قطعي هاي آب و برق، مردم اهواز را به ستوه آورده است

اين روزها در بيشترين نقاط اهواز، مردم سخت ترين روزهاي سال هاي اخير را مي گذرانند. تا قبل  از بارندگي فقط يك مشكل عمده خودنمايي مي كرد و آن خشكسالي و لطمات ناشي از آن بود، اما پس از نازل شدن رحمت الهي كه در تمام دوران موجب فراواني نعمت، سالم شدن هوا و خرسندي مردم بوده، به عكس مشكلات مردم صد چندان شده و اينطور كه مسئولان عنوان مي كنند، اميد به حل آنها در كوتاه مدت نيست.

قطع آب در مناطق مختلف اهواز، امان از مردم بريده و معلوم نيست اين وضع تا كي ادامه دارد. اهالي اين مناطق در تماس با راوي به شدت از اين وضع ناراضي هستند و عنوان مي كنند براي استحمام به خانه هاي فاميل مي رويم و عذابي هم براي رفتن به دستشويي و رفع حاجت داريم و در مجموع با توجه به حياتي بودن آب، زندگي ما فلج شده است.

اين در حالي است كه در پي تامين آب شهر با بهره برداري از طرح غدير، قرار بود، مشكل آب نداشته باشيم.

حالا كه به هر دليل پروژه با مشكلاتي مواجه شده بايد ضمن اينكه درصدد رفع سريع نقص برآمد، تدابيري براي تامين آب مردم در زمان قطعي آب انديشيد، مانند اينكه با تانكر، مخازن آب مجتمع ها پر شود و آب تصفيه رايگان بين خانواده ها توزيع كنند.

مشكل ديگر قطعي هاي برق است. فكرش را بكنيد وقتي برق يك مجتمع چند طبقه قطع مي شود، ساكنان آنجا بايد به دليل از كار افتادن آسانسور، از پله ها بالا بروند و مسلما بالا رفتن چند طبقه، حاصلش زانودرد و از نفس افتادن زن و بچه و كل خانواده است.

شركت برق هم در پاسخ به  مردم فقط يك جواب دارد و آن هم سرقت سيم برق است. تا سال گذشته وقتي پس از بارندگي برق قطع مي شد، مي گفتند به دليل گل شدن خاكها روي مقره هاست كه ناشي از گردو خاك است، امسال كه خوشبختانه گردو خاكي نداشتيم، باز هم مردم پس از باران با قطعي هاي طولاني و گسترده مواجه شده اند.

تا حالا عنوان كردن سرقت سيم ها منحصر به جاده ساحلي و حاشيه شهر بود اما امسال وقتي در پادادشهر هم برق قطع مي شود،علت را سرقت سيم برق عنوان مي كنند كه اگر اين ادعا را قبول كنيم بايد به خاطر ضعف نشان دادن در برابر سارقين متاسف باشيم. وجود فاضلاب در سطح شهر، حتي در خيابانهاي اصلي مناطق هم مزيد بر علت است و به خاطر همجوار بودن مواد غذايي فروشگاهها، بانكها و ديگر اماكن با اين فضولات، بهداشت مردم به خطر افتاده است. خودروها هم با رفتن در اين گنداب ها ميكروب و كثافت را از طريق لاستيك ها به منازل منتقل مي كنند.  ‌

در هر حال وضع شهر طبيعي نيست و مشكلات عديده اي مردم را رنج مي دهد  و شهرونداني كه تا حالا از وضعيت بازار و گراني مستاصل بودند، اينك درگير مشكلات ديگر شده اند كه بايد ديد مسئولان رده بالاي استان تا كي مي خواهند در برابر برخي سوء مديريت ها كه مردم را به ستوه آورده اغماض نشان دهند.

 

مشكلات چند همسري از ديدگاه ابتكار

 

معاون امور زنان و خانواده رئيس جمهوري در خصوص موضوع چندهمسري در جامعه و رواج آن در برخي رسانه‌ها و صدا و سيما گفته است متاسفانه موضوع چند همسري از مسائل و چالش‌هاي فرهنگي ما است. در آياتي از قرآن كريم كه به اين موضوع اشاره مي‌كند نيز تاكيد شده است؛ شما نمي‌توانيد عدالت را در ميان همسران برقرار كنيد، پس بهتر است به يك همسر اكتفا كنيد.

مهمترين موضوع در چند همسري نيز همين رعايت عدالت است. همچنين مسئله مهم ديگر در موضوع چند همسري كه بسيار هم اهميت دارد، مسئله اقتصادي است. در دنياي امروز موضوعات اقتصادي و برقراري عدالت و مديريت عواطف در بين چند همسر بسيار سخت است.

چندهمسري به زنان و خانواده بيشترين آسيب را مي‌زند

به اعتقاد ابتكار از سخت‌ترين شرايط چند همسري عدم رضايت يكي از همسران به ويژه همسر اول است كه اين موضوع نيز از لحاظ شرعي جاي بحث دارد.

همچنين تفاوت سني كه در اين ازدواج‌ها ديده مي‌شود از چالش‌هاي چند همسري است.  مشكلاتي هم كه براي بچه‌هاي اين خانواده پيش مي‌آيد از ديگر چالش‌هاي چند همسري است، اما مهم‌ترين موضوع در مسئله چند همسري، مسئله فرهنگي است.

وي اين را هم گفت كه در خصوص موضوع چند همسري معتقدم زنان بايد با حقوق خود در اين موضوعات آشنا بوده و از آن دفاع كنند و معتقدم فراگيري مهارت‌هاي حقوقي براي زنان در اين موضوع مي‌تواند، كمك‌كننده باشد، چرا كه كساني كه از اين نوع روابط آسيب مي‌بينند، زنان و خانواده هستند.

بچه داري و خانه داري وظيفه مردان است!

ابتكار با بيان اينكه زنان در انتخاب نقش‌هاي همسري،‌ مادري و نقش‌هاي اجتماعي حق انتخاب داشته و نبايد با جبر اين كارها را انجام دهند، گفت: بي‌شك بايد سهم مسئوليت مردان در خانواده بيشتر شده و اگر زني قرار است در اجتماع نيز نقش داشته باشد، مردان نيز در خانه‌داري، بچه‌داري و … كمك كنند و اين را از سر لطف ندانند، بلكه اين وظيفه‌ مردان است و تصور نكنند كه لزوما رشد هميشه در موقعيت‌هاي اداري و كاري است، بلكه رشد و تعالي خانواده نيز بسيار اهميت دارد.

حال بايد ديد مردان خانواده تا چه حد با نظرات خانم ابتكار موافق هستند.