعلام كنم كه حساسيت نسبت به شيوه هزينه منابع كشور در خزانه‌داري كل، منجر به آن شده كه طي سه ماهه گذشته و برخلاف تمام سال‌هاي قبل هيچ‌گونه پرداختي بابت هدفمندي يارانه‌ها از محل منابع بودجه عمومي انجام نشود، در حالي كه ‌طي دو سال گذشته از اين محل ۲۵ هزار ميليارد تومان به سازمان هدفمندي يارانه‌ها پرداخت شده‌بود.

وزير اقتصاد با يادآوري اينكه، ‌خزانه‌داري بدون نظم و قاطعيت و استفاده‌از سيستم‌هاي شفاف ممكن نيست، تصريح كرد: براي تحقق هدف مديريت هزينه‌ها و تسريع پرداخت‌ها، سيستم الكترونيكي بانكواره معاونت نظارت مالي و خزانه داري كل كشور مستقر شده‌است.

بنا بر اعلام كرباسيان، همين سيستم باعث شده است تا ۸ هزار و ۷۰۰ دسته چك از خزانه‌داري كل حذف شود.

دويست هزار حساب دستگاه هاي اجرايي مسدود شد

در اين يادداشت با اعلام اينكه معاونت نظارت مالي و خزانه‌داري كل كشور طي اقدامي فوري، فرآيند‌ استانداردسازي و كاهش حساب‌هاي بانكي دستگاه‌هاي اجرايي را به انجام رسانده‌است  در نتيجه اين اقدامات، تعداد حساب‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي از ۲۵۰ هزار حساب به ۵۰ هزار حساب كاهش يافته‌ است كه اين عدد بايد به ۳۵ هزار حساب كاهش يابد و بزودي به اين نقطه هم خواهيم رسيد.

وزير اقتصاد افزود:‌براي كمك هر چه بيشتر به بخش‌خصوصي آيين‌نامه اجرايي تعيين تكليف و تسويه و تهاتر حدود ۱۰۰ هزار ميليارد تومان بدهي دولت به پيمانكاران، پيمانكاران به بانك‌ها و بانك مركزي هم به تصويب رسيده است.

بر اين اساس، ‌گزارش خزانه نشان مي‌دهد، با هدف سرعت بخشيدن به رشد و توسعه اقتصاد كشور و براي اولين‌بار، در چهار ماهه ابتدايي امسال، بيش از ۲۳ هزار ميليارد تومان از منابع به طرح‌هاي ملي-استاني اختصاص يافته‌ كه در قياس با سال گذشته ۲۰۰ درصد رشد داشته‌است.كرباسيان در ادامه يادداشت تصريح كرده است:‌به طور حتم چالش تحريم‌ها با نظم بخشي به رفتارهاي مالي دولت،ايستادگي در مورد زياده‌خواهي‌ها و قاطعيت در برخورد با فساد قابل رفع است.

وزير اقتصاد در خاتمه يادداشت با بيان اينكه مردم بايد بدانند با تمام وجود از خزانه‌كشور حراست خواهيم كرد، تاكيد مي كند: قطعا مبارزه با فساد هزينه دارد كه هزينه آن را هم به جان مي‌خريم اما اجازه نمي دهيم حق مردم پايمال شود.