رواج فرهنگ تبديل تهديدهاي شرايط اقتصادي به فرصت

شرايط اقتصادي در جوامع و كشور ها همواره با تغييرات و تحولاتي همراه بوده و چه بسا در خيلي موارد، تدابير حاكمان دلسوز و صادق موجب شده چنين شرايطي كه براي جوامع تهديد به حساب مي آيد به فرصت تبديل شود  در تاريخ ملت ها از اين دست تحولات مشاهده مي شود، مثل كشور هند كه گاندي براي نجات كشور و مردمش گوني پوشيد تا نيازمند كالاي خارجي نباشند ملت هم تبعيت كرد و  هم خود او اسطوره شد، هم مملكتش را از وابستگي نجات داد.

وضعيتي هم كه امروز كشور ما به هر دليل دچار آن شده و مردم از نظر اقتصادي و معيشت در تنگنا قرار گرفته اند، ايجاب مي كند مردم در برخي آداب و رسوم كه انجام آنها مستلزم هزينه بالاست، تجديد نظر كنند. از جمله اينها تدارك جهيزيه هاي سنگين و تعيين مهريه است كه در مقطع كنوني كشورمان، كمر شكن و براي اكثر خانواده ها انجامش غيرممكن است و خوشبختانه شنيده مي شود كه همكاري خانواده و بخصوص جوانان در آسان كردن ازدواج، در حال رايج شدن است.

مورد ديگري كه اين اواخر شاهد بوديم اين است كه مثلا يكي از دوستان كه بخاطر خصوصيات شخصيتي و كاري معرف اكثر شهروندان و هم استاني هاست  امسال به مكه مكرمه مشرف شد و در بازگشت، سنت شكني كرد و نه كالايي به منظور سوغات از سرزمين وحي خريداري كرد و نه وليمه اي برگزار نمود، چون معتقد است در وضعيت فعلي انجام چنين كارهايي اصراف است ضمن آن كه در وسع خيلي ها نيست و ايشان عقيده دارد اگر هم قرار است هزينه اي شود، همان بهتر كه به مصرف كار خير برسد.

سرپرست يك خانواده را هم سراغ دارم كه با توجه به بيكاري فرزند فوق ليسانسه اش، تصميم گرفت فيش حج خود را بفروشد و با وجه آن و دريافت وام، يك خودروي دست دوم براي فرزند بيكارش خريداري كند تا اگر كاري پيدا نشد، با آن مسافر كشي كند. خانواده ديگري هم وقتي وسيله اي فراهم شد كه به مكه بروند، گفتند تا زماني كه دو فرزند پسر و دخترشان كه زمان ازدواج آنها رسيده و حتي كمي گذشته سروسامان نگيرند، به حج نمي روند. اين قبيل افراد عقيده دارند وقتي كسي فرزند ازدواج نكرده در خانه دارد، حج آنها در خانه است. به قول شاعر:

حاجي وطوفِ حرم، ما و سركوي دوست  ‌

كعبه كجا، ما كجا، كعبه ي ما، روي اوست

 

معلمان را موظف به تدريس كلاسهاي غير مرتبط نكنيد

 

در آستانه بازگشائي مدارس هستيم، از اين رو برخي نكات را كه در كيفيت تدريس نقش دارد، يادآوري مي كنيم با اين اميد كه مورد توجه مسئولين آموزش و پرورش قرار گيرد.

سال تحصيلي گذشته شاهد آن بوديم كه در مواردي معلمين و دبيران موظف به تدريس در كلاسهايي كه با رشته و آموزش آنها مغايرت دارد، شدند.چنين اقدامي كاملا به ضرر دانش آموز است ضمن اينكه معلمان را بي انگيزه مي كند. اصولا بايد ديد هدف از اين اقدام چيست چون حتي كمبود معلم هم چنين روشي را توجيه نمي كند.

مثلا تصور كنيد از يك دبير ادبيات بخواهند كه زيست درس بدهد، چه خواهد شد؟يا يك معلم هنر موظف به تدريس درسي بشود كه با هنر سنخيتي ندارد. چنين مواردي در يكي دوسال تحصيلي گذشته وجود داشته و معلمان ضمن ابراز نارضايتي از چنين رويه اي خواستار مرتبط نمودن رشته تدريس در مدارس هستند.

 در اين ميان با توجه به اينكه همه اذعان دارند كه كلاس اول ابتدايي پايه آموزش است معلم اين پايه حتما بايد سابقه اين كار را داشته باشد يا دوره مربوطه را طي كرده و اخلاق و رفتارش متناسب با جذب دانش آموزان اولي باشد و اگر غير از اين باشد، قطعا نتيجه مطلوب حاصل نمي شود و تا ثريا مي رود ديوار كج.

 

رئيس شوراي شهر مسجدسليمان انتخاب شد

 

 راي گيري انتخاب هيئت رئيسه سال دوم شوراي شهر مسجدسليمان برگزار و در آن احمدزمان‌پور با ۴ راي در مقابل ۳ راي حمزه نجف پور به عنوان رئيس شوراي شهر مسجدسليمان براي سال دوم انتخاب شد.  وحيد زماني نيز با ۷ راي به عنوان نايب رئيس اول انتخاب گرديد.