روحاني در چهاردهمين جشنواره ملي شهيد رجايي: مي‌دانيم مردم در سختي هستند

روحاني در چهاردهمين جشنواره ملي شهيد رجايي:

مي‌دانيم مردم در سختي هستند

امروز نه روز گله است، نه روز رقابت و نه روز انتقام

جناحي فكر نكند كه اگر عليه دولت گفت، محبوب مي‌شود

رئيس جمهور گفت: امروز دشمني جز آمريكا، رژيم صهيونيستي و اذنابشان نداريم؛ نه چپ دشمن ماست و نه راست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهور كشورمان در چهاردهمين جشنواره ملي شهيد رجايي كه روز گذشته در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: امروز دشمني جز آمريكا، رژيم صهيونيستي و اذنابشان نداريم؛ نه چپ دشمن ماست و نه راست؛ نمي‌شود به خاطر شرايط سخت، از اهدافمان عقب‌نشيني كنيم.

رئيس جمهور: ما مي‌دانيم مردم در سختي هستند و زمان جنگ است، بايد امروز آستين‌ها را بالا بزنيم و با تمام قدرت براي خدمت مردم و كشور بسيج شويم.

وي با گراميداشت هفدهم شهريورماه، اين روز را روز ايثار فداكاري و ايستادگي مردم توصيف كرد و گفت: در اين روز همه مردم فداكاري به خرج دادند و روزهاي اوليه ماه شوال سال ۱۳۵۷ در حافظه تاريخي مردم ثبت شده است و اگر آن روزهاي ايستادگي، مقاومت و ايثار مردم نبود، بدون ترديد هدف بلند ملت ايران در دستيابي به استقلال، آزادي، جمهوريت و اسلاميت امكان‌پذير نمي‌شد.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه براي دستيابي به اهداف بلند در زندگي بايد بهاي آن پرداخته شود، گفت: ملتي نمي‌تواند از گردنه‌هاي صعب و دشوار عبور كرده و به هدف بلند ملي خود نايل شود مگر آنكه آن ملت بهاي آن را پرداخت كند و اين چيزي است كه تاريخ در زندگي انبياء هم آن را به ما گوشزد مي‌كند و پيروزي ملت‌هاي بزرگ در طول تاريخ نيز همواره چنين بوده است.

‌روحاني با اشاره به اينكه در دوران دفاع مقدس روزهاي شيرين و همچنين روزهاي سخت و دشواري را شاهد بوديم گفت: در خرداد سال ۶۱ پيروزي بزرگ رزمندگان در آزادي خرمشهر و آن شادماني عمومي رقم خورد، اما بعد از آن شايد به فاصله يك ماه در علميات رمضان و پس از آن در والفجر مقدماتي و نيز والفجر يك، دچار مشكل شديم ولي در زمستان سال ۶۲ عمليات موفق و مهم خيبر را رقم زديم كه به فتح جزاير مجنون منتهي شد.

رئيس جمهور، شهيدان رجايي و باهنر را بهترين الگو براي دولتمردان دانست و با بيان اينكه امروز روز گله، رقابت و انتقام نيست و ما در ميدان مبارزه هستيم، تصريح كرد: امروز روز آزمايش ملي ما است و جنگ، جنگ اقتصادي و تبليغاتي است و دولت در صف مقدم اين جنگ است و بايد با تمام قدرت در مسير خدمت به كشور و رفع مشكلات مردم بسيج شويم.

وي اضافه كرد: بعد از عمليات خيبر بار ديگر دچار مشكل شديم و فشار زيادي به رزمندگان وارد گرديد و همه اميدمان اين بود كه در عمليات بعد اوضاع موجود را جبران كنيم، اما در اين عمليات هم موفقيت ما ناقص بود به گونه‌اي كه امام راحل دلداري داده و در مقابل واژه شكست از عدم الفتح استفاده كردند.

 ‌روحاني تصريح كرد: وقتي در يك ماه و يا حتي يك سال دچار سختي و مشكلات شديم و راه سختي پيش روي ما قرار گرفت نمي‌توان از اهداف خود عقب‌نشيني كرده و اميدمان متزلزل شود و بايد قبول كنيم كه زندگي با فراز و نشيب مواجه است. همچنان كه در جريان نهضت اسلامي هم روزهاي سخت و تاريكي داشتيم اما در نهايت به پيروزي انقلاب شكوهمند اسلامي منتهي گرديد.

رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود شهيدان رجايي و باهنر را بهترين الگو و اسوه توصيف كرد و اظهار داشت: اين شهيدان بزرگوار مخصوص شهيد رجايي، روزهاي بسيار سختي را پشت سر گذاشتند. در سال ۵۹ اگر چه شهيد رجايي نخست وزير بود، اما از طرفي با مشكلاتي در درون دستگاه اجرايي مواجه بود. از طرفي در داخل نيروهاي مسلح و از طرف ديگر با مشكلات جنگ تحميلي و نيز با كشتار مردم در كوچه و خيابان از طرف گروهك‌هاي ضدانقلاب مواجه بود.

روحاني خاطر نشان كرد: به رغم مشكلاتي كه در آن دوران با آن مواجه بوديم و هر روز عزيزي را از دست مي‌داديم، مردم نه تنها دچار ترس نشده و عقب‌نشيني نكردند، بلكه با روحيه قوي ايستادگي كرده و از آن شرايط عبور كرديم.

رئيس جمهور تصريح كرد: مگر ملت ايران ملتي است كه در برابر فشار يك گروه حاكم جديد در كاخ سفيد كه خودشان هم نمي‌دانند چه مي‌گويند و چه كار مي‌كنند و با همه درگير هستند، دچار هراس مي‌شوند؟

وي اضافه كرد: گروه جديدي كه در كاخ سفيد مستقر شدند نه تنها با نظام جمهوري اسلامي ايران بلكه با دوستان قديمي و سنتي‌شان و با كشورهايي كه با آنها روابط اقتصادي بالا دارند، نيز دچار درگيري هستند.

رئيس جمهور خاطرنشان كرد: آنها از يك طرف ملت ايران را تحت فشار قرار مي‌دهند و از طرف ديگر از طرق مختلف پيغام مذاكره مي‌فرستند در اين شرايط قسم حضرت عباس را قبول كنيم يا دم خروس را؟ پيغام و نرمش در پيام‌تان را ببينيم يا عمل ددمنشانه‌تان را ملاك قرار دهيم؟

روحاني گفت: كسي فكر نكند با عليه دولت سخن گفتن محبوب مي شود و مردم به افراد غيور احترام مي كنند نه كساني كه هنگام رويارويي پشت دولت را خالي مي كنند.

روحاني خطاب به سردمداران كاخ سفيد، گفت: اگر راست مي‌گوييد و دوستدار ملت ايران هستيد چرا مي‌خواهيد به زندگي مردم ايران فشار وارد سازيد. اگر تصور مي‌كنيد با فشار و اقدامات شما مردم به خيابان‌ها آمده و دستان خود را به نشانه تسليم در مقابل آمريكا و كاخ سفيد بالا مي‌برند در خطا و اشتباه هستيد.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه دولت در صف مقدم جنگ اقتصادي قرار دارد، اظهار داشت: در اين شرايط همه احزاب‌ گروه‌ها، قوا و ارگان‌هاي مختلف بدانند كه امروز نه روز گله‌مندي، نه روز رقابت و نه خداي ناكرده روز انتقام است، چرا كه همه در ميدان مبارزه قرار داريم.

روحاني خاطر نشان كرد: در دوران دفاع مقدس اگر به فرض بين سپاه و ارتش در مساله اي اختلاف نظر و سليقه‌اي بود، اما زماني كه عمليات شروع مي‌شد، ولو اينكه آن را سپاه انجام مي داد، در اين شرايط ارتش نمي‌گفت كه چون در قرارگاه با آن عمليات مخالفت كرده پس همكاري نمي‌كند، بلكه با تمام توان و قوا از عمليات انجام شده پشتيباني مي‌كرد.

رئيس جمهور تأكيد كرد: زماني كه جنگ شروع شد اختلاف‌نظر و اختلاف سليقه معنا ندارد و بايد همه در كنار هم و پشتيبان يكديگر باشند.

روحاني در ادامه با اشاره به اينكه پس از حضور و سخنراني در مجلس شوراي اسلامي، نامه‌اي دريافت كرده كه در آن توصيه شده كه اي كاش در آن جلسه چنين و چنان سخن مي‌گفتي اظهار داشت: در پاسخ به اين نامه اعلام كردم كه همه حرف‌هاي شما درست است، اما اينها براي شرايط صلح مي‌باشد و اگر چنين شرايطي بود و دشمن به ميدان نيامده و آمريكا شمشير را از غلاف بيرون نياورده بود، قطعاً به گونه ديگري سخن مي‌گفتم  اما امروز روز جنگ با دشمن است و همه بايد با انسجام و يكدلي در كنار يكديگر باشيم. امروز مجلس، دولت و قوه قضائيه با هم هستند.

رئيس جمهور با بيان اينكه امروز روز جنگ با دشمن است گفت: ممكن است با عده‌اي اختلاف سليقه داشته باشيم و در انتخابات با يكديگر رقابت كرده باشيم؛ اما اكنون اين مسائل به پايان رسيده و مجلس و دولت در كنار يكديگر قرار دارند.

رئيس جمهور كشورمان تصريح كرد: قوه قضائيه در كنار دو قوه ديگر قرار دارد و اركان ديگر نظام در كنار ما هستند، بيانات پنجشنبه مقام معظم رهبري را بايد يكبار ديگر مرور كنيم. ايشان جمله مهمي گفتند و فرمودند كه در روز سخت هيچ‌كس حق ندارد پشت دولت را خالي كند.

رئيس قوه مجريه ادامه داد: مردانگي، مروت، اخلاق و منافع ملي اقتضاء مي‌كند كه در كنار يكديگر باشيم و يكديگر را ياري كرده و پشتوانه هم باشيم.

وي گفت: دولت كه نمي‌تواند از يك طرف با آمريكا مبارزه كند و از سوي ديگر حواسش را به جناح‌هاي راست و چپ جمع كند، در سه جبهه كه دولت نمي‌تواند بجنگد. امروز  آمريكا و رژيم صهيونيستي روبروي دولت قرار گرفته‌اند و راست و چپ به عنوان دو جناح حامي ما در اين ميدان باشند؛  اگر بخواهم به راست و چپ پاسخگو باشم به جايي نخواهيم رسيد.

روحاني ادامه داد: بنده درك مي‌كنم كه سال ديگر انتخابات است و تاكنون هم در ۵ دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي شركت كرده‌ام و اين شرايط انتخاباتي را درك مي‌كنم، اما اكنون بايد همه چيز را كنار بگذاريم.

وي گفت: درك مي‌كنم كه امروز كارمندان دولت در فشار اقتصادي و معيشتي قرار دارند، چرا كه حقوق ثابتي دارند و هر چه فشار اقتصادي بيشتر شود، حقوق‌بگيران ثابت تحت فشار بيشتري قرار خواهند گرفت.

روحاني افزود: اين مسئله به آن معنا نيست كه مسئولان رده بالاي اجرايي كشور به فكر كارمند‌ها نباشند، بلكه بايد به حمايت آن‌ها بپردازند، تقريبا همه هفته گذشته ما تا شب پنجشنبه بخش بزرگي از بحث‌هاي خود را به چگونه اجرايي كردن بسته‌هاي حمايتي اختصاص داديم.

رئيس جمهور كشورمان اظهار كرد: ما مي‌دانيم مردم در سختي هستند. مردم ما بايد احساس كنند حالا كه فشار وجود دارد، اگر به اداره‌اي مراجعه مي‌كنند، كار آن‌ها از سال ۹۶ زودتر حل مي‌شود و احترام‌شان در ادارات دولتي بيشتر شده است.

رئيس قوه مجريه خاطرنشان كرد: همه نامه‌هاي اداري بايد مهر و تاريخ بخورد، اگر خدمات در استان‌ها متفاوت صورت گرفت، اعلام كنيد تا استاندار و فرماندار‌ها مورد تشويق قرار بگيرند.

وي گفت: ما بايد زمان خدمت‌رساني را كوتاه و دقيق كنيم و اگر مهر و يا امضايي در دست داريم فكر نكنيم كه قدرتي در اختيار ماست و سر مراجعه كننده منت بگذاريم.

روحاني بيان كرد: سر مردم منت نگذاريم، آن‌ها آقا و ولي نعمت ما هستند و ما نيز خادمان آن‌ها هستيم، لذا اشكالي ندارد اگر يك مراجعه كننده براي دريافت مهر و امضاء مراجعه كرد براي وي يك نيم خيز انجام دهيم. وي ادامه داد: بگذاريد مردم احساس كنند كه ما خدمتگزار آن‌ها هستيم.

رئيس قوه مجريه گفت: دولت الكترونيك شفافيت مي‌سازد و امروز در بازار ارز التهابات زيادي مشاهده مي‌كنيم، اما بنده به عنوان رئيس دولت امروز اعلام مي‌كنم كه بسياري از التهابات داخلي است. به عنوان مثال صادركننده‌اي كه بايد ارز خود را امروز در اختيار سامانه نيما قرار بدهد ۴۸ ساعت صبر مي‌كند و بنده نمي‌خواهم دليل آن را اينجا اعلام كنم.

وي افزود: اين كار خيانت به كشور است و بنده ديروز به يكي از مسئولين گفتم كه اگر كسي اين كار را كرد، در قدم اول وي را عزل كرده و پس از آن به دادگاه معرفي كنيد، چرا اين كارها را انجام مي‌دهيد؟ براي آنكه شركت‌تان امتياز بگيرد؟

روحاني تصريح كرد: شما به خاطر سهم خودتان به ملت ايران ضربه مي‌زنيد؟ ما ۴۰ ميليارد دلار صادرات غيرنفتي داريم كه حدود ۶ ماه از سال سپري شده و بايد ۲۰ ميليارد دلار از اين رقم به بانك مركزي و سامانه نيما انتقال مي‌يافته، اما چقدر از آن انتقال يافت؟ اين را هم مي‌خواهيد به گردن آمريكا بيندازيد؟

رئيس جمهور كشورمان افزود: اين هم تقصير رژيم صهيونيستي است؟ البته آنها جنايتكار هستند و ضربه‌هاي بسياري به ما زده و مي‌زنند، اما خودمان چطور؟ ما چه كرده‌ايم؟ بنده از سازمان امور اداري و استخدامي مي‌خواهم كه يك معيار بزرگ براي همه وزارتخانه‌ها و شركت‌ها به منظور زمان تحويل ارز صادراتي مشخص كنند.

رئيس قوه مجريه بيان كرد: بايد كساني كه ارز خود را زودتر ارائه مي‌كنند را تشويق و كساني كه عكس اين عمل را انجام مي‌دهند، تنبيه كنيم. اگر دولت الكترونيك ما تكميل بود همه اين مشكلات حل مي‌شد و نيازي نبود كه بنده اين مسائل را با ناراحتي بيان كنم.

وي يادآور شد: اگر دولت كاملا الكترونيك بود، مشخص مي‌شد كه اجناس كي توليد مي‌شوند، به كجا صادر مي‌شوند و كي پول‌هاي حاصل از آنها دريافت مي‌شود.

روحاني گفت: آقاي جهرمي و تمامي وزارتخانه‌ها بايد تلاش كنند تا دولت الكترونيك به صورت كامل اجرايي شود.

رئيس جمهور كشورمان افزود: شما مصرف نرمال دارو را با كشورهاي ديگر دنيا مقايسه كنيد، چقدر مصرف آنتي بيوتيك داريم؟ دنيا چقدر اين دارو را مصرف مي‌كند؟

روحاني ادامه داد: اگر دولت الكترونيك كامل باشد مشخص مي‌شود كه يك بيمار در طول سال چقدر آنتي بيوتيك مصرف مي‌كند. با دولت الكترونيك و شفافيت مي‌توان بسياري از مسائل را حل كرد.

رئيس جمهور كشورمان افزود: به هر اداره يا هر ارگاني كه مراجعه مي‌كنيم از ما ۱۰ فتوكپي شناسنامه مي‌خواهند پس براي چه كارت ملي را باب كرده‌ايم؟ بايد با كارت ملي همه مسائل ديده شود. اما جالب است كه باز كپي همين كارت را هم مي‌خواهند و دوطرفش را هم مي‌خواهند.

رئيس قوه مجريه خاطرنشان كرد: وضعيت به نحوي است كه هر كسي بايد يك چمدان كپي شناسنامه و مدارك با خود حمل كند، چرا دستورالعمل صادر نمي‌كنيد؟ چرا مدارك اضافي از مردم مي‌خواهيد؟ چقدر بايد مردم كپي بگيرند؟ چندبار بايد در زندگي‌شان اين كار را انجام دهند؟

وي ادامه داد: بايد زنان و جوانان پشت ميزهاي مديريتي قرار بگيرند، اگر مي‌خواهيم از بانوان در امور مديريتي استفاده نكنيم پس نعوذ بالله آنها را از دانشگاه نيز محروم كنيم، چرا كه در چنين شرايطي تنها ديپلم براي آنها كافي است.

روحاني گفت: زن همانند مرد است و ما بايد فيتيله مرد‌سالاري را در ذهن خود پايين بكشيم، چرا كه بانوان همانند آقايان در فهم، درك، دانش، علم ، مديريت، كار و هنر توانايي دارند و در برخي امور حتي بهتر از آنها عمل مي‌كنند.

رئيس جمهور كشورمان بيان كرد: جوان‌ها را بايد به ميدان بياوريم و ما تا پايان اين دولت بايد كاري كنيم كه سن مديريت به طور متوسط ۸ سال كاهش پيدا كند. اينكه ۳۰ درصد مديريت كشور را در اختيار خانم‌ها قرار دهيم بسيار امر مثبتي تلقي مي‌شود، چرا كه در پيشگاه خداوند زن و مرد يكي هستند.

رئيس قوه مجريه ادامه داد: نامه‌اي را در ابتداي جلسه به بنده دادند كه طي آمارهاي آن ۱۷۴ زن در دولت انتصاب پيدا كرده‌اند و در حال حاضر ۲۸ معاون وزير طي يكسال اخير در ۱۵ دستگاه اجرايي منتصب شده‌اند.

وي افزود: جمعا ۶۳۶ انتصاب در دولت داشته‌ايم و اينكه بعضي‌ها مي‌گويند قول داد كه براي زنان و جوانان قدم بر مي‌دارد، اين قول كجاست، اين ارقام را ببينند، البته نمي‌خواهم بگويم كه كار ايده‌آلي را انجام داده‌ايم، اما تا حدي قابل قبول است و معتقدم بايد اين روند را ادامه داده و جوان‌ها را به مديريت‌هاي بالا برسانيم.

روحاني تصريح كرد: بنده خود در دوران دفاع مقدس كه جوان بودم به هيچ عنوان احساس خستگي نمي‌كردم اما سن كه بالا مي‌رود جسم و روح فرد مورد تأثير قرار مي‌گيرد و بنده به همه وزرا تأكيد كرده‌ام كه حداقل دو نفر از جوانان و دو نفر از بانوان را كنار خودتان به عنوان مشاور و معاون بياوريد.

رئيس جمهور كشورمان بيان كرد: دستگاهي كه آب و برق كمتر مصرف مي‌كند بايد معيار ديگر دستگاه‌ها قرار بگيرد و آن ارگاني كه حاضر است تا كارمند كمتر خدمات بيشتر ارائه دهد را بايد معيار و الگوي خود قرار دهيم.

رئيس قوه مجريه اظهار كرد: بنده مي‌خوام يكبار ديگر از همه مسئولين و مديران اجرايي و كليه كارمندان تشكر كنم و از خداوند مي‌خواهم همه ما را به نحوي موفق كند كه بتوانيم راه شهيد رجايي، باهنر، بهشتي و امام خميني (ره) را در زندگي ادامه دهيم و خادم خوبي براي مردم باشيم.