بام باغ، روشي براي لذت بردن از طبيعت و مقابله با آلودگي هوا در آپارتمان

يك كارشناس معماري مزاياي ايجاد فضاي سبز در پشت بام ساختمان (روف گاردن) را تشريح كرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ روف گاردن تكنولوژي مدرني است كه امروزه بر پايه سقف سبز نهاده شده است و بر روي پشت بام ها و تراس ها اجرا مي شود.

روف گاردن به معناي <بام باغ> يا همان <باغ در بام> است كه در واقع خلق فضاي سبز بر روي پشت بام است، تا از اين طريق طبيعت را در زندگي شهري دخيل كرده و از آن استفاده كنند.

بنابر اين به هر نوع فضاي سبزي كه بر روي بام ساخته شود، روف گاردن گفته مي شود و شامل مجموعه اي از گياهان سبز، آبنما، آلاچيق، مبلمان باغي سايبان محصولات كشاورزي و ساير امكانات ديگر با توجه به مساحت موجود است.

روف گاردن مي تواند از قراردادن چند گلدان روي پشت بام آغاز و به اجراي باغ و فضاهاي سبزي همچون پارك ختم گردد. انتخاب نوع طراحي روف گاردن بستگي به عوامل مختلفي همچون، سازه ساختمان، كاربري، ويژگي هاي اقليمي و حتي سليقه شما دارد! عوامل ذكر شده در روش هاي گوناگون اجرايي به نام هاي روف گاردن گسترده روف گاردن متمركز و روف گاردن پرتابل و مدولار خلاصه مي شوند.

ايجاد روف گاردن داراي دو مرحله بوده كه مرحله اول به صورت عمراني، عمليات ايزولاسيون و زه كشي انجام مي شود و مرحله دوم لنداسكيپ(منظره) است كه در اين مرحله فضاي سبز ايجاد مي شود و تجهيزات فضاي باز مانند آلاچيق، سايبان، مبلمان باغي، باربيكيو و … اضافه مي شود.

براي ساختن يك فضاي سبز زيبا بر روي پشت بام يا تراس، بايد از كارشناسان حرفه اي در اين زمينه كمك گرفت و با استفاده از نقشه برداري دقيق، محاسبات مختلف، انتخاب مواد مناسب و همچنين اجراي صحيح يك محوطه خاص را روي پشت بام ايجاد نمود.

مزاياي كلي طراحي روف گاردن

محسن نادري كارشناس معماري در پاسخ به اين سوال كه اجراي فضاي سبز در ساختمان چه مزايايي دارد، اظهار كرد: استفاده از فضاي سبز در پشت بام ساختمان ها و مجتمع ها باعث پاكسازي هواي اطراف، كاهش آلاينده ها، كاهش جذب حرارت ساختمان، كنترل دما، كاهش مصرف انرژي و بهره برداري از آب باران مي شود.

وي در ادامه افزود: اجراي روف گاردن علاوه بر ارتقاي معماري ساختمان، چهره شهر را زيباتر مي كند و به دليل استفاده از مواد سبك و البته مقاوم در ساخت روف گاردن بستري فراهم مي شود تا پوشش هاي گياهي رشد داشته باشند و به كشت محصولات كشاورزي پرداخته شود.

نادري در رابطه با مزيت هاي ديگر روف گاردن گفت: از مزيت هاي ديگر روف گاردن مي‌توان به محيطي تفريحي، زينتي و دكوراتيو اشاره كرد كه حتي مي‌تواند زيستگاه مناسبي براي حيوانات ايجاد كند.

اين كارشناس معماري گفت: يكي از مزيت هاي روف گاردن اين است كه در فضاي گمشده ساختمان، منظره اي متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ايجاد مي كند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان مي‌شود.

وي در ادامه افزود: از آنجايي كه در طول روز به مقدار كافي نور آفتاب وجود دارد  روف گاردن اين امكان را فراهم مي كند تا محيطي دنج براي استراحت ايجاد شود.

نادري گفت: در سطح شهر تهران ساختمان‌ها و مجتمع‌هاي مختلفي با پشت بام وسيع وجود دارد كه با توجه به آلودگي هوا و ميزان تراكم و بافت شهري استان، مي‌توان از پشت بام آنها براي اجراي روف گاردن استفاده كرد.

وي با اشاره به محدوديت ايجاد فضاي سبز شهري گفت: با توجه به رشد عمودي شهرها و كمبود فضاهاي شهري، امكان توسعه فضاي سبز محدود مي‌شود و در چنين شرايطي مي توان از پشت بام‌ها براي جبران اين كمبود استفاده كرد.

اين كارشناس معماري در پاسخ به اين سوال كه چه عواملي در انتخاب مصالح روف گاردن حائز اهميت است، گفت:يكي از مهمترين عواملي كه در انتخاب مصالح و حتي نحوه اجرا نقش مهمي دارد، محدوديت وزن است.

وي در ادامه افزود: در زمان ساخت بناهاي مختلف، وزن برف روي بام را به صورت تقريبي براي هر متر مربع ۵۰ كيلوگرم در نظر مي گيرند و با كمك اين محاسبات مي توان وزن اضافي ناشي از ساخت روف گاردن بر روي پشت بام را در نظر گرفت.

اين كارشناس معماري گفت: نكته مهمي كه بايد به آن توجه كرد، تقسيم بندي وزن المان ها و تجهيزاتي است كه در روف گاردن قرار مي‌گيرند، زيرا آنچه مهندسان براي برف محاسبه مي كنند به صورت يكنواخت بر روي كل بام است و ممكن است در بعضي از نقاط روف گاردن بار به صورت متمركز اعمال شود.

عمليات ايزولاسيون روف گاردن

نادري در رابطه با عمليات ايزولاسيون گفت: يكي از با اهميت ترين مواردي كه بايد در روف گاردن به آن پرداخته شود انجام عمليات <ايزولاسيون> است كه مرزي را براي عبور و عدم عبور آب به زير روف گاردن تعيين مي كند.

وي در ادامه افزود: يكي ديگر از عمليات ها در روف گاردن <فيلترينگ> نام دارد كه در آن از انتقال املاح خاك به لايه هاي پايين تر ممانعت مي‌شود.

نادري در رابطه با اهميت فيلترينگ اظهار كرد: اين كار از طريق لايه هاي الياف صورت مي‌گيرد و در صورتي كه اين عمليات در روف گاردن انجام نشود بافت خاك تغيير مي كند و مسير زهكشي روف گاردن انسداد مي يابد.

گياه مناسب روف گاردن

با وجود اينكه گياهان روف گاردن همان گياهاني هستند كه بر روي زمين كاشته مي شوند، اما بايد در انتخاب گياه مناسب به خصوصيت آن توجه كرد و گياهاني را برگزيد كه در روف گاردن ماندگاري بيشتري داشته باشند.

بنابراين ميزان رشد ريشه، ميزان تحمل گياه در مقابل گرما و نور مستقيم خورشيد و همچنين ميزان پايداري آن در مقابل وزش باد هاي شديد و … از جمله خصوصياتي است كه بايد در زمان خريد گياه به آن توجه داشت.