تولید انار در اندیمشک به نیم میلیون تن رسید

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اندیمشک گفت: پیش بینی می‌شود با پایان فصل برداشت، میزان تولید انار در اراضی کشاورزی شهرستان اندیمشک به حدود نیم میلیون تن افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اندیمشک، انار یک محصول مهم کشاورزی برای شهروندان است و این محصول در شب یلدا و دیگر عرصه‌های فرهنگی و تجاری و صادراتی نیز جای خود را در میان سفره‌های مردم باز و امروز ایران در میان ۵ کشور اول تولید کننده آن در سطح جهان نام خود را مطرح کرده است.

طبق اعلام مسئولان جهاد کشاورزی، ایران سالانه حدود یک میلیون تن انار در کشور تولید و سطح زیر کشت باغات بارور انار ایران حدود ۶۹ هزار هکتار بوده که به طور متوسط عملکرد هر هکتار باغ انار در کشور ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلوگرم است.

استان خوزستان و شهرستان اندیمشک با برخورداری از زمین‌های حاصل خیر و اقلیم خاص خود همواره یکی از استان‌ها و شهرهای مهم ایران اسلامی در عرصه تولیدات کشاورزی  و قطب تولید انار در کشور بوده و به همین جهت با رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اندیمشک به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

 امروز توسعه کشاورزی در شهرستان اندیمشک یک اولویت مهم تعیین شده است

سید هدایت‌اله موسوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشک با اشاره به ظرفیت‌های جهاد کشاورزی در عرصه تولید و اشتغال کشور، اظهار داشت: کشاورزی و تولیدات آن می‌تواند زمینه برای توسعه اقتصادی و ایجاد فرصت‌های شغلی در کشور، بیش از گذشته فراهم کند.

وی با بیان این که نگاه به کشاورزی باید در کشور حمایتی و با هدف توسعه خدمات این حوزه و تأمین نیازهای کشاورزان و شهروندان به عنوان بازوان تولید و مصرف محصولات این حوزه باشد، گفت: امروز توسعه کشاورزی در شهرستان اندیمشک، یک اولویت مهم تعیین شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان اندیمشک با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد صنایع تبدیلی در عرصه تولیدات محصولات کشاورزی اندیمشک، عنوان کرد: شهرستان اندیمشک در حوزه تولیدات محصولات کشاورزی دارای استعداد و ظرفیت خاص و منحصر به فردی است.

وی با بیان این که برای حضور سرمایه گذاران در عرصه کشاورزی شهرستان پیگیری جدی انجام و به زودی شاهد بهره برداری از طرح‌های مختلفی در این عرصه خواهیم بود، افزود: با پیگیری نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی و فرماندار شهرستان، روند اجرا و توسعه خدمات حوزه کشاورزی وطرح‌های عمرانی این عرصه بیش از گذشته در شهرستان شتاب گرفته است.

برای اجرای طرح‌های آبیاری نوین و تحت فشار در شهرستان اندیمشک هیچ گونه محدودیتی نداریم

موسوی با اشاره به این اولویت در جهاد کشاورزی شهرستان حفظ منابع طبیعی است، بیان کرد: اجرای بیش از ۲۵ طرح آبیاری نوین و اختصاص ۵۵ میلیارد ریال اعتبار به جهت اجرای طرح‌های این حوزه، بخشی از طرح‌های عمرانی اجرا شده در این حوزه و با هدف حفظ منابع طبیعی اندیمشک و تأمین رضایت شهروندان و کشاورزان شهرستان است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان اندیمشک با اشاره به آغاز فصل برداشت انار در استان خوزستان، ادامه داد: اندیمشک و بخش الوار گرمسیری این شهرستان، نقش مهمی در تولید و تأمین انار خوزستان و کشور دارند و امروز اندیمشک، قطب تولید انار استان است.

بیش از ۱۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی اندیمشک به کشت انار اختصاص یافت

وی با بیان این که انار در شهرستان اندیمشک به دو روش باغی و پراکنده در اراضی کشاورزی شهرستان تولید می‌شود، افزود: امسال بیش از ۱۸۰ هکتار از اراضی کشاورزی اندیمشک به کشت انار اختصاص یافته و پیش بینی می‌شود از هر هکتار بیش از دو هزار و ۵۰۰ کیلو انار  در شهرستان، برداشت گردد.