وقتي خودتان قيمت يك قوطي رب گوجه را رسما ۱۸ هزار تومان اعلام مي كنيد جو رواني چه نقشي دارد؟

وقتي قيمت اقلام مصرفي مردم از طرف مسئولان صنعت و معدن اعلام مي شود اين سوال مطرح مي گردد كه اين نرخ ها را اين سازمان تعيين مي كند يا هر نرخي كه در بازار از طرف فروشندگان عنوان شد، همان جنبه رسمي پيدا مي كند و ديگر كسي ياراي پايين آوردن آن نيست.

بطور مثال قيمت هر قوطي رب گوجه رسما ۱۸ هزار تومان اعلام شده كه بايد ديد چنين قيمتي بر اساس كدام مصوبه و از طرف كدام ارگان تعيين شده است. ساير قيمت ها هم همان است كه فروشندگان به مشتري مي گويند و با توجه به نوسان قيمت ها مسلما نرخنامه اي هم در كار نيست كه بر ديوار فروشگاه ها نصب شود.

دبيركل بنكداران مواد غذايي تمام مشكلات بازار و گراني ها و كمبودها را مولود شايعه پراكني و جو رواني مي داند كه البته اين حرف را بقيه مسئولان مربوطه هم مطرح مي كنند، در حاليكه وقتي واقعيت اين است كه هم كمبود وجود دارد و هم قيمت ها روز به روز بالاتر مي روند، نياز به شايعه پراكني نيست چون مردم هر چه را مي بينند و لمس مي كنند، باوردارند، اعتمادها هم به دليل بدقولي ها و ضعف مديريت ها به شدت از بين رفته است.

 

اگر مديريت استان نبود امروز هيچ كالايي در فروشگاه ها پيدا نمي شد!

 

قائم مقام معاون هماهنگي امور اقتصادي و‌ توسعه منابع استانداري خوزستان گفته است، در حال حاضر چند مشكل به وجود آمده كه اگر چاره‌اي براي آن‌ها انديشيده نشود، حل كردن آنها كمي سخت مي‌شود زيرا مردم در حال هجوم به فروشگاه‌ها و احتكار خانگي هستند. موجي در اهواز به وجود آمده و شايعه پراكني مي‌كنند كه جنس ناياب شده و كاميون‌داران هم  به اين موضوع كمك كرده و اقدام به انقطاع كرده‌اند و در كالاهايي مثل مرغ، گوجه و پوشك با كمبود مواجه شديم. اگر مديريت استان نبود امروز هيچ كالايي در هيچ فروشگاهي نبود، زيرا مردم چنين مواقعي به فروشگاه‌ها هجوم مي‌آورند.

چرا اجازه مي دهيم اول بحران پيش بيايد بعد آن را مديريت كنيم؟

مهرعليزاده گفته: زماني كه اتفاقي رخ مي‌دهد چاره‌جويي بعد از آن فايده‌اي ندارد زيرا يكي از مصاديق مديريت بحران اين است كه از قبل پيش بيني كنيم. در تحليل‌هاي بيزينسي استان خوزستان، ايراداتي وجود دارد. بنكداران و مديران فروشگاه‌هاي ما بايد هوش تجاري بالايي داشته باشند، نبايد به اين راحتي تسليم شوند. چرا اجازه دهيم اول بحران به وجود بيايد سپس به مديريت بحران بپردازيم. اصول اوليه مديريت بحران پيشگيري از بحران است نه حل بحران.

باز هم بايد بگوييم جانا سخن از زبان ما مي گويي كه بارها اين نكته را گوشزد كرده و گفته ايم كه علاج واقعه قبل از وقوع بايد كرد كه گوش شنوايي نيست.

عملكرد پدافند غيرعامل درست نيست

وي با بيان اين‌كه مشكل بعدي عملكرد نادرست پدافند غير عامل است كه وظيفه‌اش شناسايي نقاط آسيب پذير استان است اما به خوبي به آن عمل نكرده است، گفت: در مواقع بحران و آسيب‌ها، اگر مكانيابي درستي براي توليد كالاهاي ضروري و مايحتاج مردم در سال‌هاي گذشته از سوي سازمان صنعت، معدن و تجارت، پيش‌بيني شده بود امروز بحران كاميون‌داران به استان آسيبي نمي‌رساند.

مهمترين عنصر در اقتصاد، اعتماد مردم است

مهرعليزاده عنوان كرد: مهمترين عنصر در اقتصاد، اعتماد مردم است، اين اعتماد اگر از بين برود فرايند عرضه و تقاضا به هم مي‌ريزد. قرار شد در اين موضوع حوزه‌هاي امنيتي ورود كنند و افراد را شناسايي و در مسير درستي هدايت كنند.

 

طلسم رياست شوراي شهر خرمشهر شكست

سرانجام فاخر ربيعي پس از گذشت ۵ جلسه شوراي شهر به عنوان رئيس شوراي شهر خرمشهر انتخاب شد.

جلسات قبل به دليل به حد نصاب نرسيدن و غيبت مكرر برخي اعضاء لغو مي‌شد.اما ديروز بالاخره جلسه انتخاب هيئت رئيسه براي سال دوم برگزار شد و در نهايت فاخر ربيعي با ۴ را‡ي به عنوان رئيس جديد شوراي شهر خرمشهر انتخاب شد و موسي مطوري جزيره ۳ را‡ي را به خود اختصاص داد.

همچنين علي بندري با ۷ را‡ي به عنوان نائب رئيس شوراي شهر، حاتم بندري با ۷ را‡ي به عنوان منشي و محمد جواد بچاري با ۷ را‡ي به عنوان خزانه‌دار سال دوم شوراي شهر خرمشهر انتخاب شدند.

 

آرش قنبري سرپرست فرمانداري مسجدسليمان شد

 

استاندار خوزستان در حكمي آرش قنبري را به عنوان سرپرست فرمانداري مسجدسليمان منصوب كرد.

قنبري پيش از اين بخشدار بندر امام بوده ومعاونت فرمانداري شوشتر را بر عهده داشته است. عليرضا گوروئي از بهمن ماه ۱۳۹۲ به عنوان فرماندار مسجدسليمان مشغول فعاليت بود.