قانون ساخت و ساز و مرمت حفاري ها در كلانشهر اهواز تعريف نشده است

كلانشهر اهواز در سالهاي اخير به دليل افزايش بي رويه خودرو و از طرفي وجود سد معبرهاي فراوان در نقاط مختلف شهر حتي در هسته مركزي، با مشكلات ترافيكي شديد مواجه است و هر روز بر دامنه اين معضل افزوده مي شود. در اين ميان تعرض مالكان به معابربه بهانه ساخت و ساز بيش از ساير موارد به طور چشم گير خود نمايي مي كند، به طوري كه با آغاز هر ساخت و ساز، عرض پياده رو و قسمتي از خيابان و آسفالت هم به اشغال در مي آيد و با نصب ديوارهاي فلزي عملا عرض خيابان را كم مي كنند. و يك سوم آسفالت را مي گيرند. اين وضعيت در حالي است كه طبق قانون درچنين مواردي سازنده ابتدا مجاز است يك سوم پياده رو را بگيرد و پس از نصب سقف بايد كارگاه را به داخل محوطه ساخت و ساز انتقال دهد، حالا چرا شهرداري هاي مناطق با چنين تعرض ها به حريم خيابانها و معابر شهري برخورد نمي كنند، سوالي است كه بايد شهرداران مناطق پاسخگوي آن باشند.

در بسياري از مناطق هم مشاهده مي شود پياده روها و بدتر از آن بخشي يا تمام محوطه جلوي مغازه يا كافه اي به تصرف صاحب مغازه درآمده و بدون واهمه از عواقب اين تخلف به كار خود ادامه مي دهد. حتي در كيانپارس، يك فضاي سبز عملا توسط يكي از كافه ها مسدود شده است.

حفاري هاي غير مجاز هم كه بيشتر براي تعمير لوله هاي آب يا فاضلاب انجام مي شود علاوه بر زشت كردن چهره شهر و مزاحمت براي شهروندان و آسيب رساندن به خودروها، چه بسا خطرات ديگري هم دارد و در مواقع بارندگي كه آب سطح آنها را مي پوشاند قابل تشخيص نيستند و خطر سقوط يا گير كردن چرخ خودروها در آنها وجود دارد.

در مواردي هم ديده شده كه ناگهان يك درخت در خياباني كاشته شده كه تا روز قبل وجود نداشته و بعد معلوم مي شود آنجا حفاري شده و با درخت علامت گذاري كرده اند! وقتي اين مسايل پيگيري مي شود شهرداري و آبفا يكديگر را مقصر مي كنند و آبفا مدعي مي شود هزينه مرمت حفاري به شهرداري داده شده و وظيفه آنهاست كه آسفالت هاي شكافته شده را مرمت كنند.البته وقتي هم لكه گيري و مرمت صورت مي گيرد، كار اساسي نمي كنند چون زيرسازي در كار نيست، بلافاصله يا چندروز بعد از آسفالت، فرو رفتگي پيدا مي شود كه بايد ديد رسيدگي به اين وضع وظيفه كيست؟

 

پروژه هاي حياتي را فداي اجراي ناقص زودرس نكنيم

 

اجرا نشدن يك طرح به مراتب از اجراي ناقص آن بهتر است چرا كه وقتي يك پروژه (به خصوص عمراني) به هر دليل سر هم بندي و به طور كامل اجرا نشود، هم هزينه هاي انجام شده هدر مي رود، هم عواقب ناقص بودن پروژه جبران ناپذير است و ممكن است مردم يك شهر را با مشكلاتي مواجه كند علي الخصوص اگر طرح، رفاهي و با عامه شهروندان در ارتباط باشد. البته اين رويه از گذشته هاي دور متداول بوده و انجام يا ممانعت از آن بستگي به نحوه مديريت سازمانهاي نظارتي داشته است. راوي به خاطر دارد زماني كه پل چهارم (نادري) قبل از انقلاب درحال اتمام بود، قرار شد شاه براي افتتاح آن به اهواز بيايد، مسئولان وقت به تكاپو افتادند كه پروژه را هرچه زودتر تمام كنند تا به سفر شاه برسد و پس از شور و بررسي به اين نتيجه رسيدند كه قسمت آخر پروژه تغيير پيدا كند، بنابراين خلاف نقشه اصلي كه بايد انتهاي پل كه به خيابانهاي نادري و بيست و چهار متري وصل شود نياز به زيرگذر و روگذر داشت، آمدند اين طرح را تغيير و زيرگذر را به كلي حذف كردند و بعد هم اراده اي براي تكميل طرح پديد نيامد.

در زمان فعلي هم شنيده ايم بخشي از يك پروژه حياتي استان(طرح غدير) را براي آنكه همزمان با سفر وزير مربوطه به استان آماده شود،  با عجله تمام كردند و با بوق و كرنا آن را افتتاح كردند و امروز پس از گذشت زمان كوتاهي از بهره برداري مشكلات طرح آشكار شده كه در نتيجه هم مسئولان فعلي در مخمصه افتادند، هم مردم دچار مشكل و كمبود شدند كه اميدوارم منبعد شاهد چنين برنامه هايي نباشيم و اصل را فداي فرع نكنيم. ما كه عادت داريم بعضي طرحها را چند بار افتتاح كنيم ديگر چرا وقتي قرار است وزيري يا رئيس جمهور به استان بيايد، براي پاره كردن نوار عجله كنيم.

 

شركت نيشكر، خانه دوم مديرعامل جديد است

 

مديرعامل جديد شركت نيشكر هفت تپه گفته است: هفت تپه از هر چيز ديگري براي من مهمتر است و همه بدانند اين شركت خانه دوم همه ما است.

كيومرث كاظمي گفت: مالك و مسئولان استاني و شهرستاني از من خواستند مسئوليت اين شركت را بپذيرم و با كمال ميل پذيرفتم پس همه با هم براي رفع مشكلات كارخانه و شكوفايي آن بايد كمك كنيم.

وي مدعي شد با اختيار تام مديريت كارخانه را برعهده گرفتم و فقط در خريد و فروش اين شركت ورود نمي كنم لذا اگر كسي نمي خواهد ادامه كار دهد و كارشكني بكند جايش در شركت نيست.

مديرعامل جديد شركت نيشكر هفت تپه با بيان اينكه ۸۰ درصد كارگران شركت از لحاظ معيشتي وضعيت خوبي ندارند، اين را هم گفت كه صداقت را سرلوحه اقدامات خود قرار خواهم داد و از حقوق حقه كارگران و مديران پشتيباني خواهم كرد.

وي از كارگران خواست به فكر برداشت نيشكر باشند و به تامين حقوق پرسنل كمك كنند.