اگر شهرداري نيم درصد كتابخانه ها را ندهد، از ارزش افزوده خبري نيست

در چهارمين جلسه انجمن كتابخانه هاي استان باز هم پرداخت نكردن نيم درصد شهرداري به كتابخانه هاي عمومي مورد بحث قرار گرفت و مديركل كتابخانه هاي استان گله كرد كه در هفت ماه اول سال، تنها ۵۰ ميليون تومان بابت اين نيم درصد پرداخت شده اين در حالي است كه اين اداره كل براي پرداخت هزينه هاي آب و برق مصرفي كتابخانه ها مشكل دارد و بايد فكري براي رفع اين چالش بشود.

در اين مورد استاندار كه به جلسه آمده بود گفت اگر قرار است شهرداري نيم درصد كتابخانه ها را ندهد  من هم مي نويسم كه ارزش افزوده به آنها ندهند.

در اين جلسه با تاكيد بر اينكه كتابخانه ها بايد فضايي قابل جذب داشته باشند پيشنهاد شد از رسانه ها، نويسندگان و شاعران بهره گرفته شود تا كتابخانه بصورت يك مجموعه فرهنگي در  آيند و جلسات نقد از مجموعه هاي شعر و داستان در كتابخانه ها برگزار شود كه آقاي رستمي مديركل كتابخانه هاي عمومي استان ضمن استقبال از اين پيشنهادها، يادآور شد كه در حال حاضر هم جلسات نقد ادبي و هنري در كتابخانه مركزي برگزار مي شود.

در همين جلسه استاندار دستور داد كتابخانه هاي الكترونيك در استان راه اندازي شود.

هفته كتاب از ۱۹ تا ۳۰ آبان در استان برگزار خواهد شد و اينطور كه رستمي تعريف كرد قرار است هر روز برنامه هاي متنوعي به اين مناسبت در سطح كتابخانه ها و برخي پارك ها اجرا شود.

 

وزارت بهداشت نگران سوء تغذيه مردم باشد

 

سخنگوي وزارت بهداشت و درمان نگراني خود را از كاهش مصرف لبنيات به دليل افزايش قيمت آنها ابراز داشته و هشدار داده كه كاهش مصرف لبنيات باعث پوكي استخوان، كاهش سن و كاهش سرعت رشد استخواني دانش آموزان خواهد شد.

وي كم شدن ميزان مصرف لبنيات را ناشي از پايين آمدن قدرت خريد مردم مي داند و از مسئولين اقتصادي درخواست كرده علاوه بر نقش اقتصادي  به مسئوليت هاي اجتماعي خود هم در تامين لبنيات، خصوصا شير توجه كنند.

خدمت آقاي حريرچي عرض مي شود كه فقط لبنيات نيست كه مصرف آن كاهش پيدا كرده و گراني همه گير موجب شده كه سفره خانواده ها از خيلي مواد غذايي خالي يا خلوت شود. از جمله خانواده هايي داريم كه در طول ماه حتي يكبار گوشت نمي خورند و چشم و دلشان به همت خيرين و موسسه هاي خيريه است كه سهمي از نذورات يا اهدايي هاي مردم را به آنها بدهند. اين خانواده ها حتي قدرت خريد حبوبات را هم ندارند حالا  لبنيات جاي خود دارد.

خدا كند وعده هايي كه دولت براي دادن بسته هايي به خانوارهاي زير درآمد سه ميليون تومان در ماه داده به شكل درست و عادلانه اجرا شود، كه بايد ديد راهكار شناسايي اين خانواده ها چگونه است و آيا مي توان اميدوار بود كه اين بار حق به حق دار برسد.

به هر حال به سخنگوي وزارت بهداشت توصيه مي شود فقط به مشكلات كاهش مصرف لبنيات فكر نكند و كلا قضيه سوء تغذيه در جامعه را بررسي و اگر از دستشان بر مي آيد راهكاري ارائه دهند.

 

خوزستان از مرحله داشتن مديرانِ  روزمره گذشته است

 

مديركل مديريت بحران استانداري خوزستان با اشاره به راه اندازي مركز مانيتورينگ اين اداره كل در هفته آينده از دستگاه هاي اجرايي خواست تا اطلاعات خود را در اسرع وقت به مركز مانيتورينگ اداره كل مديريت بحران استان منتقل كنند.

حاجي زاده گفته استان خوزستان استان دائم البحراني ست و مجموعه اي از بحران هاي متعدد در آن روي مي‌دهد البته در برخي مقاطع نتوانستيم تدبير لازم را داشته باشيم و متاسفانه بحران هاي زيست محيطي و اجتماعي بعضاً به بحران‌هاي امنيتي سوق داده شدند و اين براي استان خوزستان كه توانسته هشت سال دفاع مقدس را با سرافرازي پشت سر بگذارد پذيرفته نيست.

مديركل مديريت بحران استانداري يادآور شد شعار دادن كار ساده اي است اما بايد دنبال عمل باشيم و استان خوزستان از اين مرحله كه مديران روزمره داشته باشد گذشته است.

به گفته حاجي زاده استان در بخش زيرساخت ها مشكل دارد و تغيير اقليم و خشكسالي هم مشكلات را شدت بخشيده است و در نتيجه بايد روحيه جهادي و عملگرايي را تقويت كنيم.

وي در خصوص كاركرد مركز مانيتورينگ اداره كل مديريت بحران توضيح داد: بسياري از مسائل و واقعيت‌هاي استان در همين سالن در سريع ترين زمان ممكن براي مسئولان نمايش داده خواهد شد و مديران با اطلاع كامل قادر خواهند بود تصميم سازي كنند.

حاجي زاده اين را هم گفت كه: تاكنون چندين دستگاه مانند آب و برق، محيط زيست، راهداري حمل و نقل و پايانه هاي مرزي و هواشناسي اطلاعات خود را به سرورهاي مركز مانيتورينگ مديريت بحران استان انتقال داده‌اند كه از آنها تشكر مي‌كنم و انتظار داريم ساير دستگاه‌ها هم از جمله همراه اول، ايرانسل، فرودگاه ها، هلال احمر، اورژانس برق منطقه اي، توزيع برق استان و اهواز و آب و فاضلاب استان و اهواز در اسرع وقت اطلاعات خود را انتقال دهند همچنين كارشناسان فناوري ارتباطات دستگاه‌ها براي دريافت و پردازش داده‌ها در محل اين سالن مستقر شوند.

قرار است مركز ماينتورينگ اداره كل مديريت بحران استان هفته آينده با حضور معاون وزير كشور در اهواز افتتاح شود.