روند تنظيم بازار بدرد مردم نمي خورد دلالان گوشت منجمد را خارج از شبكه شب ها توزيع مي كنند

معاون استاندار خوزستان:

روند تنظيم بازار بدرد مردم نمي خورد

دلالان گوشت منجمد را خارج از شبكه  شب ها توزيع مي كنند

مدیرکل هماهنگی ‌اقتصادی استانداری خوزستان با بیان اینکه شب‌ها گوشت منجمد خارج از شبکه ‌‌توزیع می‌شود‌، گفت: با ‌رصد، پیگیری‌ و‌ انسداد کانال‌های توزیع، باز هم توزیع گوشت ‌خارج از شبکه متوقف نمی‌شود.

به گزارش تسنیم، امید بن عباس در جلسه قرارگاه فرماندهی اقتصادی استان که با حضور مدیران تصمیم‌گیرنده در حوزه تامین و توزیع مرغ و گوشت برگزار شد، اظهار داشت: روند اقداماتی که تا به امروز در این حوزه انجام شده باید بازنگری و اگر مساله‌ای وجود دارد، اصلاح شود.

بن عباس با اشاره به دلالانی که در سطح شهر گوشت منجمد وارداتی و گوشت گرم وارداتی را مبادله می‌کنند، ادامه داد: این وضعیت موجود قابل قبول نیست، سرعت در توزیع بسیار پایین است و باری که می‌رسد به صورت کامل توزیع نمی‌شود.

وی با بیان اینکه در هفت ماهه سال ۹۶ مجموع مرغ مصرف شده استان، ۳۶ هزار و ۵۰۰ تن بوده اما ۷ ماهه سال ۹۷، با ۳۲هزار تن ۱۲ درصد کاهش عرضه در بازار داشتیم، افزود: در تولید و بخش واردات کاهش داشته‌ایم. مصرف گوشت قرمز در سال ۹۶،  24 هزار و۸۰۰ تن بوده و امسال نیز با وجود همه مشکلات و مشقت‌های تأمین آن به ۲۲ هزار و ۶۰۰ تن رسیده و علی‌رغم اینکه مصرف مردم تغییر نکرده است.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان ادامه داد: بخشی از این اتفاقات در این حوزه به ازای گرانی و وضعیت اقتصادی طبیعی است اما بخشی دیگر به عنوان مسئولان تنظیم بازار حداقل وظیفه داریم که بازار را از لحاظ تامین کالا به گونه‌ای تامین کنیم که با کاهش عرضه مواجه نشویم.

بن عباس افزود: تا زمانی که بازار مصرف تشنه باشد و کالا  به صورت قطره‌چکانی عرضه می‌شود و از سوی دیگر با اختلاف قیمت همراه باشیم قطعا عرضه کالا خارج از شبکه ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه شب‌ها گوشت منجمد خارج از شبکه  توزیع و به خارج از استان می‌رود، تصریح کرد: هر چقدر رصد و پیگیری می‌شود و کانال‌های توزیع مسدود می‌شوند باز هم توزیع خارج از شبکه متوقف نمی‌شود و معبر جدیدی باز می‌کنند، این موارد قابل پذیرش نیست و باید بازرسی‌ها شدیدتر و بیشتر صورت بگیرد همچنین جهت جبران کسری‌ها  تامین کالا بیشتر انجام شود.

بن عباس با بیان این که دولت در یک بررسی مصرف گوشت و مرغ را در سال ۹۶ در ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند را بررسی کرد، گفت: در این بررسی مقدار نیاز ماه های باقی مانده سال ۹۷ را مشخص کرد که باید برای آن برنامه‌ریزی شود و حداقل به میزان سهمیه سال قبل برای ماه های پایانی سال تامین و برای توزیع آن هم طبق فرایند توزیع فعلی به صورت دقیق انجام ‌شود.

وی در ادامه با بیان این که سال گذشته صادرات در قبال واردات انجام می‌شد، افزود: دلیل کسری عرضه در بازار باید بررسی شود اگر موضوع صادرات است که با انجام صادرات، مجوز واردات صادر می‌شد و عملا کمبود ناشی از صادرات را جبران می کرد پس باید به دنبال عامل جدید موثر درکاهش عرضه در سطح بازار باشیم.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در خصوص تفاوت قیمت گوشت در سطح عرضه نیز با بیان این که آمار ارائه شده با واقعیت مطابقت ندارد، گفت: عرضه گوشت در مناطقی مثل آسیاباد، زیتون کارگری، کوی علوی و مناطق کم‌برخوردار با ‌قیمت واقعی ‌همخوانی ندارد.‌

بن عباس با اشاره به کاهش۱۲ درصدی عرضه مرغ در سطح استان نسبت به مدت مشابه سال قبل، تصریح کرد: باید تا پایان سال ۹۷ گوشت قرمز حداقل به مقدار  3500 تن و مرغ به مقدار ۵ هزار و ۵۰۰ تن در سطح استان توزیع شود، نباید با کاهش عرضه مواجه شویم.

وی با تاکید بر این که تکلیف سازمان جهاد کشاورزی استان و زیر مجموعه آن تامین دو رقم مشخص شده مرغ و گوشت قرمز مورد نیاز استان است، اذعان کرد: به گفته وزیر جهاد کشاورزی وظیفه این سازمان تأمین کالای مورد نیاز در این بخش است، در این باره نامه‌ای به آقای رئیس جمهور ارسال شده مبنی بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی، کار تامین را انجام می‌دهد، توزیع و نظارت هم با وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان ادامه داد: جهاد کشاورزی باید بررسی‌ کند زمانی که یک دامدار تولید دارد اما تولیدش به فروش نمی‌رسد، مشکل در کجاست؟

بن عباس با اشاره به کسری عرضه در سطح بازار، عنوان کرد: هم قیمت گوشت قرمز از متوسط کشوری بالاتر است، هم عرضه کم است و این منطقی نیست، باید گزارش درست از وضعیت ارائه شود تا بتوان دلیل افزایش قیمت و کاهش عرضه را به درستی پیگیری کرد.

وی با اشاره به تلاش دولت برای واردات گوشت قرمز با نرخ ارز  4200 تومانی، گفت:  این همه گوشت وارد می‌کنیم اما قیمت گوشت افزایش پیدا می‌کند و عرضه آن در سطح بازار کم است دلیل آن باید بررسی شود. چرا کشتارگاهی که وظیفه دارد گوشت دامدار را خریداری کند، این کار را انجام نمی دهد ؟ این  موارد باید بررسی شود، چرا وقتی گوشت با قیمت های غیر از قیمت مصوب به فروش می رسد هیچ نظارتی نمی شود؟ چرا جهاد کشاورزی هیچ اقدامی در راستای این موضوعات که دلیل اصلی گرانی بی دلیل گوشت و کاهش عرضه است، صورت نمی دهد؟  ما قیمت مصوب گوشت با ارز دولتی را اعلام می‌کنیم اما مردم با قیمت‌های غیر از قیمت مصوب خریداری می‌کنند و این موضوع بی اعتمادی مردم به دولت را به وجود می آورد.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان افزود: زنجیره کار به درستی کار نمی‌کند این سبک کار کردن به درد مردم و نظام نمی‌خورد. اگر قیمت‌ها بالاست حداقل باید وفور نعمت باشد اما هم قیمت بالاست هم جنس مورد نظر به میزان مورد نیاز  یافت نمی‌شود.

بن عباس با اشاره به کاهش۱۲ درصدی عرضه مرغ در سطح استان نسبت به مدت مشابه سال قبل، تصریح کرد: باید تا پایان سال ۹۷ گوشت قرمز حداقل به مقدار  3500 تن و مرغ به مقدار ۵ هزار و ۵۰۰ تن در سطح استان توزیع شود، نباید با کاهش عرضه مواجه شویم.