ميكروتالاب پارك ملي دز آبگيري شد

رئيس پارك ملي دزفول گفت: بعد از اعلام خشك شدن ميكروتالاب باقر در پارك ملي دز با افزايش دبي آب رودخانه، اين ميكروتالاب آبگيري شد.

رضا قپانچي پور در گفت و گو با ايرنا، افزود: ميكروتالاب باقر در حاشيه روستاي حاجات و باقر از توابع بخش چغاميش دزفول واقع شده است كه چندي پيش به علت خشكسالي خشك شده بود و اكنون با افزايش دبي رودخانه دز آبگيري شد.

وي گفت: شيلات باقر از ۲ بخش شيلات كوچك و بزرگ تشكيل شده كه در فصل مهاجرت پرندگان محل زمستان گذراني بسياري از پرندگان مهاجر بومي هستند.

ميكروتالاب كوچك خوزينه باقر كه در ماه هاي گذشته مكاني براي تفريح اهالي بخش چغاميش دزفول بود در شرايط خشكسالي و بي آبي امسال به منطقه اي خشك و بي آب تبديل شد.

رئيس پارك ملي دز همچنين از دستگيري يك نفر متخلف كه اقدام به قطع درختان جنگلي كرده بود، خبر داد و اظهار داشت: در گشت زني و كنترل هاي صورت گرفته توسط محيط بانان اين اداره يك نفر متخلف قطع درختان جنگلي كنار شناسايي و دستگير و به مراجع قضايي معرفي شد.

قپانچي پور افزود: درخت كنار از جمله درختان مفيد و زيستگاه بسياري از گونه هاي پرندگان است كه با قطع آن علاوه بر آسيب جدي به پوشش گياهي به زيستگاه پرندگان نيز آسيب وارد مي شود.

وي گفت: در گشت زني هاي صورت گرفته ۲ نفر شكارچي پرنده حمايت شده دراج نيز شناسايي و دستگير شدند و از آنها ۲ قبضه سلاح شكار غيرمجاز به همراه لاشه ۲ قطعه دراج كشف و ضبط شد.

به گزارش ايرنا پارك ملي دز زيستگاه گونه هاي مختلف جانوري به ويژه گوزن زرد ايراني است كه در ۱۵۰ كيلومتر از مسير رودخانه دز امتداد دارد و از آن به عنوان تنها باقي مانده جنگل هاي گرمسيري جهان نام برده مي شود.