معاون اول رئيس جمهور مطرح كرد؛ امروز بي‌سابقه‌ترين ذخاير اسكناس در جمهوري اسلامي را داريم

با اقتدار مي‌گوييم آمريكا نمي‌تواند شعار توقف فروش نفت ايران را عملي كند

     با برگشت مرحله دوم تحريم‌ها هيچ اتفاقي نمي‌افتد

جهانگيري گفت: با اقتدار تأكيد مي‌كنيم آمريكا قادر نخواهد بود اين شعاري‌ كه فروش نفت ايران را متوقف مي‌كنيم عملي كند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور در مراسم سالروز تاسيس بيمه سلامت كه در سالن همايش هاي رازي برگزار شد، ضمن عرض تسليت ايام اربعين گفت: اميدواريم خداوند به همه ما اين توفيق را عنايت كند كه راه با عزتي كه سرور و سالار شهيدان ايجاد كردند سر لوحه كارمان قرار دهيم.

وي ادامه‌داد: ملت ايران به فضل الهي در تاريخ خود جز شيفتگان سيدالشهدا بوده و با تكيه بر اين راه، كارهايي بسيار بزرگي چون انقلاب اسلامي را انجام داده اند ‌و امروز بيش از همه ايرانيان با شركت در راهپيمايي اربعين وحدت ملت هاي مسلمان را به نمايش مي گذارند و چنين حركتي در دنيا بي نظير است.

جهانگيري گفت: در راهپيمايي اربعين‌ خدمات‌خوبي به زائران داده مي‌شود، هر چند نواقصي‌ وجود دارد اما انصاف نيست كه نقاط مثبت را ناديده بگيريم‌؛ در ايام حج سازمان بزرگ حج و زيارت كه در نقاط مختلف كشور حضور دارند كاروان‌هاي عظيمي درست كرده‌ايم و در هر كاروان ۱۵۰ نفر قبل از اعزام ثبت نام مي‌كنند و مي‌توان براي اعزام برنامه‌ريزي كرد تا زائران بتوانند اعمالشان‌را به خوبي انجام دهند.

معاون اول رئيس جمهور اظهار كرد: در زمان كوتاهي در ايام راهپيمايي اربعين حداقل ۲ ميليون نفر تاكنون‌ويزا گرفته‌اند كه در اين مراسم پر شكوه شركت كنند، همين كه اين ۲ ميليون نفر را سازماندهي‌ كنيم و از نظر جسمي مراقب سلامت آنها باشيم و تغذيه آنها را تأمين كنيم نشان دهنده خدمات سازمان‌هايي چون وزارت بهداشت است.

آمريكايي‌ها تلاش كردند مردم ايران در حوزه دارو و درمان دچار مشكل شوند

جهانگيري در ادامه با اشاره به تهديدهاي‌ آمريكا در اعمال تحريم‌هاي جديد در ۱۳ آبان گفت: به جز اربعين در مقطع خاص تاريخي ديگري قرار گرفته‌ايم و آمريكايي‌ها اعلام كرده‌اند كه در هفته ديگر مرحله دوم تحريم‌ها اعمال مي‌شود؛ آمريكايي‌ها كار ظالمانه‌اي بر خلاف حقوق بين‌الملل انجام داده‌اند و از توافقي كه خيلي براي آن كار كرديم و از سال ۸۲ شروع شده بود و ۱۰ سال زمان صرف آن شده بود؛ همچنين در اين دولت ۱۸ ماه مذاكره و نشست خبري جدي براي انعقاد آن شكل گرفته بود و وزراي‌ 7 كشور با تيم‌هاي مذاكره‌كننده ۱۸ روز شبانه‌روز مذاكره كردند كه بتوانند به توافق برسند آقايي در آمريكا راي آورده است و يكدفعه‌ اعلام مي‌كند كه اين توافق را قبول نداريم و تحريم‌ها را اعمال مي‌كنيم.جهانگيري تصريح كرد: آمريكايي‌ها به دروغ مي‌گويند هدف ما دولت و حكومت ايران است؛ اما هدفشان‌تمام مدت اين بوده است كه ملت ايران تحت فشار قرار گيرد.

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به تحريم‌هاي ظالمانه آمريكا در حوزه دارو و درمان اظهار كرد: يكي از بخش‌هايي كه شامل تحريم نمي‌شود حوزه دارو و درمان است؛ البته ما نبايد مردم را نگران كنيم اما هيچ وقت هم به مردم دروغ نمي‌گوييم و آنچه مي‌گوييم صادقانه است با اين حال آمريكايي‌ها تلاش كردند تا مردم در حوزه دارو و درمان دچار مشكل شوند.

تلاش آمريكايي‌ها براي توقف فروش نفت ايران

وي ادامه داد: افزون بر دارو و درمان آمريكا كالاهاي اساسي و موادغذايي‌ كه حتي در جنگ‌ها نيز شامل تحريم نمي‌شود مشمول تحريم قرار دادند يا كاري كردند كه ما نتوانيم پول كالاهاي اساسي را جابجا‌كنيم.

جهانگيري با اشاره به تلاش آمريكايي‌ها براي توقف فروش نفت ايران تصريح كرد: آنها خيلي مانور دادند كه فروش نفت ايران را در ماه نوامبر صفر كنند اما ديدند دولت‌ها مقاومت مي‌كنند و مي‌گويند ما طرف برجام هستيم و دولت‌هاي قدرتمندي‌ مانند روسيه، هند و چنين كه با ايران تعامل دارند و كشورهاي همسايه ما در منطقه و كشورهاي آسيايي كه با مردم ايران و دولت‌ها ارتباط خوبي دارند حامي كشورمان هستند؛ چراكه مي‌بينند ايران هميشه به تعهدات خود پايبند بوده است.

معاون اول رئيس جمهور گفت: آمريكا زماني كه ديد دولت‌ها از ايران حمايت مي‌كنند به جاي اينكه خود را درگير دولت‌ها كند شركت‌هاي خصوصي را تحت فشار قرار داد و اعلام كرد اگر شركتي‌ با ايران كار كند ما آن شركت را تحريم مي‌‌كنيم و طبيعي است كه اين شركت‌ها بر اساس منافع خود تصميم مي‌گيرند.

جهانگيري تأكيد كرد: با اقتدار تأكيد مي‌كنيم آمريكا قادر نخواهد بود اين شعاري‌ كه فروش نفت ايران را متوقف مي‌كنيم عملي كند.

نفت ايران هيچ جايگزيني ندارد

وي افزود: ما بيش از ۲ ميليون بشكه نفت صادر مي‌كرديم كه اكنون چند هزار بشكه‌اي صادراتمان‌كم شده است اما نبايد صادرات نفت ما از يك ميليون بشكه كمتر شود؛ هر چند كه برخي اوقات با بلندپروازي‌ مي‌گفتيم نبايد صادرات كمتر از يك و نيم ميليون بشكه شود.

جهانگيري افزود: اين دروغي است كه آمريكايي‌ها مي‌گويند نفت بقيه كشورها مانند عربستان را جايگزين نفت ايران مي‌كنيم نفت ايران هيچ جايگزيني ندارد و ما از بزرگان توليدكننده نفت دنيا هستيم، در سال‌هاي قبل نفت را ۳۰ دلار مي‌فروختيم و اكنون قيمت نفت به حدود ۸۰ دلار رسيده است.

معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: با وجود اين فضاسازي‌ها فكر مي‌كنيم كه يك ميليون بشكه نفت بتوانيم صادر كنيم و با بشكه‌اي ۸۰ دلار مي‌توانيم صادرات خوبي داشته باشيم و نيازمان‌ را تأمين كنيم.

وي با اشاره به دروغ آمريكايي‌ها در مورد درآمد ايران از بر‌جام اظهار كرد: آمريكايي‌ها به دروغ مي‌گويند كه در برجام‌150 ميليارد دلار در اختيار ايران قرار گرفته است در حاليكه اين پول خودمان بوده است كه به ناحق حبس شده بود و حالا منت سرمان مي‌گذارند كه با برجام ۱۵۰ ميليارد دلار نصيب ايران شده است.

بالاي ۱۰۰ ميليارد دلار ذخاير ارزي داريم

معاون اول رئيس جمهور با بيان اينكه اين رقم ۱۵۰ ميليارد دلار نبوده است، گفت: آمريكايي‌ها براي اينكه به ساير كشورهاي دنيا دروغ بگويند و آنها را قانع كنند مي‌گويند اين رقم ۱۵۰ ميليارد دلار بوده است ما نه آن زمان كه اين پول‌ها بلوكه شده بود مي‌توانستيم از آنها استفاده كنيم و نه اكنون مي‌توانيم از آن استفاده كنيم.

جهانگيري با تأكيد بر اينكه ذخاير ارزي خوبي داريم، گفت: ما بالاي ۱۰۰ ميليارد دلار ذخاير ارزي داريم، هر چند كه در برخي مقاطع براي ذخاير اسكناس با محدوديت‌ مواجه شده بوديم اما امروز بي سابقه‌ترين ذخاير اسكناس در جمهوري اسلامي وجود دارد و در اين چند ماه طوري خودمان را تجهيز كرده‌ايم كه آمريكايي‌ها حتي فكرش را هم نمي‌توانند بكنند.

وي در ادامه با اشاره به سه و نيم ميليارد دلاري كه براي تأمين دارو و تجهيزات پزشكي تخصيص پيدا كرده بود، گفت: به همت شما در حوزه سلامت بخش عمده داروي كشور تأمين مي‌شود و سه و نيم ميليارد دلار به دارو و تجهيزات پزشكي تخصيص پيدا كرد و تاكنون بخش عمده آن پرداخت شده و بخش باقي مانده نيز بايد هر چه زودتر پرداخت شود.

آمريكايي ها بدانند تنها راه برخورد با ايران تعامل، گفت‌وگو و استدلال منطقي‌ است

معاون اول رئيس جمهور افزود: در كالاهاي اساسي ۱۳ ميليارد دلار ارز اختصاص پيدا كرد و اگر نياز باشد بيش از اينها نيز اختصاص پيدا مي‌كند و به منظور تأمين اين كالاها با شناختي كه از بخش خصوصي و توليد داريم مي‌گويم اگر همه شركت‌هاي خصوصي به صحنه بيايند دولت نيز در صحنه خواهد بود و نياز كشور تأمين مي‌شود.

جهانگيري با بيان اينكه آمريكايي‌ها روزشمار‌تحريم‌هاي ۱۳ آبان را شروع كرده‌اند، گفت: تأكيد مي‌كنم مردم بدانند هيچ اتفاق جديدي در ۱۳ آبان رخ نخواهد داد و همه اتفاقات در سه تا چهار ماه گذشته رخ داده است.

معاون اول رئيس جمهور تأكيد كرد: آمريكا نمي‌تواند فروش نفت ايران را متوقف كند، زيرا ايران كشوري بزرگ با ۱۰ كشور همسايه است كه هر كدام دروازه‌اي بزرگ براي ايران محسوب مي‌شود آنها بايد بدانند كه تنها راه برخورد با ايران تعامل، گفت‌وگو و استدلال منطقي‌ است.

وي افزود: اينها بروند تاريخ ايران را مطالعه كنند و ببينند كه ايراني‌ها چطور در طول تاريخ با زورگويي برخورد كرده‌اند و ما نيز در اين شرايط بايد تمام تلاشمان را بكنيم و اگر هر كس فكر كند كه آبرويش مهم است و براي حفظ آبرويش‌ تلاش كند و در نهايت آبروي همه ما فداي آبروي همه ملت ايران و براي حفظ آبروي ملت ايران همه مسئولان بايد زير بار مسئوليت‌ برويم‌.

تامين بودجه طرح تحول سلامت در اولويت‌ دولت، مجلس و نظام است

معاون اول رئيس جمهور با اشاره به درخواست‌ها براي افزايش بودجه طرح تحول نظام سلامت، اظهار كرد: بودجه كشور منابعش‌مشخص است و ما مي‌توانيم‌ بگوييم‌ بودجه سلامت هر چه دكتر هاشمي گفتند همان شود و آن را تأمين و پرداخت كنيم اما وقتي از اينجا رفتيم بايد بخشي از بودجه آموزش و پرورش يا دانشگاه‌ها را كم كنيم و به طور كلي بودجه هر بخش را كه بخواهيم كم كنيم بخش ديگري دچار مشكل مي‌شود.

وي افزود: دولت بايد منابع بودجه را بر اساس اولويت‌هاي اول تخصيص دهد و با تأكيدات‌ مقام معظم رهبري، رئيس جمهور، نمايندگان مجلس و مراجع عظام‌طرح تحول نظام سلامت نياز كشور است و همه يك صدا مي‌گويند كه طرح تحول نظام سلامت اولويت‌ كشور است.

معاون اول رئيس جمهور ادامه داد: من فكر مي‌كنم با همه محدوديت‌ها بودجه طرح تحول نظام سلامت تأمين شود اين را هم بايد بگويم كه دكتر هاشمي وقتي دولت را با زبان شيرين نقد مي‌كند طوري كه ما به هم نمي‌ريزيم‌ اما برخي بسيار تلخ دولت را نقد مي‌كنند.

جهانگيري خطاب به دست‌اندركاران‌حوزه سلامت‌كه ماه‌هاست مطالبات آنها به تأخير افتاده است، گفت: از پزشكان بيمارستان‌ها، داروسازان‌و تمام كساني كه در حوزه سلامت چندين ماه است مطالبات خود را دريافت نكرده‌اند خواهش مي‌كنيم با ما همكاري كنند ما اطمينان داريم كه از اين روزهاي سخت عبور خواهيم كرد.

معاون اول رئيس جمهور تأكيد كرد: من از طرف دولت اطمينان مي‌دهم كه طرح تحول نظام سلامت و تأمين بودجه آن در اولويت‌ دولت، مجلس و نظام قرار دارد.