قول مديركل ارشاد استان براي احداث سينماي كودك

مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خوزستان در گفت و گو با راوي كه از وي در خصوص وضعيت سينماهاي فعال استان سوال كرد عنوان نمود كه در دو سال اخير هشت سينما به سينماهاي استان از جمله در شهرهاي مسجدسليمان، شوش، بندرامام شوشتر، انديمشك، بهبهان و ماهشهر اضافه شده كه اين سينماها با همت بخش خصوصي و مشوق ها و كمك هاي ارشاد خوزستان احداث و به بهره برداري رسيده اند. جوروند در خصوص نحوه و ميزان كمك ارشاد به علاقمندان احداث سينما گفت: زمين هاي با كاربري فرهنگي در اختيار متقاضيان گذاشته مي شود، پنجاه درصد هزينه تجهيزات به صورت بلاعوض به آنها كمك شده و وام هاي كم بهره به آنان واگذار مي شود، كما اينكه در احداث سينماهاي جديد، ارشاد چهل ميليون تومان هم به عنوان مشوق كمك شده است.

جوروند اين را هم گفت كه خانه هنرمندان در جوار تالار آفتاب اهواز در حال احداث است كه داراي ۶ مجموعه فرهنگي از جمله دو سينما خواهد بود و اخيرا هم تزريق مالي خوبي به آن شده تا كار تسريع شود.

راوي خلاء سينماي كودك در اهواز را مطرح كرد و پيشنهاد نمود كه يكي از مجموعه هاي فرهنگي در حال ساخت به سينماي كودك اختصاص داده شود كه مديركل ارشاد استان از اين پيشنهاد استقبال كرد و قول داد كه اين كار انجام شود و في الفور براي اجرايي كردن اين پيشنهاد دستور داد.

در اينجا ضمن دعوت از سرمايه گذاران استان به ساخت سينماي مدرن و ترجيحا سينماي كودك توصيه مي شود از مشوق هاي خوب اداره كل فرهنگ و ارشاد خوزستان بهره بگيرند و اقدام به اين كار فرهنگي كه اهواز و ديگر شهرهاي استان شديدا به آن نياز دارند، بنمايند.

 

كشف و ضبط انبارهاي احتكاري هيچ خيري براي مردم نداشت

 

ادامه گراني كالاهاي خانگي ثابت كرد كه آن همه هياهو براي كشف و ضبط كالا از انبارهاي احتكاري فقط يك مانور زودگذر بود و هيچ نشانه اي از توزيع آنها در بازار وجود ندارد و مردم از اين بابت هيچ بهره اي نبردند. از طرفي اقدامات تعزيرات و بازرسي سازمان صنعت و معدن براي جلوگيري از تخلفات در بازار و كاهش گرانفروشي ثمري ندارد چرا كه كار ريشه اي نيست و متوليان امور به جاي آنكه سراغ فروشندگان بروند بايد كار را از مبدا يعني كارخانه ها و مراكز توليد دنبال كنند و فروشنده اگر كالايي را با قيمت مناسب خريد، قطعا آن را با اضافه كردن درصد قانوني مي فروشد تا دچار كسادي نشود.

دست تعزيرات بسته است

رئيس سازمان بسيج مستضعفين  در خصوص انبارهاي احتكار شده و شناسايي هاي صورت گرفته توسط نيروهاي بسيجي در سراسر كشور گفته: در كشف انبارهاي احتكار شده بسيج خيلي وسيع عمل كرد، اما يك نگراني داشتيم و آن ترخيص و رساندن محتواي اين انبارها به دست مردم بود.

وي با بيان اينكه عملكرد بسيج در بخش كشف و تشخيص بسيار موفق بود، عنوان كرد: در مراحل بعدي مشكلات قانوني وجود داشت كه بسيج به صورت مستقل نمي‌توانست وارد شود و اگر چه دوستان در تعزيرات به دنبال كمك بودند، اما دست آنها نيز بسته بود.

رئيس سازمان بسيج مستضعفين با اشاره به عملكرد اتحاديه‌ها گفته: به نظر من اتحاديه در مساله توزيع كالاهاي مكشوفه از انبارهاي احتكاري بسيار بهتر و قوي تر مي توانست عمل كند.

سردار غيب پرور در ادامه يادآور شد: بارها درخواست كمك به تعزيرات را داده بوديم و بسيج هم اعلام آمادگي كرد، اما به خاطر مشكلات قانوني اين كمك عملاً رخ نداد و اجناس به خوبي به دست مردم نرسيد و دچار مشكلاتي شديم.

به اعتقاد وي: حركت جديدي بايد آغاز و هماهنگي ها بيشتر شود تا در ادامه شناسايي انبارهاي جديد بتوانيم توزيع مناسب و درستي داشته باشيم.

 

صادرات رب گوجه آزاد شد قيمت همچنان بالا ماند

 

صادرات رب گوجه فرنگي كه در پي افزايش قيمت  گوجه ممنوع شده بود، از سي ام آذر آزاد شد در حاليكه قيمت رب گوجه تغييري نكرده و همچنان در شمار مواد غذايي گران قرار دارد. اگر استدلال وزارت صنعت و معدن براي آزاد شدن صادرات رب گوجه كه مدعي شده توليد رب گوجه در كشور متناسب با نياز مصرف آن است درست بود بايد تاثيري درقيمت رب گوجه داشت حال آنكه حتي قيمت گوجه هم پايين نيامده و هر كيلو گوجه همچنان بالاي شش هزار تومان است، آن هم گوجه انباري و بدون كيفيت.

اصولا درحال حاضر وضعيت قيمت ها به صورتي است كه هر كالا يا موادي كه به بهانه گراني دلار بالا رفت،  با كاهش دلار پايين نيامد حتي كالاهايي كه اصلا ارتباطي به تحريم ها يا دلار ندارد. بعنوان مثال به گفته مسئول يكي از اتحاديه ها، آبگرمكن ديواري كه صد درصد ايراني است، صد درصد افزايش قيمت داشته است كه بايد ديد دليل اين گراني چيست. به هر حال به نظر مي رسد وزارت صنعت و معدن بيش از آنچه كه به فكر مردم و قدرت خريد آنها باشد، در پي از سرگيري صادرات محصولاتي است كه به دليل گراني صادرات آنها قطع شده بودند.