بسترسازی برای رشد هنر مقاومت!

یک شنبه این هفته نهمین دورهِ جشنوارهِ مردمی فیلم عمّار در تالار اندیشهِ حوزه هنری افتتاح شد تا یکبار دیگر فیلمهای ساخته شدهِ  هنرمندان متعهّد در حوزه هنر مقاومت معرّفی و به معرض نمایش گذاشته شده و از یلاشگران این حوزهِ هنری تجلیل بعمل آید.

بدون تردید ابزارهای هنری رساترین، مؤثّرترین و ماندگارترین ابزارهای انتقال پیام است و در دوران ما هنر هفتم یعنی سینما را شاید بتوان کارآمدترین این ابزارها دانست. سینما اگرچه ابزاری وارداتی است که غالباً تحمیل فرهنگ بیگانه را نیز با خود همراه داشته، امّا هنرمندان متعهّد کشورمان در طول زمان توانسته اند از قالب سینما برای انتقال مفاهیم متعالی بهره گیرند و بخصوص پس از پیروزی انقلاب پایه های سینمای نجیب بومی را پایه گذاری کرده و با تولید و عرضهِ فیلمهای فطرت پسند در جشنواره های گوناگون، علاوه بر هموطنان، نظر هنرمندان و مردم آزاده جهان را به این سینما جلب کنند.

از جملهِ جشنواره های سینمائی که چند سالی است در ایران برگزار می شود، جشنواره مردمی فیلم عمّار است که اوّلین دوره آن در سال ۱۳۸۹ و در سالگرد حماسهِ ۹دی برگزار شد و حدود بیست اثر، هم‌زمان در۳۰ نقطه از کشور اکران شدند. دوره های بعدی این جشنواره در حالی برگزار شد که گمان می رفت این جشنواره در همان دورهِ اوّل متوقّف شود، امّا استقبال بی نظیر داخلی و خارجی از این جشنواره باعث شد که از دوره چهارم بخش بین الملل هم به این جشنواره افزوده شود و در سال ۹۲ علاوه بر ۱۷۰۰ اثر داخلی، ۵۰۰ اثر خارجی نیز در این جشنواره شرکت کرده و در بیش از ۲۵۰۰ نقطه از کشورمان به نمایش گذاشته شوند.

از ویژگیهای جشنواره فیلم عمار، مردمی بودن اکران فیلمهای این جشنواره است، بطوریکه این فیلمها در هر جائی که متقاضی اکران بتواند آماده کند امکان نمایش با هر وسیله ای از جمله ویدئو پرژکتور، تلویزیون، کامپیوتر و مانند آن وجود دارد، البته علاوه بر نمایش فیلمهای این جشنواره در دههِ بصیرت و در طول برگزاری جشنواره در مناسبتهای مختلف ملّی و انقلابی دیگر نیز امکان نمایش در هر نقطه از کشور میسّر است. از آنجا که فراهم شدن بستر کار فرهنگی یکی از اهداف جشنواره عمّار است لذا هر اکران کننده می‌تواند براساس امکانات خود از برنامه‌هائی مثل نمایشگاه کتاب، سخنرانی، جلسه نقد، شعرخوانی، خاطره گویی،کتابخوانی و هر برنامه فرهنگی دیگری نیز برای اینکار استفاده کند. این ویژه گی جشنواره عمّار و بسیاری از ویژگیهای منحصر بفرد آن همچون نوع فیلمهای پذیرفته شد، حضور پررنگ خانوادهِ شهدا هم در سالن و هم در روی صحنه برای اهدا جوایز، نوع جوایز و بسیاری از ابتکارات و نوآوریها در برگزاری و مانند آن، این جشنواره و مشابهان آن را به جنبشی برای تحوّلی عمیق در سینمای ایران و پاکسازی این هنر کارآمد از معدود هنرمندنمایان بی فرهنگ و وطن فروش تبدیل کرده که بفضل الهی زمینه ساز رشد و تثبیت هنر مقاومت و رهائی از فرهنگ سینمای هالیوودی خواهد بود. انشاءا… .

موسوی زاده