تا كي مي خواهيد مشكلات مردم را ناشي از فعاليت <برخي افراد سودجو> عنوان كنيد؟

با وجود اظهار اميدواري هاي رئيس جمهور و دولتمردان براي عبور از دوران سخت فعلي كه معيشت مردم در بدترين و بي سابقه ترين شكل تا به حالا به خطر افتاده و مردم بيش از هر زمان ديگر در تنگنا قرار گرفته اند هيچ نشانه اي از بهتر شدن اوضاع مشاهده نمي شود و علت استمرار نابساماني ها ناشي از ناتواني دستگاه هاي نظارتي و برنامه ريزان اقتصادي است. مدتهاست هر مشكلي براي مردم پيش مي آيد و هر كمبود و گراني را پس از توطئه هاي استكبار، ناشي از سودجويي دلالان، وجود رانت احتكار و نظاير آن اعلام مي كنند و به اين ترتيب تا به امروز عوامل گراني و كمبودها بر سياست هاي اقتصادي كشور غلبه داشته است.  ‌

در همين قضيه گراني رب و گوجه فرنگي ، چطور آقايان بفكرشان نرسيد كه وقتي نزديك به ۹۰ درصد يك محصول داخلي صادر شود، مسلما در كشور كمبود پيدا مي شود و به قول خودشان سودجويان از اين طريق به منافع سرشار خود دست پيدا مي كنند، اگر سياست گذاران و مسئولان افتصادي نتوانند صادرات يك محصول را كنترل كنند، چطور مي توان انتظار داشت كه آنها مشكلات اساسي كشور را حل كنند؟

معاون امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري تهران گفته است: اگر فكر مي كنيد دولت مي تواند به تنهايي براي رفع مشكلات معجزه كند، اينگونه نيست. وي اين را هم گفته برخي از افراد سودجو و منفعت طلب كه منافع ملي براي آنها اهميت ندارد بر روي برخي از كالاهاي اساسي دست گذاشته اند و قيمت ها را جابجا مي كنند.

 آقاي معاون! بفرماييد اين <برخي افراد> چه كساني هستند كه دولت زورش  به  آنها نمي رسد و حتي قادر نيست گوجه و رب گوجه مردم را تامين كند؟  ‌

تا كي مي خواهيم گناه بي تدبيري ها را به گردن بعضي كشورها و برخي افراد داخلي بيندازيم؟ آيا عنوان  كردن اين قبيل دلايل مشكلات مردم، عذر بدتر از گناه نيست؟

 

مردم از كجا بدانند كي متخلف است؟

حجت الاسلام و المسلمين امانت بهبهاني گفته است: در شرايط نامناسب اقتصادي كنوني و افزايش حجم تحريم‌هاي ناجوانمردانه اقتصادي كه از سوي دشمنان انقلاب و با هدف فشار بر ملت شريف ايران و ناكارآمد نشان دادن نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران اعمال مي شود، عده اي فرصت طلب سودجو از شرايط موجود سوءاستفاده و اقدام به احتكار كالاي مورد نياز مردم مي‌كنند و با اين عمل ناپسند، علاوه بر ايجاد ناراحتي و فشار فراوان بر شهروندان، سهوا يا عمدا در اين نبرد نابرابر اقتصادي از جبهه دشمن حمايت مي كنند.

وي اعلام كرده نظر به اهميت و لزوم استفاده از ظرفيت عظيم مردم در عرصه‌هاي مختلف اجتماعي و همچنين استحكام پايه هاي نظام اسلامي، سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مردمي) از سوي قوه قضائيه راه اندازي شده است كه در استان خوزستان مورد استقبال تعداد زيادي از مردم قرار گرفته است.

معاون اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري خوزستان  اين را هم گفته كه دادگستري استان خوزستان ضمن هشدار جدي به اين عوامل فرصت طلب و سودجو، از امت شريف حزب ا… استان انتظار دارد در صورت مشاهده اين افراد، آنان را به دستگاه قضايي استان معرفي نمايند يا به شماره پيامك ۲۰۰۰۹۵۵۲ اطلاع دهند.

به روي چشم، اما بفرماييد در جايي كه همه گرانفروشي مي كنند و خود را بي گناه مي دانند و حتي بنكداران هم از اين وضع مي نالند و متوليان امور هم مشكل را متوجه رانت ها مي دانند، مردم از كجا متخلفين را تشخيص بدهند چرا كه گر حكم كنند كه متخلفين را بگيرند، در شهر هر آنچه هست گيرند.

 

اثر مخرب آلودگي هوا و غبار بر رشد جنين

يك كارشناس شركت فني كنترل كيفيت هواي تهران  گفته است: شواهد ذرات كوچك كربن، كه معمولا بواسطه احتراق سوخت هاي فسيلي بوجود مي آيند، براي اولين بار در جفت كش ها يافت شده است. به گفته وي، در تحقيقات و مطالعات پيشين ارتباط زيادي بين آلودگي هوا و  مادران باردار، تولد نوزاد نارس وزن كم هنگام تولد، مرگ و مير نوزادان و مشكلات تنفسي كودكان مشاهده شده است .

مطالعات كنگره بين المللي انجمن تنفسي جامعه بين المللي صندوق خيريه، به شواهد موجود در مورد خطرات آلودگي هوا بر نوزادان اشاره كرده  و نشان مي دهد كه وقتي زنان باردار هواي آلوده مملو از غبار و كربن سياه را تنفس مي كنند، ذرات دوده قادر خواهند بود تا از طريق جريان خون مادر به جفت رسيده و مواد سمي به جنين آسيب جدي برساند. حسنخاني به نقل از دكتر مياشيتا بيان كرد كه آلودگي منتقل شده به جنين پس از صدمات جدي در دوران بارداري، بعد از تولد نيز تاثيرات سوء بر سلامت نوزاد داشته و حتي در دوران كودكي نيز ايجاد بيماري براي اطفال خواهد داشت.  ‌

 ‌كارشناسان در بررسي ها ۶۰ سلول را يافتند كه در بين آنها ۷۲ قسمت و لكه هاي كوچكي بود كه دريافتند اين تكه هاي سياه رنگ ذرات كربن سياه  هستند. سپس به جهت تاييد آنها با استفاده از ميكروسكوپ الكتروني ماكروفاژ دو جفت را با دقت بيشتر بررسي كرده و دريافتند ذرات سياه بين سلولهاي ماكروفاژ همان كربن سياه استنشاق شده از هواي آلوده توسط مادران باردار بوده است.بر  اساس اين مشاهدات  دكتر لوو اعلام كرد كه ذرات آلودگي (كربن سياه – دوده) استنشاقي مي توانند از ريه ها به گردش خون و سپس به جفت منتقل شوند.  ‌

به اعتقاد آنها وجود اين آلاينده سمي در جفت نيز مي‌تواند بر سلامت جنين تاثيرات منفي داشته باشد. حتي اگر اين موارد وارد گردش خون جنين هم نشود.  پروفسور مينا گاگا، رئيس انجمن جامعه تنفسي اروپا بر اساس نتايج اين مطالعه اذعان داشت: اين تحقيق جديد نشان مي دهد كه  جنيني كه بطور تئوري در رحم مادر از عوامل بيروني محافظت مي شود. بر اساس اين مكانيزم – تنفس هواي آلوده  توسط مادر- نوزادان تحت تأثير آلودگي هوا قرار مي گيرند. لذا اين  مسئله بايد آگاهي و بينش مردم و پزشكان را  در مورد اثرات مضر آلودگي هوا – غبار و كربن سياه- را در مورد زنان باردار افزايش دهد.لذا بر اين اساس ما نياز به سياست هاي شديدتري براي كاهش آلاينده هاي هوا و ايجاد هواي پاك تر داريم تا تاثير آلودگي بر سلامتي در جهان را كاهش دهيم، زيرا در حال حاضر تهديد سلامت جمعيت  جوان  جوامع را با مسائل مربوط به آلودگي هوا وسلامت را مشاهده مي كنيم. كه بايد با جديت پيگيري و چاره انديشي شود.