ورود اقلام مصرفي به خوزستان در گرو شكستن اعتصاب كاميون داران است

غول گراني همچنان بر فضاي زندگي مردم حاكم است و نشانه هايي براي مهار آن به چشم نمي خورد مگر آن كه معجزه اي بشود و گره هايي كه بر اثر بي تدبيري ها حالا به كلاف سردرگم تبديل شده اند به نوعي باز شوند.

راوي در گفت و گو با يكي از بنكداران علت برخي كمبودها و گراني اقلام مورد نياز مردم را سوال كرد. وي دو عامل را در اين مورد عنوان كرد. يكي صادرات بي رويه و ديگري نبود وسيله حمل و نقل به دليل اعتصاب كاميون داران. اين بنكدار مي گفت در حال حاضر ۱۰ كاميون رب گوجه و ۲۰ كاميون ۱۵ تني ماكاروني، ۱۰ كاميون ۱۵ تني روغن و ۱۰ تريلر شوينده خريداري و آماده حمل به اهواز است اما به خاطر نبود كاميون قابل حمل نيستند و براي حل مشكل بايد مساله كاميون داران حل شود.

وي گراني رب گوجه، گوجه و سيب زميني را به دليل صادرات آنها عنوان كرد و گفت وقتي ما ۱۰۰ تن گوجه نياز داريم اما ۷۰ تن آن صادر مي شود، معلوم است كه كمبود و گراني پيش مي آيد. وي معتقد است بي تدبيري بيداد مي كند و مثلا زماني كه آخر محصول است نبايد آن محصول صادر شود.

البته اين بنكدار مدعي است كه غير از گوجه و رب بقيه اقلام هم صادر مي شود و مي گفت خود ناظر و شاهد بوده كه در آبادان وقتي خواستند يك كاميون مرغ را خالي كنند، يك نفر آمد سوال كرد كل محموله چقدر مي شود، صاحب بار گفت پنج ميليون و او بلافاصله شش ميليون داد و آن را خريد و اينجور سودجويي ها زحمات مسئولان استان را خنثي مي كند كه بايد جلوي آنها گرفته شود و با دلال ها برخورد كنند. اين بنكدار ضمنا گراني قوطي و حلب را هم از ديگر عوامل گراني دانست و گفت هر عدد قوطي رب گوجه ۲۸۰۰ تومان و هر حلب خالي روغن ۱۵ هزار تومان است چون ورق آن از يونان وارد مي شود.

صادرات گوجه مربوط به گذشته است

و اما رواي در گفت و گو با آقاي نجفيان معاون امور اقتصادي و بازرگاني سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان از وي سوال كرد چرا با وجود اعلام ممنوعيت صدور گوجه و رب گوجه همچنان اين دو محصول صادر مي شوند؟

نجفيان اطمينان داد كه صدور هيچگونه محصولي كه ممنوع شده باشد نداريم و اگر هم گوجه اي صادر مي شود مربوط به قبل از اعلام ممنوعيت است و درآن زمان كار ها و مراحل صدور آن انجام شده است.

به هر حال اميدواريم دولت بتواند قضيه اعتصاب كاميون داران را حل و فصل كند تا لااقل در خصوص حمل كالا مشكلي نداشته باشيم و از بهانه هاي گراني كاسته شود.

مردم بايد بگويند وضع از چه قرار است نه مسئولين

 

قائم مقام معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري روز گذشته گفته است: در حال حاضر در فروشگاهها و انبارهاي كالا در استان خوزستان كالاهاي مورد نياز مردم تامين شده است و نگراني خاصي در اين زمينه وجود ندارد.

يدا… مهر عليزاده اين را هم گفته كه با پيگيري هاي انجام شده و هماهنگي ميان دستگاههاي مسئول، در انتقال كالا و تامين اقلام اساسي مورد نياز شهروندان خوزستان مشكلي وجود ندارد.

اولا كه مردم بايد تاييد كنند كه در فروشگاه ها و در خصوص تامين كالاهاي مورد نيازشان چه خبر است و بهتر است اطلاعات مسئولان بر اساس گزارشها نباشد و خودشان در سطح شهر و بين مردم بروند تا واقعيات را ببينند. ثانيا همانطور كه در مطلب بالا آمد در روز گذشته يكي از بنكداران به راوي گفت كالاهاي سفارشي او به دليل مشكل حمل و نقل به استان نمي رسد. ثالثا همين جناب مهر عليزاده روز دوشنبه گفته بود در حال حاضر چند مشكل به وجود آمده كه اگر چاره اي براي آن ها انديشيده نشودحل كردن آنها كمي سخت مي شود. ضمنا ايشان اين را هم گفته بود كه در كالاهايي مثل مرغ گوجه و پوشك با كمبود مواجه هستيم.

جا دارد اگر مشكل حمل و نقل حمل كالا، حل شده مراتب را به بنكداران استان و اهواز اعلام  تا بدانند از چه طريق اقدام كنند.

 

دو بخشدار،فرماندار شدند

 

به قرار اطلاع پاكدل بخشدار قلعه تل ارتقا يافت و به عنوان فرماندار آغاجاري منصوب شد. همچنين هاشمي بخشدار غيزانيه هم با ارتقا فرماندار حميديه شد.

 انتصاب ها از طريق ارتقاي زير مجموعه مربوطه كار درستي است چون درگذشته به اندازه كافي از انتصاب هاي بدون سلسله مراتب، استان خسارت ديده است.

 

اربعين نزديك است، تعهدات را اجرا كنيد

 

در حاليكه در آستانه فرا رسيدن اربعين حسيني قرار گرفته ايم برخي شركتها تعهدات خود را در خصوص ايجاد زير ساخت ها و رفع كمبودهاي چذابه انجام نداده  اند. از جمله شركت نفت، شركت حفاري و فولاد اكسين تعهداتي در مورد استقرار ۲۰۰ چشمه دستشويي و تامين امكانات مشابه داشته اند كه تا به امروز انجام نشده اند. همچنين مسير موكب ها قرار بود توسط اداره كل راه و شهرسازي آسفالت شود كه آنهم انجام نشده و با توجه به اينكه معلوم نيست امسال مرز خسروي باز باشد احتمالا تعداد بيشتري زوار از طريق شلمچه  خواهيم داشت كه بايد در اجراي اين پروژه تسريع شود. آب غدير هم قرار بود به آنجا وصل شود اما هنوز عملي نشده در حاليكه نياز به يك كيلومتر لوله گذاري دارد.