ولادت شیرزن کربلا؛ روز پرستار

شیعیان جهان، امروز میلاد با سعادت بانوی بزرگواری را شادمانه جشن می گیرند که بدون وجود او، عظیم ترین رویاروئی حق و باطل در تاریخ؛ یعنی قیام کربلا پوشیده می ماند و برای قوای باطل فرصتی فراهم می شد تا در طول تاریخ، حق را مغلوب خود کرده و راه تنفّس حق طلبان را به بندند. این بانوی عظیم الشّأن زینب کبری سلام ا…علیها است که در ۵ جمادی الاوّل سال ۵ هجری در بیت نبوت و امامت چشم به جهان گشود و در دامان پاک پدر و مادری معصوم پرورش یافت و با صبر و مقاومت، مصائب و حوادث سهمناک دوران ۵۰ساله پس از وفات رسول گرامی اسلام صلی ا…علیه و آله را از سر گذراند، تا برای بدوش کشیدن بار سنگین انتقال پیام عاشورا آماده شود.
آنگاه که در عصر عاشورا صدای شیپور جنگ خاموش شد و گرد و غبار میدان نبرد فرو نشست و بظاهر جبههِ باطل به پیروزی رسید، زینب کبری علیها سلام پرچم انتقال پیام عاشورا را در دست گرفت و با ایفای این نقش ضمن حفظ  قیام کربلا از تحریف، فصول بیشمارِ خوبی‌هایِ پنهانِ آن را به روی جهانیان گشود.

شیرزن كربلا با عاشورائیان همراه شد تا كار ناتمام جدّ، مادر، پدر و برادران بزرگوارش را به اتمام برساند و یك‌تنه رسالت نجات اسلام و پاسداری از خون شهیدان و انتقال پیام آنان به بشریت را به عهده گیرد. میراث‌دار پنج تن آل عبا علیهم السّلام در حالی این رسالت سنگین را به دوش گرفت كه در گرداب سخت‌ترین مصیبت‌ها گرفتار بود و با از دست دادن یاران و عزیزان خود، می‌بایست یك‌تنه در برابر دریای دشمنان، از زنان و كودكان اسیر نیز محافظت كند.
قافله‌سالار پیام‌آوران عاشورا با چشم دوختن بر زیبایی‌های جمال الهی، رسالت خود را در انتقال پیام اسلام، حراست از ولیّ زمان، سرپرستی اسیران و رسواسازی دشمنان حقّ، چنان زیبا و موثّر به پایان رسانید که الگوئی منحصربه‌فرد برای زنان و مردان مسلمان و همه آزادگان جهان شد و نشان داد كه زن مسلمان می تواند در عرصه بیكرانی نقش آفرین باشد و گاهی بهتر و قوی‌تر از مردان، رسالت الهی خود را در هدایت جامعه به انجام رسانده، بشریت را مرهون خود سازد.

امروز همچنین در تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران روز پرستار نامیده شده، قشر فداکار و صبوری که مسئولیت بسیار سنگین مراقبت از بیماران را به عهده دارند و برای رسیدگی به حال دردمندان غالباً زندگی خود را فدای مسئولیت شغلی می کنند امّا متأسفانه قدر آنان کمتر دانسته شده و در نظام پزشکی غالباً حق و حقوقشان تحت الشّعاع انحصار طلبی های بعضی مشاغل حوزه پزشکی قرار می گیرد و انتظار این است که در روزی چون امروز دستگاههای مسئول پیام آور خبرهای خوش در رفع مشکلات صنفی این گروه زحمتکش باشند.

میلاد با سعادت عقیلهِ بنی هاشم و احیاگر پیام عاشورا و نیز روز پرستار را به پیروان خاندان رسالت بویژه پرستاران ایثارگر و دلسوز کشورمان تبریک می گوئیم.

موسوی زاده