در خصوص جذب اعتبارات عمراني دستگاه ها شفاف سازي كنيد

 

 استاندار كرمانشاه با بيان اينكه برخي از دستگاه هاي اجرايي استان هنوز اعتبارات عمراني را جذب نكرده اند گفته: دستگاه هايي كه نتوانند اين اعتبارات را جذب كنند جريمه خواهند شد.

 ‌هوشنگ بازوند اين هشدار را در نشست ستاد بازسازي مناطق زلزله زده كه در استانداري كرمانشاه برگزار شد، داد و گفت اكنون ۲۰۰ ميليارد تومان بودجه عمراني در خزانه است كه بايد هرچه زودتر دستگاه هاي اجرايي آن را جذب كنند.

وي افزود: ادارات محيط زيست، تبليغات اسلامي، نوسازي مدارس، تعاون، كار و رفاه اجتماعي، ثبت احوال، شيلات و هواشناسي حتي يك ريال از اعتبارات عمراني را جذب نكرده اند.

بازوند توضيح داد: از ميان ادارات ذكر شده نوسازي مدارس اعتبارات سفر مقام معظم رهبري را نيز جذب نكرده است كه اين اعتبارات براي ديگر بخش ها جابجا شد.

وي افزود: استانداري كرمانشاه نيز تاكنون ۱۵ ميليارد تومان در زمينه اعتبارات عمراني جذب كرده كه خيلي كم است و بايد بيشتر شود.

باخواندن اين خبر مقداري به استان خودمان اميدوار شديم چون بقيه دستگاه ها را نمي دانيم اما اين را مطمئن هستيم كه اعتبارات مربوط به نوسازي مدارس به موقع و كامل جذب مي شوند و از اين بابت رتبه خوبي در كشور داريم.

اما هدف راوي از نقل اين خبر بيشتر يادآوري به استاندار خوزستان در مورد چگونگي و ميزان جذب اعتبارات عمراني توسط زير مجموعه استانداري و ديگر دستگاه ها است هرچند اين را هم مي دانيم كه اين اعتبارات آن طور كه بايد و شايد تخصيص داده نشده اند با اين حال بايد استاندار از دستگاه ها عملكرد بخواهد و سازمان برنامه و بودجه هم در اين مورد شفاف سازي كند.

در سالهاي گذشته دستگاه ها تهديد مي شدند كه اگر اعتبارات را تا قبل از پايان سال مالي جذب نكنند جابجا مي شوند. حالا هم وقتش رسيده كه هشداري يا تهديدي به مديران دستگاه ها در خصوص جذب اعتبارات عمراني داده شود.

اين همه وعده خلافي براي ساخت پل، نوبر است

وزير كشور بار ديگر از ساخت پل خرمشهر به بصره خبرداده است. البته وي در آذر ۹۵ هم گفته بود يكي از موضوعاتي كه رئيس‌جمهور در جلسه هيئت دولت به آن اشاره داشتند اتمام پل خرمشهر است.

وي گفته بود سال قبل هم رئيس‌جمهوري دستور دادند ولي تأمين منابع نشد.

رحماني فضلي گفته بود اگر اين پل را ايجاد كنيم مي توانيم از تهران به مشهد و از مشهد به‌راحتي با قطار افراد را عبور دهيم. مسير بصره به كربلا مسير خلوت‌تري است و بار از روي دوش ما از طريق مرز مهران و كوت برداشته مي‌شود.

بر اساس جداول لايحه بودجه سال ۹۷ دولت براي احداث پل راه‌آهن خرمشهر-بصره ۷۳۰۰ ميليارد تومان براي راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان دستگاه مجري در نظر گرفته است.

در لايحه بودجه سال ۹۶، ۴۰ ميليارد تومان براي احداث اين پل تعيين‌شده بود كه در مقايسه با عدد لايحه سال ۹۷، ۸۲٫۵ درصد كاهش‌يافته است.

اين كم كاري و بي توجهي به شهر قهرمان خرمشهر را بايد به حساب كي و كدام دستگاه و وزارتخانه گذاشت و در اين ميان نقش نمايندگان چيست و چرا بايد اجازه دهند نگاه به خرمشهر تا اين حد كمرنگ باشد.

 

روي خوش فولاد مباركه اصفهان به فولاد اكسين

خريد سهام فولاد اكسين خوزستان توسط فولاد مباركه اصفهان؛  هفته گذشته از داغ ترين سوژه هاي خبري بود.  ‌

بلوك ۳۱٫۶ درصدي شركت فولاد اكسين خوزستان شامل يك ميليارد و ۴۲۲ ميليون و ۴۹۳ هزار و ۶۰۷ سهم به قيمت پايه هر سهم ۲۱۳۱ ريال و ارزش كل پايه ۳ هزار و ۳۱ ميليارد و ۳۳۳ ميليون و ۸۷۶ هزار و ۵۱۷ ريال توسط سازمان خصوصي سازي روي ميز مزايده رفت، كه اين بلوك فولادي به قيمت ۴۶۰ ميليارد تومان به فولاد مباركه رسيد.

پيش از اين نيز شركت هاي ديگري از جمله فولاد خوزستان خواستار خريد سهام فولاد اكسين بودند، اما فولاد مباركه با شركت در اين مزايده و پيشنهاد بالاترين قيمت عملا صاحب ۳۱٫۶ درصد سهام فولاد اكسين شد.اين واگذاري براساس فرآيندي كاملاً قانوني و از طريق مزايده انجام شد.

گويا افرادي كه تاكنون در صنعت فولاد فعال نبوده اند، دايه مهربانتر از مادر شده و مي گويند اين اقدام منجر به خروج سرمايه هاي اين كارخانه به اصفهان و سرازير شدن مديران اصفهاني به فولاد اكسين خواهد شد. البته تعدادي از صاحب نظران صنعت فولاد نيز اعتقاد دارند اين امر باعث بروز سرنوشتي مشابه نورد و لوله اهواز و گروه ملي صنعتي فولاد ايران نخواهد شد. بياييم بدون در نظر گرفتن نگرش متعصبانه و فارغ از مسايل قوميتي با  نظريات كارشناسي به اين موضوع نگاهي منطقي داشته باشيم.

دست دلالان از بازار فولاد قطع مي  شود

فولاد اكسين خوزستان درحال حاضر به دليل نداشتن واحد فولادسازي و سياست هايي كه موجب آسيب به ساير شركت هاي نوردي استان شده است، بايستي مواد اوليه خود را از منابع ديگري از جمله فولاد مباركه و فولاد هرمزگان تامين نمايد. همچنين واگذاري سهام فولاد اكسين و رونق آن براي عده اي نگران كننده خواهد بود چرا كه با قطع شدن دست دلالان و افراد سود جوي بازار فولاد و تغيير سياست فروش از كارمزدي به فروش مستقيم ورق به مصرف كننده نهايي، منجر به سودهي شركت مي شود.  ‌

گفتني است فولاد اكسين خوزستان با ظرفيت يك ميليون تن در سال است كه از توانايي توليد گريدهاي خاص و ورق هاي API‌ مورد استفاده در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي برخوردار بوده و فولاد مباركه تنها شركت ايراني است كه توانايي توليد اسلب فولادي با آلياژ خاص مورد نياز توليدات API‌ جهت شركت فولاد اكسين خوزستان را دارد.