رهبر انقلاب در ديدار با مردم قم: حل مشكلات طبقه‌ضعيف بايد اساسي‌ترين كار دولت باشد

دولتمردان آمريكايي نه تهديدشان، نه قولشان و نه امضايشان اعتبار ندارد و نبايد اعتنا كرد

مقام معظم رهبري فرمودند: رسيدگي به مشكلات معيشتي مردم به‌ويژه قشرهاي ضعيف مهمترين وظيفه امروز دولتمردان است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي روز چهارشنبه در سالروز قيام تاريخ‌ساز مردم قم در ۱۹ دي ۱۳۵۶ در ديدار هزاران نفر از مردم قم، با اشاره به ضرورت پرهيز از سهل‌انگاري و سهل‌انديشي درباره ريشه دشمني آمريكا و استكبار با ايران اسلامي، <ماهيت و حقيقت انقلاب و شجاعت و وفاداري ملت و نظام به اهداف و مباني انقلاب> را علت اصلي اين خصومت عميق و مستمر خواندند و با بيان وظايف مهم <مسئولان و مردم> در اين مقطع تأكيد كردند: رسيدگي به مشكلات معيشتي مردم به‌ويژه قشرهاي ضعيف مهمترين وظيفه امروز دولتمردان است و ملت و مسئولان بايد با هوشياري، تحريم هاي آمريكا را همانند دوران دفاع مقدس به شكستي بي سابقه براي شيطان بزرگ تبديل كنند.

حضرت آيت‌ا…خامنه‌اي با تجليل از قيام سرنوشت‌ساز مردم قم در ۱۹ دي سال ۵۶ به‌عنوان نقطه عطف انقلاب اسلامي، قم را <شهر، مركز و مادر انقلاب> خواندند و افزودند: البته انگيزه‌هايي براي تغيير فضاي انقلابي قم و كمرنگ كردن روحيه انقلابي و ديني در آن وجود دارد و نبايد از مكر دشمن و عوامل آن غفلت كرد.

ايشان با تأكيد بر هوشياري در مقابل اين انگيزه‌ها تأكيد كردند: قم سرچشم اصلي و پشتوانه معنوي انقلابي است كه دنيا را متحول كرد، بنابراين بزرگان و جوانان قم نبايد اجازه دهند دست‌هاي خائن، قم را از مركزيت انقلاب خارج و اين حركت تحولي را در آن كمرنگ كنند.

رهبر انقلاب اسلامي سپس به بيان چند درس مهم و ماندگار از قيام ۱۹ دي پرداختند و خاطرنشان كردند: رئيس‌جمهور وقت آمريكا در ۱۰ دي ۵۶ به تهران آمد و با تمجيد اغراق‌آميز و دروغين از محمدرضا پهلوي، ايران را <جزيره ثبات> يعني مايه آرامش خيال آمريكا از ايران وابسته و مسئولان نوكرماب آن، خواند.

ايشان قيام مردم قم عليه رژيم ظالم، وابسته و فاسد پهلوي در فاصله اي كمتر از ده روز از اين سخنان را نشانه ضعف عميق دستگاه محاسباتي آمريكا و غرب دانستند و گفتند: كمتر از ده روز پس از سفر رئيس‌جمهور آمريكا و تعبير او از ايران به جزيره ثبات، قيام عظيم مردم قم شكل گرفت و به دنبال آن، قيام مردم تبريز و طوفان انقلاب اسلامي و نابودي رژيم سرسپرده طاغوت محقق شد.

حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي، استمرار ضعف دستگاه محاسباتي آمريكا تا امروز را يك واقعيت برشمردند و افزودند: با وجود آنكه عده‌اي غربزده و آمريكازده، پز قدرت محاسباتي و آينده‌نگري آمريكايي‌ها را مي‌دهند اما آمريكا همچنان دچار ضعف محاسباتي است.

ايشان با اشاره به سخنان سال گذشته‌ي يك دولتمرد آمريكايي در جمع اوباش تروريست و وعده او به آنها كه جشن سال ۲۰۱۹ ميلادي را در تهران خواهيم گرفت خاطرنشان كردند: توانايي محاسباتي دشمنان ايران در همين حد است، همان‌طور كه آن زمان صدام اميدوار بود يك هفته‌اي به تهران برسد و منافقين مزدور نيز خيال مي‌كردند در حمله مرصاد سه روزه از كرمانشاه به تهران خواهند رسيد.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: برخي دولتمردان آمريكايي اين‌طور وانمود مي‌كنند كه ديوانه‌اند، البته بنده اين را قبول ندارم اما آنها حقيقتاً <احمق‌هاي درجه يك> هستند.

ايشان قيام مردم قم را نشانه صف‌بندي دو دستگاه محاسباتي يعني صف‌بندي <ليبرال‌دموكراسي دروغين و پاي در گل غربي> در مقابل <نظام توحيدي و اسلامي> برشمردند و گفتند: پس از انقلاب نيز آنها با تحريم جمهوري اسلامي تصور مي‌كردند كار نظام در كمتر از شش ماه تمام خواهد شد در حالي‌كه انقلاب اكنون به چهل سالگي رسيده است.

حضرت آيتا… خامنه‌اي افزودند: در مقابل اين محاسبات غلط استكبار، دستگاه محاسباتي دقيق نظام اسلامي وجود دارد كه امام بزرگوار ما فرمود <صداي شكسته‌شدن استخوان‌هاي ماركسيسم را مي‌شنوم> و يكي دو سال بعد همه دنيا آن صدا را شنيدند.

حضرت آيتا… خامنه‌اي، دشمني استكبار با پديده تمدني انقلاب اسلامي را دشمني عميق دانستند و خاطرنشان كردند: برخي از روي نفهمي يا مسائل ديگر علت دشمني مستكبران را سخنان امام يا فلان مسئول عليه آمريكا مي‌دانند، در حالي‌كه زورگويان جهاني با يك قدرت جوان، رو به رشد، پر تلاش و پر انگيزه دشمن هستند كه اين قدرت معنوي ۴۰ سال است در مقابل چشم آنها روز به روز تنومندتر و قدرتمندتر شده و تَرَك‌ها و شكاف‌هاي استكبار را عميق‌تر كرده است.

رهبر انقلاب اسلامي، ايران را قلّه موقعيت راهبردي در منطقه خواندند و افزودند: علت عصبانيت آمريكايي‌ها در اول انقلاب اين بود كه لقمه چرب و نرم ايران را به عنوان مهمترين كشور منطقه و سرزميني سرشار از ثروت‌هاي مادي و منابع طبيعي از دست دادند.

ايشان با اشاره به اعتراف چند روز پيش يك مؤسسه غربي افزودند: خود آنها مي‌گويند ايران با توجه به ظرفيت‌هاي فوق العاده‌اش پنجمين كشور ثروتمند جهان است، بنابراين طبيعي است كه به‌خاطر از دست دادن چنين ثروتي، عميقاً عصباني باشند.

حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي افزودند: اين عصبانيت همچنان ادامه دارد اما مسئله اصلي و ريشه تقابل آمريكا و ملت ايران، تقابل تاريخي و ذاتي حق و باطل است، چرا كه استكبار و استعمار از خون ملت‌ها تغذيه مي‌كنند و انقلاب اسلامي در مقابل اين ظلم آشكار ايستاده و براي بيدار كردن ملت‌ها نيز تلاش كرده است.

رهبر انقلاب اسلامي، شنيده شدن فرياد <مرگ بر آمريكا> در كشورهاي متعدد را بي سابقه و نشانه اي از موفقيت ايران برشمردند و خاطرنشان كردند: استكبار تلاش مي‌كند ملت‌ها را با <ايران هراسي>، <اسلام هراسي> يا <شيعه هراسي> گمراه كند، اما ملت‌ها ذاتاً با ايران اسلامي دشمني ندارند و هر جا حقيقت روشن بشود از آن حمايت مي كنند.

 در طرف مقابل، مردمسالاري ديني و حركت به سمت تمدن اسلامي با استفاده از امكانات و ابزارهاي روز دنيا ادامه دارد و اين واقعيت براي مستكبران رعب‌آور است.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر پرهيز از سهل انگاري و سهل انديشي در زمينه علت واقعي و اصلي دشمني ظالمان جهاني با ايران افزودند: علت اصلي اين دشمني <ماهيت و حقيقت حركت عظيم انقلاب اسلامي شجاعت، فداكاري و وفاداري ملت و پايبندي مستمر و كامل نظام به مباني انقلاب اسلامي> است كه اگر به توفيق الهي، اين حركت به نتايج مورد نظر خود دست يابد، بساط استكبار و استعمار غرب را برمي چيند.

حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي با استناد به آيات قرآن مجيد افزودند: فرعون مي دانست موسي حق است اما دشمني مي كرد و خدا به حضرت موسي گفت <نترسيد، حركت كنيد من با شما هستم> كه اين خطاب امروز عيناً به ملت ايران است كه در مقابل دشمني آگاهانه فراعنه عالم ايستاده است.

رهبر انقلاب اسلامي در تبيين نتيجه صف آرايي استكبار و ملت ايران خاطرنشان كردند: هر جبهه اي كه در راه خدا حركت كند، وعده قطعي و بدون ترديد پروردگار درباره نصرت و پيروزي او محقق خواهد شد همچنانكه در طول ۴۰ سال هر جا درست حركت كرديم پيروز شديم و هر جا كوتاهي داشتيم، پيروزي حاصل نشد.

حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي رسيدن به چهل سالگي را در روند شكل‌گيري تمدنها، آغاز بلوغ و شكوفايي خواندند و افزودند: در اين مسير تمدني، چهل سالگي نه دوران پيري بلكه دوران عمق يافتن حركت‌ها است و به فضل الهي و به بركت <ايمان ديني، عزم راسخ، حضور و آمادگي و كار و تلاش ملت به‌ويژه انبوه جوانان خوش‌فكر، مبتكر و اميدوار به آينده>، حركت تاريخي ملت ايران به نتايج درخشان خود خواهد رسيد.

ايشان پيروزي انقلاب و تشكيل جمهوري اسلامي را مقدماتي براي شكل گيري <تمدن اسلامي متناسب با دوران فعلي> دانستند و خاطرنشان كردند: اگر خدا اراده نكرده بود، اين مقدمات فراهم نمي شد.

رهبر انقلاب اسلامي سخنانشان در جمع هزاران نفر از مردم قم را با بيان نكاتي مهم خطاب به مسئولان و مردم ادامه دادند.

حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي در مهمترين توصيه خود به مسئولان به‌خصوص دولتمردان تأكيد كردند: اولويت كاري خود را حل مشكلات معيشتي مردم به‌ويژه قشرهاي ضعيف قرار دهيد، چرا كه اين مسئله اهميت ويژه اي دارد.

رهبر انقلاب با اشاره به تمركز دشمن بر مسائل معيشتي مردم گفتند: منابع كشور كم است اما چرا با وجود تذكرات مكرر، جريانها و افرادي، ظالمانه اين منابع را مي بلعند و با دلال بازي و انحصارطلبي در تجارت، مانع پيشرفت كشور مي شوند و در تقويت توليد داخلي كارشكني مي‌كنند.

رهبر انقلاب بار ديگر مهمترين كار امروز مسئولان را رسيدگي به مشكلات معيشتي خواندند و افزودند: البته اين كار فقط با پول پخش كردن حاصل نمي شود، بايد مراقب جريانها و دست‌هاي خطرناك و مضر بود همچنانكه اين مسائل را بارها با جزئيات در جلسات كاري به مسئولان تذكر داده ايم.

ايشان، كار و تلاش و خدمت به انقلاب ايران عزيز و ملت بزرگ را نعمتي الهي خواندند و به مسئولان و دولتمردان تأكيد كردند: قدر نعمت مسئوليت در نظام اسلامي را بدانيد و به لوازم قدرشناسي از آن يعني <مراقبت در حرف و رفتار، پرهيز از گرايش به اشرافي‌گري و اسراف و رفتارهاي طاغوتي> پايبند باشيد و تلاش كنيد مسير حركت شما همواره به سمت الگوي رفتاري و مديريتي اميرمؤمنان باشد.

<شجاعت> و <عقلانيت> دو نكته مهم و تذكر ديگر رهبر انقلاب خطاب به مسئولان بود.

ايشان افزودند: در مقابل توپ و تشر و ياوه گويي هاي آمريكا و اروپا پس نزنيد و بايستيد و بدانيد كه اينها نه تهديد، نه <وعده و قول> و نه حتي امضايشان اعتبار ندارد.

حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي حرف هاي بي ربط برخي غربي ها را به حرفهاي دلقك ها تشبيه كردند و افزودند: آنها به ايران توصيه مي كنند حقوق بشر را از سعودي ها ياد بگيرد؛ آيا اين، حرف يك دلقك نيست؟

با احساسات صرف، نمي شود كشور را اداره كرد

حضرت آيتا… خامنه‌اي خاطرنشان كردند: رفتار صحيح و عقلاني وظيفه مسئولان است، چرا كه با احساسات صرف، نمي شود كشور را اداره كرد البته احساسات به عنوان پشتوانه عملي شدن تصميمات عقلاني لازم است.

<شناخت، قدرداني و استفاده از ظرفيتهاي دروني به‌ويژه جوانان> ديگر توصيه مؤكد رهبر انقلاب اسلامي به مسئولان و دولتمردان بود.

ايشان افزودند: جوانان مي توانند گره هاي دستگاهها را باز كنند، بنابراين به آنها مراجعه كنيد و قدرشان را بدانيد چرا كه حتي بلندپروازي هاي آنها خوب است و كشور را به جلو مي برد.

حضرت آيت‌ا… خامنه‌اي در بخش پاياني سخنانشان مردم را نيز به كمك به مسئولان توصيه كردند و افزودند: بخش مهم تقويت توليد داخلي در زمينه هاي كيفي و توزيعي، به توليد كننده و فروشنده و مغازه دار و مردم مربوط مي شود.

ايشان گفتند: امسال سال تقويت توليد كالاهاي ايراني بوده است، اما الان در آخر سال بايد ببينيم چقدر در اين زمينه پيش رفته ايم و چه كارهايي كرده ايم.

حضرت آيت‌ا…  خامنه‌اي حضور در صحنه هاي انقلاب را بهترين كمك مردم به كشور دانستند و افزودند: دشمن در تلاش است با شايعه سازي و تهمت پراكني مردم را مضطرب كند و به جان يكديگر بيندازد كه البته نمي تواند، اما مردم بايد با اين شگردهاي دشمن مقابله كنند.

ايشان خاطرنشان كردند: انقلاب و نظام با خواست و حمايت مردم شكل گرفته و استمرار يافته اما مستكبران با وقاحت تمام مردم را به مقابله با همين نظام فرا مي خوانند كه لازم است مردم در مقابل اين تبليغات ايستادگي و عليه آن حركت كنند و جوانان با هوشمندي فضاي مجازي را به ابزاري براي زدن تو دهني به دشمنان تبديل كنند.

حضرت آيت‌‌ا…  خامنه‌اي تحريم ها را باعث فشار و بروز مشكلاتي براي كشور دانستند و افزودند: آمريكايي ها با خوشحالي مي گويند تحريم كنوني ملت ايران در تاريخ سابقه ندارد اما ملت ايران ان‌شاء‌ا…  در اين زمينه شكستي به آنها مي دهد كه در تاريخ بي سابقه باشد.

حضرت آيت‌ا…  خامنه‌اي با اشاره به تحريم كامل ملت ايران در دوران دفاع مقدس افزودند: دشمنان حتي به ما سيم خاردار نمي دادند اما ملت و مسئولان، آن تحريم ها را به زمينه اي براي تكيه بر درون و شكوفايي استعدادها تبديل كردند، به‌گونه اي كه همان مسير، امروز ايران را به قدرت بي نظير منطقه تبديل كرده است.

رهبر انقلاب تأكيد كردند: بايد با درس گيري از اين تجربه درخشان و تكيه بر جوانان، تحريم كنوني را به وسيله اي براي كار و تلاش و شكوفايي تبديل كنيم و با بي نيازي از ديگران به جايي برسيم كه آنها نيازمند ايران عزيز باشند.

حضرت آيت‌ا…  خامنه‌اي تأكيد كردند: به فضل الهي و در پرتو مقاومت و هوشياري مردم و مسئولان و كار و تلاش بي‌وقفه، از تحريم ها و مشكلات عبور خواهيم كرد و همچنانكه در جنگ تحميلي صدام را به خاك سياه نشانديم و به درك اسفل رفت، جمهوري اسلامي هر روز موفق تر و زنده تر خواهد بود و دشمنان ملت در آمريكا و غرب به سرنوشت صدام دچار خواهند شد.