فروش يا معاوضه واحدهاي صنعتي به معني مهاجرت از استان نيست

در حاليكه انتظار اين است كه سرمايه گذاران در استان رشد كنند شاهد انتشارآگهي فروش يا معاوضه واحدهاي تجاري و توليدي هستيم برخي سرمايه گذاران ترجيح مي دهند واحد سرمايه اي خود را به استانهاي ديگر منتقل كنند يا با ملك ديگري در خارج از خوزستان معاوضه كنند و اين نگراني پديد آمده كه اين وضعيت منجر به كاهش توليد و بازار كار استان شود. كما اينكه اخيرا شاهد فروش يا معاوضه واحد مرغداري در رامهرمز و فروش يا معاوضه انبار تجاري و حتي سوله در شهرك بنكداران بوديم.

راوي موضوع را با آقاي اخلاق محمديان مدير عامل شركت شهركهاي صنعتي خوزستان در ميان گذاشت. وي در اين مورد توضيح داد كه در كل حوزه اقتصادي تغيير شغل و توسعه بازار،امري طبيعي است و اين اقدام صرفا با قصد مهاجرت انجام نمي شود و حتي اين تغييرات درحوزه صنعت، جزو تعهدات شركت شهركهاي صنعتي است، ضمن اينكه چنين موردي در حوزه مسكن هم اتفاق مي افتد و اكثر اوقات با هدف داشتن فكر و ايده جديد صورت مي گيرد بنابراين چنين تغييراتي منجر به ركود نمي شود و جاي نگراني ندارد و چه بسا با هر تغيير نيروي جوانتر و ايده هاي جديد وارد بازار كار شود.

محمديان در پاسخ به اين سوال راوي كه در سال هاي گذشته، تعداد زيادي از واحدهاي صنعتي به دلايلي راكد يا نيمه كاره رها شده بودند، آيا براي احياي آنها اقدامي صورت گرفته گفت: در اين زمينه پيشرفت چشمگيري داشته ايم به طوري كه فقط در چهار پنج سال گذشته ۲۵۰ واحد راكد مجددا راه اندازي شده كه اين امر در افزايش توليدات استان و ايجاد اشتغال نقش بسزايي داشته و اين روند ادامه دارد. نمايشگاه توليدات شهركهاي صنعتي كه از امروز در نمايشگاه بين المللي برگزار شده گوياي فعاليت و رشد واحدهاي توليدي است.  ‌

 

 

 

 

تكدي گري در استان را ممنوع كنيد

در خبرها بود كه گدايي در استان بوشهر ممنوع شده است. معاون سياسي اجتماعي استانداري بوشهر در اين باره گفته است: كودكان كار و تكدي گري دو معضل اجتماعي جامعه است كه در اين بين تكدي گري آسيب بيشتري به جامعه وارد مي كند.از جمله مسائل مربوط به تكدي گري اين است كه نمي توان تشخيص داد چه كسي گداي واقعي و كدام يك شياد و از عوامل بزهكاران است چون مشخص كردن اين دو با توجه به شكل ظاهري گداها مشكل است.

خيلي اتفاق مي افتد كه وقت و بي وقت زنگ خانه به صدا درمي آيد، اما كسي از آن سوي آيفون جواب نمي دهد و وقتي صاحبخانه مي رود و در را باز مي كند، مشاهده مي شود يك زن مسن ژنده پوش يا يك دختر بچه مشغول زدن زنگ خانه هاست. با توجه به اين كه اين گدانماها ساكن منطقه نيستند چه بسا با اين نيت به درب خانه ها مراجعه و زنگ مي زنند كه دريابند كدام خانه خالي و كسي در آن حضور ندارد تا به عوامل و ارباب هاي خود خبر دهند كه از اين دست سرقت ها بارها اتفاق افتاده و منازل زيادي از اين طريق مورد دستبرد قرار گرفته اند و ضرورت چاره انديشي براي رفع اين معضل محسوس است.با توجه به اين كه در حال حاضر كميته امداد امام و بهزيستي افراد نيازمند را تحت پوشش دارد و موسسه هاي خيريه بيشماري ايجاد شده اند كه نيازمندان مناطق مختلف شهر را حمايت مي كنند به نظر مي رسد تكدي گري در استان ما و در اين كلانشهر بايد ممنوع اعلام شود تا گدانماها نتوانند به اين آسيب اجتماعي دامن زده و با سوء استفاده از رافت مردم نيات ناپسند خود را اجرا كنند.

به اميد روزي كه با تدبير دستگاه هاي اجتماعي و امنيتي استان ما هم از متكدي و تكدي گري رهايي يافته و همانند شهرستان تبريز با نداشتن گدا الگو شود.

براي حل مشكلات شهري سپردن امور به اهلش بهتر از پول جواب مي دهد  ‌

 

با گذشت بيش از يك هفته از بارندگي هاي اخير هنوز مردم در بخش هايي از اهواز درگير آب هاي سطحي جا مانده از باران و سرريز شدن فاضلاب هستند و در تماس ها با روزنامه يا راوي درخواست انعكاس مشكل و دفع اين آبها را دارند، به خصوص در نقاطي كه فاضلاب قاطي آب باران مي شود و تعفن هم مزيد بر علت است.  ‌

شنيدني ها حاكي از آن است كه ۳۰ -۲۰ميليارد تومان قرار است براي رفع موقتي اين مشكل تزريق شود و يا شايد تا حالا هم تامين و پرداخت شده است. اما سوال اساسي اين است كه آيا مشكلات اين چنيني شهر فقط با پول حل مي شود؟

راوي اين سوال را با مهندس هاشمي زاده معاون سابق عمراني استانداري مطرح كرد كه به ياد داريم در زمان شهرداري وي كه سيل آمد، توانست با مديريت امور و همكاري شهرداري و آبفاي وقت اهواز را از لحاظ مخاطرات سيل نجات دهد، كه وي در پاسخ گفت: پرواضح است كه فقط پول حلال مشكلات نيست و راهكار اصلي آن است كه انجام هر كاري به اهلش سپرده شود و حالا اگر در مديريت هاي بالا مسائلي داريم لااقل در انتخاب و سپردن امور به زير مجموعه ها دقت شود چون كار اصلي را آنها انجام مي دهند چرا كه در هر زير مجموعه بخصوص امور خدماتي افرادي داريم كه با توجه به سابقه و تجربه اي كه دارند مي دانند در برخورد با مشكلات چه روش هايي را بايد بكار ببرند و اينطور نيست كه آب را با بيل مكانيكي در كاميون بريزند!

منظور آقاي هاشمي زاده اين است كه مديران نه تنها در مساله دفع آبهاي سطحي، بلكه در هر موردي كه به رفع مشكلات و رضايت مردم مربوط مي شود تجربه و علم كار نيروها جواب مي دهد كه اميدواريم مديران آبفا و خدمات شهري به اين مهم توجه داشته باشند.