بيانيه مشترك روساي جمهوري ايران، فدراسيون روسيه و جمهوري تركيه

تاكيد ايران روسيه و تركيه بر حل منازعات سوريه از طريق راه‌حل‌هاي سياسي

 

در بيانيه مشترك روساي جمهوري ايران، فدراسيون روسيه و جمهوري تركيه تاكيد شد كه كه منازعه سوريه هيچ راه‌حل نظامي نمي‌تواند داشته باشد و تنها از راه طريق يك فرايند سياسي مذاكراتي مي‌توان به آن پايان داد.

به گزارش ايسنا، متن كامل اين بيانيه  به شرح ذيل است:

رئيس جمهور جمهوري اسلامي ايران حسن روحاني، رئيس جمهور فدراسيون روسيه ولاديمير پوتين و رئيس جمهور جمهوري تركيه رجب طيب اردوغان به منظور برگزاري نشست سه‌جانبه‌‌سران در تاريخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۸ در تهران گرد هم آمدند.روساي جمهور:۱٫ رضايت خود را از دستاوردهاي فرمت آستانه از ژانويهِ ۲۰۱۷ به ويژه پيشرفت بدست‌آمده در كاهش خشونت در سرتاسر جمهوري عربي سوريه و كمك به صلح، امنيت و ثبات در آن كشور ابراز داشتند؛

۲٫ بر پايبندي مستحكم و مستمر خود به حاكميت، استقلال، وحدت و تماميت ارضي جمهوري عربي سوريه و همچنين اهداف و اصول منشور ملل متحد تأكيد ورزيده و تصريح نمودند كه اين اصول از سوي همگان بايد محترم شمرده شود. روساي جمهور تصديق نمودند كه هيچ اقدامي، فارغ از عامل/عاملان آن، اين اصول را نبايد تضعيف نمايد. آنها تمامي تلاش ها به منظور ايجاد واقعيات جديد در صحنه ميداني به بهانه مبارزه با تروريسم را مردود شمرده و اراده خود براي ايستادگي در برابر مقاصد تجزيه طلبانه با هدف تضعيف حاكميت و تماميت ارضي سوريه و همچنين امنيت ملي كشورهاي همسايه را ابراز نمودند.۳٫ وضعيت ميداني كنوني را مورد بحث قرار داده، به ارزيابي از تحولات جمهوري عربي سوريه پس از آخرين نشست خود در تاريخ ۴ آوريل ۲۰۱۸ در آنكارا پرداخته و موافقت نمودند همكاري هاي سه جانبه را در تطابق با توافق هاي خود استمرار بخشند. در اين ارتباط، آنها وضعيت منطقه كاهش تنش ادلب را دنبال كرده و تصميم گرفتند تا همسو با اصول فوق الذكر و روح همكاري كه در فرمت آستانه شكل گرفته است، به اين موضوع بپردازند.۴٫ بر عزم خود مبني بر ادامهِ همكاري براي نابودي نهايي داعش، جبههِالنصره و تمامي ديگر افراد، گروه‌ها، تشكل‌ها و موجوديت‌هاي وابسته به القاعده يا داعش در سوريه كه از سوي شوراي امنيت سازمان ملل شناسايي شده‌اند، تصريح كردند. روساي جمهور تاكيد نمودند در جنگ عليه تروريسم، جداسازي بين گروه هاي تروريستي مذكور و گروه هاي معارض مسلح كه به رژيم آتش بس پيوسته اند يا خواهند پيوست، از جمله با توجه به جلوگيري از تلقات غيرنظامي، بسيار حائز اهميت خواهد بود.۵٫ بر اين باور خود تصريح نمودند كه منازعه سوريه هيچ راه‌حل نظامي نمي‌تواند داشته باشد و تنها از راه طريق يك فرايند سياسي مذاكراتي مي‌توان به آن پايان داد. روساي جمهور بر اراده خود جهت ادامه همكاري فعالانه به منظور پيشبرد فرايند سياسي همسو با تصميمات كنگره گفتگوي ملي سوريه در سوچي و قطعنامه ۲۲۵۴ شوراي امنيت سازمان ملل تاكيد ورزيدند.

۶٫ بر اراده خود به منظور استمرار تلاش هاي مشترك با هدف پيشبرد فرايند با راهبري سوري و مديريت سوري به منظور دستيابي به حل و فصل سياسي تصريح كردند و بر تعهد خود در كمك به ايجاد و آغاز كار كميته قانون اساسي تاكيد نمودند. روساي جمهور نسبت به رايزني هاي مفيد بين مقامات ارشد خود و فرستاده ويژه دبيركل سازمان ملل در امور سوريه ابراز رضايت كردند.۷٫ بر ضرورت حمايت از تلاش‌ها براي كمك به تمامي سوري‌ها به منظور اعاده به زندگي عادي و صلح‌آميز و نيز تسكين آلام آن ها تأكيد كردند. در اين ارتباط، روساي جمهور از جامعه بين‌المللي، به‌ويژه سازمان ملل و نهادهاي بشردوستانه آن خواستند تا كمك هاي خود به سوريه را از طريق ارائه كمك‌هاي انساندوستانه بيشتر، تسهيل مين‌زدايي انسان‌دوستانه، احياي امكانات زيربنايي اصلي از جمله تأسيسات اجتماعي و اقتصادي و حفظ ميراث تاريخي افزايش دهند.۸٫ بر اراده خود به منظور استمرار تلاش هاي مشترك با هدف حمايت از شهروندان و بهبود وضعيت انساني از طريق تسهيل دسترسي هاي سريع، ايمن و بدون مانع به تمامي سوري هاي نيازمند تاكيد نمودند.۹٫ بر ضرورت ايجاد شرايط لازم به منظور بازگشت ايمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بي خانمان شده داخلي به اقامتگاه هاي اصلي خود در سوريه تاكيد كردند. بدين منظور، روساي جمهور بر ضرورت هماهنگي ميان تمامي طرف هاي ذيربط از جمله دفتر كميسارياي عالي پناهندگان سازمان ملل متحد و ديگر آژانس هاي تخصصي بين المللي تاكيد ورزيدند. روساي جمهور موافقت كردند تا ايده برگزاري يك كنفرانس بين المللي در خصوص مهاجران و اشخاص بي خانمان شده داخلي سوري را بررسي نمايند.۱۰٫ از پيشرفت امور انجام شده در كارگروه آزادي بازداشت‌شدگان، ربوده‌شدگان و تحويل اجساد و شناسايي مفقودان با مشاركت كارشناسان سازمان ملل و كميته بين‌المللي صليب سرخ استقبال نمودند.۱۱٫ بنا به دعوت جناب آقاي ولاديمير پوتين، رئيس جمهور فدراسيون روسيه، تصميم گرفتند نشست بعدي خود را در فدراسيون روسيه برگزار نمايند.۱۲٫ روساي جمهور فدراسيون روسيه و جمهوري تركيه تشكر صميمانه خود را به جناب آقاي حسن روحاني، رئيس جمهوري اسلامي ايران به منظور ميزباني نشست سه جانبه سران در تهران ابراز نمودند.