به وزير نفت گفتم مردم خوزستان گناه دارند

وزير بهداشت در ديدار با نماينده فقيه در استان گفته: من به وزير نفت گفتم ما زيرپاي مردم را در خوزستان از نفت خالي مي‌كنيم و دود مي‌كنيم كه به حلق همين مردم مي‌رود، بياييد ۲ هزار تخت بيمارستاني در اين استان ايجاد كنيد زيرا مردم خوزستان گناه دارند، اما متأسفانه آقايان به مسئوليت اجتماعي خود عمل نمي‌كنند.

هاشمي گفت: هر كاري در خوزستان و از جمله اهواز بكنيم به حق است و شك ندارم چراغي كه به دست آقاي سعيدي‌كيا روشن شد يك صدقه جاريه است.  ‌

به گفته قاضي زاده هاشمي: در اهواز حداقل ۲ هزار تخت بيمارستاني كم داريم و بيمارستان‌هاي گلستان و امام مستهلك شده و بايد جايگزين شوند. الان از نصف بيمارستان شهيد بقايي استفاده نمي‌شود و بايد آن را به دانشگاه بدهند تا ما بيمارستان جديد بسازيم و جايگزين كنيم.

وزير بهداشت اين را هم گفته: كساني كه مي‌گويند كاش در دوران دفاع مقدس بوديم تا كمك مي‌كرديم، همين امروز مي‌توانند به بحث درماني خوزستان كمك كنند. ما برنامه‌هاي خيلي خوبي در استان داريم كه آنها را جمع‌بندي و اعلام مي‌كنيم.

 

ديديد حق به جانب آنهاست كه انبار خانگي دارند؟

رسانه ملي و بعضي از مقامات كشوري، مردم را به دليل خريدهاي غير متعارف و ايجاد انبار خانگي نكوهش مي كنند و باز هم بجاي آنكه چاره اي براي رفع وضعيت فعلي اقتصادي بكنند مردم را در بالا بردن قيمت ها و كمبودها مقصر مي دانند، اين در حالي است كه هر كس دورانديشي كرده و به فكر اين روزهاي مبادا بوده و زمان پائين بودن نسبي قيمت ها، اجناس مورد نياز خود را تهيه كرده، امروز كمتر دغدغه تامين مايحتاج خانواده را دارد.

عجيب اين است كه با وجود، وعده هاي رئيس جمهور و اعضاي تيم اقتصادي ايشان كه همواره قول مي دهند از وضعيت دشوار فعلي عبور خواهيم كرد، نشانه اي از اين عبور مشهود نيست و روز به روز عرصه بر مردم تنگ تر مي شود.

در حال حاضر نه تنها گشايشي در تامين و كاهش قيمت كالاهاي اساسي نشده، به هر دليل حتي قيمت يك صندوق گوجه نه چندان با كيفيت با قيمت يك كيلو گوشت برابري مي كند، حال آنكه قرار بود با ممنوع شدن صادرات گوجه و رب گوجه قيمت اين دو كالا پائين بيايد اما حالا ديگر قاعده اين شده كه قيمت هر جنسي يا كالايي بالا رفت يا پائين نمي آيد يا جزئي كمتر مي شود اما هيچ مواد غذايي يا كالايي به قيمت قبلي برنمي گردد.

در چنين وضعيتي سوال اينست كه سازمان هاي بازرسي صنعت و معدن و تعزيرات و بقيه نهادهاي نظارتي در حال حاضر چه اقدامي براي جلوگيري از اجحاف به مردم انجام مي دهند؟ وقتي از مبداء جنسي را گران به عمده فروشان و بعد آنها هم گران به خرده فروشان مي دهند، مسلماً فشار اصلي به مصرف كننده وارد مي شود و ثابت مي شود كه آن بگير و به بندهاي چند مفسد و حتي دار زدن آنها در ملاء عام دردي را دوا نمي كند و بايد فكر اساسي كرد و دولتمردان بيش از اين راضي نشوند مردم در مضيقه قرار گيرند.

البته هر بار بهانه اي براي مشكلات عنوان مي شود كه آخرين آنها اعتصاب كاميون داران است در حاليكه بايد قادر به پايان دادن اعتصاب يا ارسال مواد مورد نياز مردم به استانها از طرق ديگر باشند.

 

سراسري بودن، گراني در خوزستان را توجيه نمي كند

رئيس اتحاديه ميوه و تره بار اهواز نرخ مصوب ميوه و تره بار را اعلام كرده، ضمن آنكه بهانه گراني ها را سراسري بودن عنوان كرده در حالي كه قاعدتاً گراني ها  بايد مربوط به اجناسي باشد كه از ديگر استان ها به خوزستان وارد مي كنند البته اين بار بهانه آنها اعتصاب كاميون داران است، اما حساب اين است كه ما توليداتي هم در استان داريم، مثل گوجه و سيب زميني كه آنها هزينه بالاي حمل و نقل ندارند، چرا اينها هم بايد همانند مواد غذايي وارداتي گران باشند؟

ضمناً قيمت سيب زميني هم به گفته رئيس اتحاديه هر كيلو ۵۴۰۰ تومان شده كه آقاي جمالي پور يكي از دلايل گراني آن را صادرات به عراق عنوان كرده است در حاليكه قرار بود جلوي صادرات كالاهاي مورد نياز استان گرفته شود.

حالا مردم زورشان نمي رسد ميوه گران نمي خرند و باز هم سفره شان را كوچكتر مي كنند اما ديگر قرار نيست قادر به خريد سيب زميني هم نباشند. شايد باورتان نشود ولي حقيقت دارد كه بعضي خانواده هاي زير پوشش موسسه هاي خيريه دو وقت غذايشان نان و سيب زميني است كه ظاهراً بايد با گراني سيب زميني به نان خالي قناعت كنند. گناه اينها به گردن كيست؟

بهر حال اين دليل قانع كننده اي نيست كه چون در بقيه كشور قيمت ها بالاست، در خوزستان هم بايد چنين باشد و سازمانهاي نظارتي لااقل درخصوص اجناس توليدي استان سخت گيري كنند كه با قيمت مناسب عرضه شود.