برترین سرمشق برای رسیدن به کمال انسانی

شنبه آینده، سوم جمادی الثانی، سالروز شهادت جانگداز زهرای مرضیه سلام ا…علیها است، بانوی بزرگواری که از مجموعه تفاسير آيات الهي و روايات معصومين عليهم السلام، چنين برمي آيد كه پس از رسول خدا صلی ا…علیه و آله و سلّم،  الگوئي برتر از ایشان جهت رسیدن انسانها به کمال وجود ندارد؛ همچنانکه بارها شنیده و خوانده ایم که رسول گرامی اسلام صلی ا…علیه و آله و سلّم فرموده اند:"فاقتدوا بالزهرة(….والزهرة فا…)"یعنی از زهره پیروی کنید،که منظورشان از زهره زهرا سلام ا…علیها است. و امام باقر علیه السّلام فرموده اند: اگر طالب فضیلتی راه زهرا علیها سلام را پیش گیر. و یا از امام رضا علیه السلام نقل شده که فرمودند: «نحن حجج الله علیکم و اُمُّنا فاطمة حجة الله علینا» ما حجت‌های خدا بر شماییم و مادر ما فاطمه علیها سلام حجّت خدا بر ما (اهل بیت) است. امام عصر علیه السّلام که خود برترین الگوی عصر ما است نیز فرموده اند"وفی ابتة رسول ا…لی اسوةٌ حسنة"یعنی دخت گرامی رسول خدا برای من سرمشق است. و در توصیه به این الگو گیری فرقی بین زنان و مردان نیز قائل نشده اند، لذا در عصری که جاهلیّت مدرنش می نامند و همه قوای شیطانی دست به دست هم داده اند تا بشریّت را از معنویّت دور سازند، استقبال مردم ما از دهه های فاطمیّه و تلاش برای شناخت و الگوگیری از آن بانوی گرامی، از تمنّای آنان برای رهائی از دام شیاطین معنویّت ستیز و دستیابی به قلّه های معرفت و رسیدن به کمال انسانی حکایت دارد.

اگرچه بسیاری از گویندگان در ایّام فاطمیّه بیشتر بر ذکر مصائب آن اسوهِ تقوی و ولایتمداری تأکید دارند که البته ضرورتی تام دارد، امّا بویژه در سالهای اخیر، چه در سطح مجالس و منابر و چه در حوزه نشر، کارهای خوب و مؤثّری در شناساندن بیشتر ابعاد شخصیّتی آن بانوی بزرگوار صورت گرفته است تا ضمن ارتقاء معرفت و افزایش محبّت نسبت به ایشان، امکان بهره گیری عملی از آموزه های فاطمی در زمینه های پرستش پروردگار، ولایتمداری و دفاع از حریم ولایت، همسرداری، تربیت فرزندان، مشارکت اجتماعی، عفاف و حجاب، ساده زیستی و در یک کلام الگوگیری از سبک زندگی زهرای مرضیه علیها سلام فراهم گردد.

علاوه بر آن این بانوی بزرگوار به عنوان عامل بقاي اسلام و آئين پاك رسول ا… صلي ا… عليه و آله وسلم نیز مورد توجّه امّت اسلامی است، چراكه حفظ دين و نام و نسل پدر بزرگوارش تنها با دفاع او از اسلام راستين و حمايتش از ولايت كبري و فداكاريها و شهادت‌طلبيهاي او و فرزندان پاکش كه در طول تاريخ حامل لواي اسلام حقیقی بوده اند، ميسر گرديده است وما ایرانیان مفتخريم كه تا چشم به اين جهان باز كرده ايم، خود را بر سر سفره كرامات اين بانوي گرامي و همسر و فرزندان طاهرينش ديده و از زلال هدايت آنان سيراب شده ايم. باشد كه خداوند سبحان ما را در ادامه اين راه موفق بدارد؛ ان‌شاءا… . 

 

موسوی زاده