قيمت دلار و سكه سقوط كرد زيان نصيب سودا گران شد

تجربه نشان داده كه در پي بروز هر بحران و پديده اي كه به زيان مردم و به سود سوداگران منجر مي شود، بهترين عكس العمل براي مقابله با آن اتخاذ راهكارهاي سنجيده و مهمتر از آن اعمال قاطعيت در برابر فرصت طلبان است و اين تجربه هم اكنون در كشور ما مصداق پيدا كرده  و اي كاش مقامات كشوري زودتر چنين سياستي در پيش مي گرفتند تا مشكلات اين همه تلمبار نشوند و مردم بيش از هر زمان ديگر در تنگنا قرار نگيرند.

در روزهاي اخير ورود قوه قضائيه به ماجراي تلخ صعود دلار و سكه و اعلام راي اعدام و زندان چند مفسد و مقابله و تعقيب سايت ها در ارتباط با قميت هاي كاذب دلار و طلا خيلي زود جواب داد و همه ديديم كه قيمت ها شكست و باز هم در حال پايين آمدن است. البته مردم در چنين مواردي نبايد از لفظ "ارزان" شدن استفاده كنند چون دلار بالاتر از قيمت دولتي گران محسوب مي شود و بايد بگوييم قيمت ها پايين آمدند و گرنه تا رسيدن به قميت واقعي، همه چيز گران است.

و اما خدا كند اين شكستن قيمت ها و متضرر شدن آنها كه حريص بودند و تا توانستند دلار و سكه به هر قيمتي خريداري كردند به اين اميد كه بعدا با قميت بالاتر بفروشند و سود سرشار ببرند، درسي بشود كه در آينده اين رفتار را در برابر هموطنان خود نداشته باشند و دندان طمع خود را بكشند.

البته زماني بود كه فقط افراد خاص كه معمولا به آنها دلال مي گويند دست به اين كارها مي زدند، اما حالا متاسفانه سراغ داريم كه فردي خودروي خود را فروخته و تمام پول آن را دلار و سكه خريده غافل از اينكه حالا از اينجا رانده و از آنجا مانده شد، ضمن اينكه پولدار شدن از چنين راههايي لعن و نفرين مردم در دنيا و تباهي و ندامت براي آخرتشان دارد و هيچكس از جاه و مال عزت و اعتبار پيدا نمي كند. سعدي شيرين سخن چه خوب گفته كه:

قارون گرفتمت كه شوي از توانگري

               سگ نيز با قلاده زرين، همان سگ است.

 

آقاي رئيس! مردم با كدام پول كالاي خانگي خريداري و احتكار مي كنند؟

رئيس اتحاديه فروشندگان لوازم صوتي و تصويري و لوازم خانگي گفته است: فقط ۲۵ درصد خريدهاي مردم نياز واقعي آنان را شامل مي‌شود و بقيه خريدها از نيازهاي كاذب است كه خود مردم به وجود آورده‌اند.

به گفته غلامرضايي در روزهاي اخير بازار لوازم خانگي دچار نوعي شوك قيمتي شده اما اين وضعيت به شرطي كه علاوه بر مسئولين، مردم هم شرايط موجود را درك و از خريدهاي غيرضروري بپرهيزند قابل كنترل است.وي، تنها دليل وضع موجود را  نبود فرهنگسازي صحيح دانسته و گفته: در اين وضعيت متأسفانه هر فرد، به نوعي محتكر شده است؛ عده‌اي هستند كه تصور مي‌كنند ديگر هيچگونه لوازم خانگي وجود نخواهد داشت و از الان به فكر آينده فرزندان خود و تهيه جهيزيه آنها هستند.به اعتقاد غلامرضايي عده‌اي ديگر هم كه به تصور اينكه قيمت‌ها ديگر كاهش نخواهد يافت لوازم خانگي را مي‌خرند تا در آينده آن را با قيمت چند برابري بفروشند.

غلامرضايي تصريح كرد: فرهنگسازي در ميان مردم بسيار ضعيف است؛ ما از رسانه‌ها، صدا و سيما و مسئولين خواهش داريم فكري به حال اين مسئله بكنند و قدمي براي فرهنگسازي مردم بردارند؛ تنها علت وضعيت كنوني لوازم خانگي، فرهنگ  نادرست مصرف در ميان مردم است كه تنها راه حل آن فرهنگسازي است.

غلامرضايي تنها راه حل كاهش قيمت در لوازم خانگي را كاهش هزينه گمركي دانست و گفت: اگر اين هزينه‌ها كاهش داشته باشد شاهد كاهش قيمت چند برابري لوازم خانگي خواهيم بود.

جاي تاسف است كه رئيس يك اتحاديه در حاليكه خودش به آموزش هاي فرهنگي نياز دارد جميع مردم را بي فرهنگ و خالي از شم اقتصادي قلمداد مي كند. او مردم را به دو دسته تقسيم كرده عده اي كه به فكر آينده بچه هاي خود هستند و براي آنها از حالا كالا خريداري مي كنند و عده اي را هم سوداگر مي داند كه كالا خريداري مي كنند تا بعد آنها را به قيمت بالاتر بفروشند. عجيب است كه اين آقا از حال و روز اكثر مردم خبر ندارد و نمي داند كه مردم براي تامين قوت لايموتشان مانده اند، كجا به اينكه آنقدر پول داشته باشند كه حالا خريداري و بعد گرانتر بفروشند يا به فكر بچه هايي كه در گهواره اند باشند! اين آقا چند بار تكرار كرده كه مردم احتياج به فرهنگسازي دارند در حاليكه اگر خود ايشان متوجه فضاي اقتصادي بود مي دانست كه هيچ آدم عاقلي كالايي را كه چهارميليون تومان بوده و حالا بالاي بيست ميليون تومان شده خريداري نمي كند.

آقاي رئيس! به مردم حق نمي دهي كه خطاب به شما بگويند اگر نوشم نئي، نيشم چرائي؟

 

<بگذار بگندد>‌ كمپين ضدگراني عراقي ها!‌

ايرنا از بغداد گزارش داده كه به دليل افزايش يكباره قيمت گوجه فرنگي در نتيجه توقف صادرات آن از جمهوري اسلامي ايران، تعدادي از شهروندان عراقي براي مقابله با افزايش قيمت، كمپين اجتماعي تحريم گوجه ايجاد كردند.

اين كمپين كه در شبكه هاي اجتماعي ايجاد شده بر آن عنوان <بگذار بگندد( >َخلوها-تعفن) گذاشته شده و از مردم خواسته اند كه از خريد گوجه فرنگي در سه روز آينده خودداري كنند تا قيمت اين محصول زراعي روي دست تجار باقي بماند و ناچار به كاهش قيمت شوند.قيمت گوجه فرنگي در روزهاي گذشته به دليل توقف صادرات آن از طرف جمهوري اسلامي ايران، از ۷۵۰ دينار به ۲۵۰۰ تا ۳ هزار دينار يعني معادل تقريبي (۱٫۵ دلار) رسيده بود و ديروز ۲۰۰۰ دينار شد

ايران طي روزهاي اخير بدليل نياز داخلي  صادرات گوجه فرنگي به همه كشورها از جمله عراق را ممنوع اعلام كرد.

شهروندان عراقي در سنوات اخير فعاليت هاي اجتماعي متعددي در سطح شبكه هاي اجتماعي براي مقابله با تحريم برخي از كالا يا مواضع سياسي داشته اند.  ‌

اين اقدام اثر خود را داشته و يكي از بنكداران اهواز ر تماس با راوي گفت ظهر ديروز گوجه در ميدان ميوه تره بار به كيلويي ۲۵۰۰ تومان و سيب زميني كيلويي ۱۵۰۰تومان عرضه مي شد و مشتري نداشت.