وجود ۴۸۷ نقطه بحرانی شبکه فاضلاب در اهواز؛ ۳۰ مورد در دست اصلاح و تعمیر است

نائب رئیس شورای شهر اهواز گفت: شهر اهواز ۴۸۷ نقطه بحرانی در زمینه‌های مربوط به آب سطحی و فاضلاب دارد که ۳۰ تا ۴۰ مورد آن با بودجه دریافتی از استانداری در دستور کار نوسازی و تعمیر قرار گرفته است.

مهران باباپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز اظهار داشت: ۴۸۷ نقطه بحرانی در دو قسمت آب‌های سطحی و فاضلاب در اهواز وجود دارد که با اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی که استانداری در اختیار قرار داد بخشی از نقاط در دستور کار بازسازی و بهسازی قرار گرفت.

وی در توضیح این نقاط عنوان کرد: حدود ۳۰ الی ۴۰ نقطه که در شرایط حاد و ویژه‌ای قرار داشتند برای شروع تعمیرات در دستور کار قرار گرفتند و بعد از پایان نوسازی و بهسازی آن‌ها، نقاط بعدی به تدریج در برنامه‌های آینده پوشش داده می‌شود.

باباپور همچنین به مشکل آبگرفتگی معابر اهواز در پی بارندگی‌های اخیر اشاره و عنوان کرد: حل‌شدن مساله آبگرفتگی معابر اهواز پس از وقوع بارش بستگی به تزریق بودجه و تامین مالی دارد و اگر همین روند بدون بودجه خاصی دنبال شود حل مشکل ۱۳ تا ۱۴ سال طول خواهد کشید.

وی با بیان این‌که مشکلات مربوط به این حوزه مشکلات مدیریتی و بودجه‌ای است گفت: کمبود بودجه در کنار نبودِ مدیریت واحد در شهر باعث می‌شود هرکس تقصیر را به گردن دیگری انداخته و از زیر بار مسوولیت شانه خالی کند که این موضوع باعث دردسر مردم شده است.

کم‌بارشی، لایروبی‌نشدن بعضی کانال‌ها، حرکت سنگین آب و ریزش تاسیسات در بعضی مناطق از عواملی بودند که نایب رئیس شورای شهر اهواز آن‌ها را دلیل به وجود آمدن این شرایط (آب‌گرفتگی معابر) دانست و گفت: بارش ناگهانی و تقریبا سنگین هفته‌های گذشته سبب تشدید عواملی شد که با کم‌کاری مجموعه مدیریتی در شهرداری و آب و فاضلاب طی چندسال گذشته به وجود آمده بود‌.

وی در پاسخ به این سوال که "برنامه جامع و بلندمدت شهرداری برای این مدت چیست" بیان کرد: در سال ۸۸ قرار شد دولت ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای دفع آب‌های سطحی به خوزستان کمک کند که پرداخت نشد، ولی با اعتبار ۳۰ میلیاردی‌ای که استانداری پرداخت کرد نقاط بحرانی اولویت‌بندی شده و به تدریج تعمیر می‌شوند.