تا دولت اراده نكرد، دلار به زانو درنيامد

در اوج التهابات ناشي از صعود قيمت دلار و طلا اكثر مردم معتقد بودند كه اگر دولت بخواهد مي تواند جلوي اين تركتازي را بگيرد چرا كه حاكميت همه گناهها را متوجه دلال ها و متخلفين عرصه دلار و سكه مي دانست كه عذر بدتر از گناه بود زيرا قابل قبول نبود كه دستگاه ها و نهاد هاي صاحب قدرت از پس عده اي دلال و سايت دروغ پرداز برنيايند و در عمل ديديم وقتي دولت و دستگاه قضايي تشخيص داد كه زمان ورود به قضايا فرا رسيده، وارد ميدان شد و در كوتاهترين زمان ممكن وضع را تغيير داد بطوري كه سوداگران غافلگير شدند و قيمت دلار سير نزولي به خود گرفت.

البته در اين ميان چه بسا افرادي با انگيزه استفاده بردن از خريد و بعد فروش ارز، اقدام به خريد كردند و با برگشتن ورق متضرر شدند و سرمايه و اندوخته خود را از دست دادند اما بايد توجه داشت كه اقدامات دولت نبايد مقطعي و زودگذر باشد و اگر استمرار نيابد، وضع قابل برگشت خواهد بود.

همين الان هم عده اي مشغول جوسازي هستند و مردم را به خريد باز هم بيشتر ارز تشويق مي كنند و دليل مي آورند كه حركت دولت ادامه نخواهد داشت و دوباره دلار بالا خواهد رفت كه اميدواريم چنين نباشد.

 

بهانه هاي گراني را از بازاريان بگيريد

صعود قيمت دلار بهانه اي شد تا قيمت ها در بازار، اين بار به اين بهانه بالا بروند و هر كس هر جنسي را قبل از گراني دلار هم خريداري كرده باشد بدون آنكه فاكتور و كاغذ خريدي ارائه دهد بالا ببرد كه البته بعد از شكستن قيمت دلار، همچنان اين وضع ادامه دارد و لابد بار ديگر بهانه خواهند آورد كه اجناس آنها با نرخ دلار گران، خريداري شده و مسلما باز هم صورت خريد ندارند و حرفشان بدون منطق و دليل است. درست است كه بازرسان صنعت و معدن و تعزيرات كار خود را انجام مي دهند اما اين كارها بدون همكاري و دخالت مردم بي اثر است چون اگر جنس گران خريدار نداشته باشد فروشنده نمي تواند هر طور كه بخواهد با مردم معامله كند.

البته همكاري مردم نياز به تشويق، اطمينان از آينده و اطلاع رساني دارد.

با توجه به قول مسئولين مبني بر تسريع در ترخيص كالاها از گمرك و در اختيار گذاشتن اجناس كشف شده در انبارهاي احتكاري، قاعدتا نبايد كمبودي در بازارها وجود داشته باشد و سخنگوي دولت و روابط عمومي هاي وزارتخانه هاي مربوطه بايد از طريق رسانه ملي و ساير رسانه ها، به مردم اطلاع رساني كنند و هر اقدامي را كه به منظور اشباع بازارها از كالاهاي اساسي انجام مي دهند به مردم اطلاع دهند ضمن آنكه بايد در توزيع كالاها دقت و مراقبت كافي بشود تا اين كالاها غير از بازار سر از جاهاي ديگر در نياورند.

شك نيست كه اكثر بازاريان ما هم افراد خداترس و معتقدي هستند و تنها عده معدودي سود شخصي را به نفع عمومي ترجيح مي دهند. از طرفي وقتي گراني در بازار حاكم باشد تقاضا و خريدار كم است و فروشندگان هم سود نمي برند بنابراين پيش بيني مي شود در صورت تزريق كالا به نمايندگي ها و فروشندگان بازار رونق بگيرد.  ‌

 

راهكار وزير ارتباطات براي شكستن حباب قيمت گوشي

 

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در يك نشست خبري در نمايشگاه تلكام نوزدهم درباره بازار تلفن همراه كه در انتظار ترخيص گوشي‌ها از گمرك و كاهش نرخ ارز است، گفت: بخشي از گوشي‌هاي در گمرك مانده كه با ارز دولتي وارد نشده بود، با هماهنگي با مراجع ذي‌صلاح ترخيص شد، اما برخي از گوشي‌هاي در گمرك مانده متعلق به وارد كنندگاني است كه اكنون پرونده تخلف مفتوح دارند يا با ارز دولتي وارد شده‌اند و هنوز درباره آنها تصميم قاطع گرفته نشده است.

وي گفته: در سه روز گذشته سه بار در اين رابطه صحبت كرده‌ام، اما هنوز موانع رفع نشده و در نهايت هنوز ۷۰۰ هزار گوشي كه قرار بود از گمرك ترخيص شود و در بازار كمبود كالا را جبران كند ترخيص نشده است.

جهرمي اين را هم گفت كه  در نتيجه كاهش نرخ ارز در روزهاي گذشته قيمت گوشي تلفن همراه ۲۰ درصد كاهش يافت و وارد كنندگان معتقدند، اگر موانع واردات گوشي رفع شود، در نتيجه شكستن حباب ناشي از كمبود كالا، قيمت گوشي ۳۰ درصد كاهش پيدا مي‌كند.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اعلام كرد:‌ بازار ايران ماهانه حدود يك ميليون گوشي مصرف دارد و اكنون ميزان عرضه و تقاضا همخوان نيست.

وي ادامه داد: ترخيص ۷۰۰ هزار گوشي از گمرك نيز براي مدت يك يا دو ماه مي‌تواند به صورت مسكن عمل كند، اما براي رفع قطعي مشكل كمبود كالا بايد محدوديت واردات را برداشت كه براي اين كار يا بايد محدوديت تعداد واردكنندگان را بردارند و با دريافت تضمين‌هايي اجازه دهند، هر وارد كننده‌اي كه توانايي ارائه گارانتي دارد بتواند در واردات فعال شود يا مشكلات واردات را براي همين وارد كنندگان فعلي رفع كنند.

زمان غيبت خود را به انتها برسان

 

صداي آمدنت را به گوش ما برسان

زمان غيبت خود را به انتها برسان

نگاه نافذ خود را بر اين گدا انداز

براي درد نهفته كمي دوا برسان  ‌

اللهم عجل لوليك الفرج