خوزستان رتبه اول ميزان ماهي هاي گرم آبي كشور را دارد

گزارشي از ستاد توسعه شیلات خوزستان

قائم‌مقام سازمان شیلات ایران؛

خوزستان رتبه اول ميزان ماهي هاي گرم آبي كشور را دارد

از انتقاد شدید استاندار به شمسایی تا رتبه اول خوزستان در تولید ماهی گرمابی

قائم‌مقام سازمان شیلات ایران گفت: میزان ماهی‌های گرمابی کشور ۱۹۶ هزار تن است که سهم استان خوزستان ۶۱ هزار تن است و رتبه اول کشور را دارد.

 به گزارش فارس، ستاد توسعه شیلات خوزستان با حضور قائم‌مقام شیلات کشور، استاندار خوزستان و مدیران دستگاه‌های اجرایی خوزستان در سالن جلسات استانداری خوزستان برگزار شد.

سیف‌اله حقیقی قائم‌مقام سازمان شیلات ایران، با اشاره به پتانسیل‌های بالای استان خوزستان، اظهار کرد: میزان ماهی‌های گرمابی کشور ۱۹۶ هزار تن است که سهم استان خوزستان ۶۱ هزار تن است و رتبه اول کشور را دارد. در زمینه ماهی‌های سردابی رتبه خوبی ندارد و در جایگاه ۲۵ کشور قرار دارد و همچنین در زمینه میگو نیز در رتبه ۵ کشور قرار دارد.

وی افزود: در تولید ماهی‌های خاویاری پتانسیل عظیمی در استان خوزستان وجود دارد. در سال گذشته در کشور ۲ هزار تن گوشت ماهی خاویاری و ۵ تن خاویار تولید شد. و از این میزان سهم استان خوزستان ۱۳۵ تن گوشت ماهی خاویاری و ۱۴۷ کیلو خاویار بود.

قائم‌مقام سازمان شیلات ایران عنوان کرد: اگر پروژه‌های دیگری در استان اجرا شود، یک حرکت سریع را در تولید ماهی‌های خاویاری در ایران و استان خوزستان خواهیم داشت. با هم‌افزایی بیشتر می‌توانیم به همه اهداف خود در زمینه شیلات دست پیدا کنیم.

وی گفت: ضریب رشد ماهی‌های خاویاری به دلیل شرایط اقلیمی خوزستان ۲ برابر شمال کشور است و ماهی‌های خاویاری به دلیل صادرات‌محور بودند اهمیت بسیاری دارند.

خوزستان مکان مناسبی برای پرورش ماهی‌ها خاویاری است

حسین عبدالحی معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران، با اشاره به ورود ماهی تیلاپیلا از آب‌های عراق به خوزستان، اظهار کرد: آب‌های خوزستان را تیلاپیلا فراگرفته است و بدترین نمونه این ماهی وارد خوزستان شده است. با توجه به اینکه ماهی تیلاپیلا گونه تجاری‌تری نسبت به کپورماهی‌ها از نظر قیمت و بازار بین‌المللی است، باید از این فرصت استفاده کرد.

وی افزود: با محیط‌زیست مکاتباتی انجام شد و درگذشته با پرورش این ماهی در استان مخالف بودند ولی حال که این ماهی وارد خوزستان شده است بهتر است تجدیدنظر کنند. حدود ۱۴۰ کشور دنیا این گونه ماهی را در کشور خود دارند.

معاون توسعه آبزی‌پروری سازمان شیلات ایران عنوان کرد: زمانی که اولین بار بچه ماهی‌های خاویاری را وارد خوزستان کردیم، کسی انتظار پرورش ماهی خاویاری در استان را نداشت ولی درحال حاضر چندین مرجع پرورش ماهی‌های خاویاری در خوزستان وجود دارد. پتانسیلی که در خوزستان وجود دارد از نظر درجه حرارت و کیفیت آب فرصت بسیار مغتنمی برای توسعه ماهی‌های خاویاری است. یکی از چالش‌های اصلی ما بچه ماهی‌ها است که در تلاش هستیم بچه ماهی را در استان خوزستان تأمین کنیم.

وی گفت: رویکرد سازمان شیلات توسعه و پرورش ماهیان خاویاری و جایگزینی پرورش به جای صید است. صید ماهی‌های خاویاری در سال ۲۰۱۱ در دریای خزر توسط کشورها ممنوع شده است. و سازمان شیلات برنامه دارد که به سمت خاویار پرورشی حرکت کند.