روحاني در ديدار با وزير و مديران ارشد وزارت جهاد كشاورزي: واردات مواد غذايي با ارز دولتي و قاچاقآن خيانت به ملت است

بعد از ۶۵ سال دست دلالان قطع نشده است  ‌

رئيس جمهور گفت: واردات مواد غذايي با ارز دولتي و سپس قاچاق آن به كشورهاي همسايه رانت خواري و خيانت به ملت است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهور، ۱۷ دي ماه در ديدار وزير، معاونان و مديران ارشد وزارت جهاد كشاورزي با اينكه دانشگاه و بخش كشاورزي بايد با اولويت دادن به نياز‌هاي مردم متصل باشند، گفت: حركت به سمت خودكفايي در نهاده‌هاي كشاورزي و دامي ضروري است.

روحاني افزود: من آمار را نگاه مي‌كردم، سه ماه سپري شده از سال آبي نسبت به پارسال و بلندمدت نشان مي‌دهد كه شرايط ما بهبود داشته است و تنها يك استان افزايش بارندگي نداشته است، بلكه بيشتر استان‌ها ۱۰۰ و ۲۰۰ درصد افزايش بارندگي داشته‌اند.

رئيس جمهور با اشاره به اينكه كشاورزان با مشكلاتي ناشي از بارش شديد و يا كم‌آبي، آفت‌ها، گرمازدگي و سرمازدگي شديد مواجه هستند، افزود: بايد در همه اين حوزه‌ها برنامه‌ريزي كرد تا امنيت كشاورزان تأمين شود.

وي همچنين بيان كرد: تلاش مي‌كنيم تا ارتباط ميان صنعت كشاورزي و دانشگاه‌ها برقرار شود، چرا كه جمعيت كشور رو به فزوني است؛ به نحوي كه در ابتداي پيروزي انقلاب ۳۶ ميليون نفر جمعيت كشور بود، در حال حاضر بيش از ۷۰ ميليون نفر است و هر سال هم يك ميليون نفر به جمعيت كشور اضافه مي‌شود.

رئيس‌جمهور افزود: بنابراين ما هر سال به موادغذايي بيشتري نياز داريم. زمين حاصل‌خيز كشاورزي ما محدود است، بخشي از كشور ما بياباني است و حتي اگر مشكل زمين نداشته باشيم، با محدوديت منابع آبي مواجه هستيم.

تاكيد كرد: اين دلال‌ها كه براي كشاورز، مغازه دار و مردم وسيله‌اي براي نگراني شده اند، محصولات باغي را مي‌خرند و تا جايي كه مشتري در تهران خريد مي‌كند قيمت چند برابر مي‌شود. بيشترين سود را مي‌گيرند و كمترين ماليات را مي‌دهند، قبل از انقلاب هم مي‌گفتند ما بايد در برابر واسطه‌ها بايستيم.

روحاني گفت: موضوع رشد گياهان دارويي هم بسيار مهم است  خوشبختانه در اين زمينه حركت خوبي آغاز شده كه نياز به حمايت بيشتر و گسترش آن دارد.

وي با اشاره به موضوع تامين لبنيات و گوشت مردم افزود: ما بسيار در خصوص لبنيات و گوشت در دولت بحث كرديم. مردم ما امروز نبايد نگران باشند. ما بايد طوري تامين كنيم كه مردم در آرامش زندگي كنند. من شنيده ام كه قاچاق دام بسيار گسترش يافته كه بايد كنترل شود.

بارگوشت مردم را بايد به گردن دريا بياندازيم  ‌

رئيس جمهور تاكيد كرد: امروز ما بايد با توجه به شرايط كشور الگوي مصرفي گوشت مردم را اصلاح كنيم. يك زماني گوشت قرمز بسيار مصرف مي‌شد كه با حضور گوشت سفيد، ميزان مصرف آن كاهش يافت. امروز هم زماني است كه بايد آبزيان وارد چرخه گوشتي مردم شوند. از طرفي پرورش ماهي بسيار مفيد است كه اين موضوع هم در حال اجراست.

روحاني افزود: امروز بايد مقداري از بار گوشت مردم را به گردن دريا بياندازيم و در اين زمينه فعاليت بيشتري انجام دهيم؛ بنابراين آن چيزي كه امروز بايد به آن فكر كرد، تامين مواد غذايي مردم است. البته خبر دارم كه بخش بزرگي از مواد غذايي مردم قاچاق مي‌شود. ما به طور رسمي با اين مشكل مقابله كرده ايم تا سطح قاچاق مواد غذايي را تا سطح زيادي كاهش دهيم.

وي گفت: امروز كالاهاي اساسي را ما با ارز ۴۲۰۰ توماني وارد مي‌كنيم، ولي افرادي هستند كه همين كالاي اساسي ۴۲۰۰ توماني را به خارج از مرز‌ها قاچاق مي‌كنند تا به ۲ برابر قيمت بفروشند. اين در اصل رانت خواري، سوء استفاده و خيانت به كشور است. اين كالاهاي اساسي متعلق به ملت ايران است و نبايد توسط دلالان وسود جويان به خارج از كشور منتقل شود.

در زراعت چوب بايد فعال شويم  ‌

رئيس جمهور با اشاره به اهميت توسعه جنگل‌ها در كشور، اظهار كرد: زراعت چوب از زراعت‌هاي مهم در كشور است كه مي‌تواند در برخي مناطق كشور مورد توجه قرار گيرد و درآمد حاصل از زراعت چوب برخي مواقع مي‌تواند حتي از درآمد محصولات كشاورزي همچون برنج هم بيشتر باشد.

روحاني خاطرنشان كرد: زراعت چوب براي بخش‌هاي صنعت كاغذ، صنايع توليد لوازم خانگي و برخي صنايع ديگر مهم است، پس بايد تلاش كنيم كه در زراعت چوب بيشتر فعال شويم.

رئيس جمهور با اشاره به موضوع كشت ديم محصولات كشاورزي، يادآور شد: مي‌توان با توسعه كشت ديم مانند برخي كشور‌هاي اروپايي، همچون اسپانيا به كشت زيتون اقدام كرد چراكه زيتون توليد كنيم كه براي سلامت ما بسيار مهم است.

روحاني ضمن برشمردن اهميت گياهان دارويي افزود: در بخش گياهان دارويي هم مي‌توان با افزايش توليد هم به سلامت جامعه كمك كرد و هم با صادرات آن، درآمدزايي ايجاد كرد.

وي با اشاره به اينكه بايد در توليد محصولات ديگر هم گام‌هاي بلندي برداريم و خودكفا شويم، تاكيد كرد: هم‌اكنون در توليد شكر، اتفاقات خوبي افتاده، در دولت يازدهم، توليد شكر ما ۱٫۲ ميليون تن بود و الان ۲٫۱ ميليون تن است. همچنين در توليد چغندرقند، اقدام بزرگي انجام شده است. ما بايد در رابطه با محصول چغندرقند، كمبود‌ها را جبران كنيم و قطعاً خودكفايي در شكر، مي‌تواند خبر خوشي براي مردم باشد.

رئيس جمهور ادامه داد: شايد بتوانيم به زودي در توليد حبوبات هم خودكفا شويم؛ همچنان كه هم‌اكنون در توليد سيب‌زميني خودكفا هستيم و حتي اين محصول را به خارج از كشور هم صادر مي‌كنيم.

روحاني به اهميت توليد كلزا در كشور پرداخت و اظهار كرد: دانه‌هاي روغني كلزا اهميت بسياري دارند و ظرف دو سال، توليد آنها در كشور ۶ برابر شده كه كار ارزشمندي است.

رئيس قوه مجريه با طرح اين موضوع كه مي‌گويند از دولت تعريف نكنيم، يادآورشد: اشكالي ندارد، هر چقدر به دولت بيشتر ظلم شود اجر آن نزد خداوند بيشتر است، اما از كشاورزان خود كه مي‌توانيم تعريف كنيم، براي توليد محصول باكيفيت كشاورزي، تلاش مي‌كنند.  ‌

قدرداني از اقدامات انجام شده در خوزستان  ‌

روحاني، ضمن قدرداني از اقدامات انجام شده در استان‌هاي خوزستان، ايلام و سيستان و بلوچستان در حوزه كشاورزي، گفت: در چند سال گذشته ۳۰۰ هزار هكتار زمين‌هاي جنوب و غرب كشور زهكشي شده و در استان سيستان و بلوچستان نيز تا ۸۰ درصد اين عمليات محقق شده است.

وي پيشرفت‌هاي حوزه كشاورزي را مرهون تلاش وزارتخانه‌هاي نيرو و جهاد كشاورزي دانست و ادامه داد: تأمين آب كشاورزان و پيشرفت‌هاي حاصله در اين رابطه، نتيجه تلاش و برنامه‌ريزي دو وزارتخانه نيرو و جهاد كشاورزي است.

فضاي مجازي جزئي از زندگي مردم است  ‌

روحاني ادامه داد: عده‌اي براي حوزه مجازي حرص و جوش مي‌خورند و بايد گفت كه فضاي مجازي جزئي از زندگي ماست؛ مگر مي‌توان آن را از مردم گرفت؟ مردم در حال حاضر از اين طريق با خانواده خود در ارتباط هستند، براي پياده‌روي از طريق تلفن همراه هوشمند، قدم‌هاي خود را مي‌شمارند.

وي تصريح كرد: اينترنت اشياء و تلفن همراه هوشمند مي‌تواند كشاورزي ما را متحول كند و همچنين مصرف آب را كنترل كرده و كاهش دهد.

تجربه اي از كشور هندوستان  ‌

رئيس‌جمهور با اشاره به سفر اخير خود به كشور هندوستان خاطرنشان كرد: يكي از مديران هند در مورد تبخير آب رودخانه‌ها در كشور خود اعلام كرد كه بر روي تمام رودخانه‌ها و نهر‌هاي هندوستان، پنل‌هاي خورشيدي نصب كرده‌اند و با اين كار مانع تبخير آب رودخانه‌ها و همچنين توليد برق شده‌اند.

روحاني اضافه كرد: ما هم مي‌توانيم با نصب پنل‌هاي خورشيدي بر روي رودخانه‌ها، مانع تبخير آب رودخانه‌ها شده و برق مورد نياز كشاورزي را تأمين كنيم.

بعد از ۶۵ سال دست دلالان قطع نشده است  ‌

وي با اشاره به سابقه طولاني، دلالان در بازار كشاورزي، گفت: ۶۵ سال پيش از راديو مي‌شنيدم كه مي‌گويند بايد دست دلالان را از كشاورزي قطع كرد. امروز هم موضوع دلالان مطرح است و نه تنها دست آن‌ها قطع نشده، بلكه بلندتر و بيشتر هم شده و به جاي دو دست، چند دست دارند، درحالي‌كه سخن از ايجاد اتاق اصناف براي كشاورزان مي‌كنيم. بايد توجه داشت كه با بهره‌گيري از تكنولوژي‌هاي دانش‌بنيان، مي‌توان كشاورزي را به فروشندگان در شهر‌ها مرتبط كرد و يا دلالان را مجبور به رعايت انصاف كرد.