گراني با وجود پايين آمدن دلار ادامه دارد

مدتي پيش كه قيمت ها سير صعودي پيدا كرد دليل اينكار را افزايش قيمت دلار عنوان كردند و همان موقع هشدار داديم كه مبادا قيمت دلار پايين بيايد اما هر آنچه كه به بهانه آن گران شده، پايين نيايد و همينطور هم شد و بررسي قيمت ها نشان مي دهد كه نه تنها با نزول نرخ دلار، قيمت ها پايين نيامد، بلكه گراني ها همچنان ادامه دارد و هر روز عرصه بيشتر از پيش بر مردم به خصوص كم درآمدها تنگ تر مي شود.

در چنين وضعيتي دولت نه تنها عزمي براي كاهش قيمت ها از خود  نشان نمي دهد، بلكه مدام با تزريق انرژي منفي به جامعه، خبر از افزايش باز هم بيشتر قيمت ها مي دهد كه حرف و حديث ها درباره دو نرخي شدن قيمت بنزين و سوخت از اين مقوله است.

از جمله طبق معمول گران شدن بنزين را تنها راه جلوگيري از قاچاق آن مي دانند در حاليكه علاج كار جلوگيري از قاچاق است نه گران كردن كالا.

وقتي ما مي بينيم درشهر از آزاد فروشي بنزين كه مي توان آن را هم يك نوع قاچاق دانست جلوگيري نمي كنند، مسلم است در مرزها هم مشكل دارند. همين اهواز را در نظر بگيريد درست چسبيده به جايگاه پمپ بنزين بشكه هاي بنزين كنار جاده در معرض فروش است. اين بنزين ها وارداتي به استان كه نيستند و مسلما از جايگاههاي فروش تهيه و راحت و بدون دغدغه از ممانعت آنها بفروش مي رسند.

آيا جمع آوري اينها هم مثل دستفروشها با مقاومت مواجه خواهد شد يا باز هم بيكاري را عنوان مي كنند؟

به هر حال در صورتي كه بنزين دو نرخي شود  اين بار هم بهانه اي خواهد شد براي افزايش كرايه ها كه به زيان مسافران شهري است و گران تر شدن مايحتاج مردم به بهانه افزايش نرخ كرايه ي  بار كه اميدواريم نمايندگان مجلس در چنين مواردي احساس مسئوليت بيشتري نشان بدهند و براي تثبيت قيمت ها و جلوگيري از گران تر شدن مايحتاج مردم جدي تر عمل كنند.

عمر مديريت ايزدي در ميراث فرهنگي استان به يكسال نكشيد

 

تغيير ناگهاني مديركل ميراث فرهنگي استان در حالي كه كمتر از يكسال از انتصاب وي گذشته تعجب آور بود، هرچند داريم عادت مي كنيم به اتفاقات غير مترقبه در تغييرات استاني.

ايزدي هشت ماه پيش به خوزستان آمد و اتفاقا از مديران نادر استان بود كه به جاي تخريب خوزستان و منت گذاشتن روي مردم كه وارث يك سازمان فلان و بهمان است، از همان ابتدا در نشست هايش با رسانه ها، انرژي مثبت تزريق كرد و به جاي خاكستري نشان دادن استان، قابليت ها و ارزش هاي خوزستان را عنوان كرد و اميدوار بوديم كه با چنين خط مشي و سياستي، انگيزه فراوان براي كار با كيفيت در حوزه مهم ميراث فرهنگي و گردشگري داشته باشد، حالا چه شد كه به اين زودي تغيير كرد،پرسشي است كه فعلا جوابي براي آن متصور نيست. درپي اين تغيير طي حكمي از سوي معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري سيد حكمت ا… موسوي از معاونين اين اداره كل به سمت سرپرست اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خوزستان منصوب شد.

 

كي گفته مسئولان مدارس براي حفاظت فضاي مدرسه بايد انگيزه داشته باشند؟

 

مديركل نوسازي مدارس خوزستان گفته: در بازديد از مدارس خوزستان مشاهده شد كه مسئولان مدارس انگيزه اي در نگهداشت و حفاظت از فضاي مدرسه و سرويس بهداشتي ندارند و اين موضوع باعث تخريب زود هنگام اين فضاها مي شود ضمن اينكه دانش آموزان را ملزم به حفاظت از مدرسه مي كنند كه اين موضوع باعث ايجاد خسارت و تحميل هزينه سنگين به اين اداره كل مي شود.

كاش آقاي رضايي روشن مي كرد كه مديران و مسئولان مدارس مثلا چه انگيزه اي بايد براي حفاظت از مدرسه و سرويس بهداشتي مدارس داشته باشند. اصلا آيا اينكار كه جزو وظايف آنهاست نياز به انگيزه دارد؟ البته شايد درآمد بوفه مدرسه از انگيزه هاي اين حفاظت باشد. چه كسي گفته سرايدار مدرسه در ازاي اسكان رايگان و نپرداختن هزينه آب و برق و اضافه درآمدي كه از بوفه مدرسه نصيبش مي شود وظيفه نگهداري و رسيدگي به سرويس بهداشتي مدرسه را ندارد. مگر در گذشته سرايداران اينكار را انجام نمي دادند؟ مگر اين كه باز بخواهند اين كار را هم به پيمانكار بسپارند تا ممر ديگري براي برخي سوء استفاده ها باشد.

راوي مديران مدارسي را سراغ دارد كه در گذشته حتي در تميز كردن مدرسه هم سرايدار را كمك مي كردند، آن وقت حالا نه تنها اين كار را از سرايدار نمي خواهند بلكه در نظر دارند هزينه هاي ديگري را تحميل كنند. آقايان در نظر داشته باشند كه اعتبارات مربوط به بهسازي مدارس بايد فقط به مصرف بهسازي، تعمير و نوسازي برسد نه اينكه به مصرف امور ديگري برسد. در حال حاضر بيشتر سرويس هاي بهداشتي مدارس طوري هستند كه دانش آموزان رغبتي به استفاده از آنها ندارند و ترجيح مي دهند تا آخر وقت، دستشويي نروند كه زيانبار است.

انتصاب سرپرست فرمانداري باوي

طي حكمي از سوي غلامرضا شريعتي استاندار خوزستان منوچهر ور ناصري به عنوان سرپرست فرمانداري باوي منصوب شد. وي پيش از اين فرماندار انديكا بوده است. قبل از اين حيدر كاظمي به مدت سه سال فرماندار باوي بود.