ترميم و تثبيت سيل بند رفيع

با مشاركت نيروهاي نظامي  مردمي و دولتي

نوبت به خوزستان كه رسيد آسمان تپيد!

واعظي قولي براي پرداخت خسارت سيل نداد

لايروبي نشدن رودخانه ها مانع عبورحجم گسترده آب شد

رئيس دفتر رئيس جمهور گفت: نمي توانيم امسال قولي براي پرداخت خسارت سيل بدهيم.

به گزارش مهر، محمود واعظي در جلسه ستاد مديريت بحران خوزستان كه در راستاي بررسي خسارت هاي ناشي از سيل در اين استان برگزار شد، عنوان كرد: وقتي دستمان خالي است و نمي توانيم پاسخگوي همه نيازهاي مردم در مناطق بحراني باشيم حداقل بايد آنها را تكريم و به صحبت هايشان گوش بدهيم و بدون ظاهرسازي كنار آنها بمانيم؛  همدلي كه در اين زمان با هدف كمك و خدمات رساني به مردم در بين مسئولان ايجاد شده قابل تقدير است و به نوعي عبادت محسوب مي شود.

وي افزود: به طور حتم در صورتي كه مردم منطقه حضور پر رنگ در اين بحران نداشتند و پا به پاي مسئولان در صحنه حاضر نبودند؛ وضعيت در اين زمان اين گونه نبود.

رئيس دفتر رئيس جمهور تصريح كرد: انقلاب اسلامي از روز اول متكي به مردم بوده و بي شك در هر برحه از زمان كه مردم و مسئولان در كنار هم بوده اند، توفيق بسياري حاصل شده و در هرجايي كه اين دو نهاد از يكديگر فاصله گرفتند، ناكامي حاصل شده است.

وي اظهار كرد: تا كنون در حد توان امكانات به سمت مناطق بحراني گسيل شده ولي با اين حال بايد امكانات و تجهيزات موجود را مديريت و عدالت در خدمات رساني بين همه مناطق را ايجاد كرد.واعظي با اشاره به تماس وزير كشور با استاندار خوزستان و اعزام نمايندگاني از سوي هيئت دولت گفت: رئيس جمهور همواره حساسيت و دغدغه هاي بسياري نسبت به مسائل و مشكلات خوزستان داشته و دستور رسيدگي به خوزستان بيش از ديگر نقاط را داده بودند.

وي همچنين با اشاره به اتمام بودجه ماده ۱۰ و تبصره ۱۲ در سال ۹۷ گفت: اين اعتبارات به اتمام رسيده ولي همچنان بدهكاري هايي در اين حوزه داريم، بنابراين نمي توانيم قولي براي پرداخت خسارت داشته باشيم ولي پيگيري هايي در اين زمينه صورت خواهد گرفت.

رئيس دفتر رئيس جمهور افزود: با توجه به پيش بيني بارندگي‌هاي خوب براي بهار خوزستان بايد از امروز براي ارديبهشت ماه برنامه ريزي هاي لازم را داشته باشيم تا مشكلي در اين خصوص پيش نيايد. در برخي از رودخانه هاي استان خوزستان در يك مقطعي حجم گسترده اي از آب عبور مي كرد اما در اين زمان به دليل لايروبي نشدن رودخانه هاي استان تنها ۴۰ درصد از توان قبلي براي عبور آب در اختيار دارند.

وي با بيان اينكه پيشنهاد تكميل سد بختياري نيز به عنوان پشتيبان سد دز مورد بررسي قرار مي گيرد، تأكيد كرد: بايد اين لايروبي ها را مدنظر داشت تا آب با حجم و سرعت قابل تحمل از رودخانه هاي استان عبور كند.

واعظي اظهار كرد: شركت هاي مختلف فعال در استان بايد در راستاي رفاه و آباداني خوزستان اقدامات مناسبي داشته باشند؛ با وجود مشكلات مختلف در كشور نبايد مردم را نااميد كرد، براي هر كدام از مشكلات از جمله فروش نفت راهكارهاي متناسبي اتخاذ شده است. سازمان برنامه و بودجه با وزارت نيرو براي لايروبي رودخانه‌هاي استان برنامه‌ريزي لازم را داشته باشند.