روستايي كه داراي ۶۰۰ حلقه چاه نفت است، آب ندارد

به طور معمول جلسه هاي شوراي سلامت استان از آن دست جلسات پربار و پر نكته استانداري خوزستان است كه علي رغم برگزاري هرماهه، به درازا مي كشد.
طولاني شدن جلسه روز گذشته شوراي سلامت موجب شد برخي حاضران در جلسه قصد ترك آن را داشته باشند كه استاندار نسبت به اين موضوع واكنش نشان داده و عنوان كرد: جلسه هنوز برقرار مي باشد و اگر بنا بر حضور در مكان و جلسه ديگري است، بگذاريد بعد از پايان اين جلسه!
در اين جلسه كه علاوه بر در دستور كار قرار گرفتن علت بيماري سالك و راهكارهاي جلوگيري از شيوع آن، همچنين وضعيت كشتارگاه هاي صنعتي استان موضوع آب رساني به برخي روستاها مورد بررسي قرار گرفت و از آنجايي كه حضور نداشتن عليمرادي مديركل آب و فاضلاب استان در برخي جلسات شوراي سلامت از چشم استاندار دور نمانده بود، حضور اين مديركل در جلسه روز گذشته موجب شد دكتر شريعتي خطاب به وي به مزاح عنوان كند: به احتمال زياد مشكل تأسيسات آب روستاي “عرب حسن” مرتفع شده كه در اين جلسه حضور يافتيد!
استاندار خوزستان در ادامه سخنان خود به مشكل آب روستاي غيزانيه هم اشاره كرد و گفت: روستايي كه داراي ۶۰۰ حلقه چاه نفت است، آب شرب ندارد و در شش ماهه مسئوليت خود پاسخي براي اين منطقه ندارم چراكه تاكنون كار موثري در آن صورت نگرفته است.
بدون ترديد روستاهاي زيادي در استان طلاي سياه يعني خوزستان وجود دارند كه مردمانش بر روي نفت مي خوابند و آلودگي ناشي از سوزاندن آن را استشمام مي كنند اما از حداقل امكانات از جمله آب شرب مناسب بي بهره هستند كه بايد ديد تمامي مديران چه در سطح كلان كشوري و چه در استان چه جوابي براي آن دارند و آيا عزمي براي زدودن اين گونه محروميت ها در روستاهاي استان وجود دارد كه اميدواريم چنين باشد.

هشدار نماينده بوشهر به رئيس جمهورسهم دو درصد نفت نبايد موجب كاهش سهم اعتبارات استان ها شود

نماينده مردم بوشهر در مجلس، بودجه اين استان در لايحه بودجه ۹۶ را تحقير و بي حرمتي به مردم بوشهر خواند و رئيس جمهور را تهديد كرد كه مردم بوشهر پاسخ اين اقدام را در انتخابات ۹۶ خواهند داد.
حجت الاسلام خدري در پايان جلسه علني نوبت صبح ديروز مجلس شوراي اسلامي گفت: من به عنوان نماينده حامي دولت ولي خادم ملت اين تذكر دلسوزانه را مي دهم.
وي خطاب به رئيس جمهوري گفت: حضرتعالي دانش آموخته حوزه هاي علميه هستيد و با آموزه هاي ديني آشنايي داريد. راي ۶۰ درصدي مردم به حضرتعالي نشان از علاقه و محبت مردم به شما بوده است اما در لايحه پيشنهادي بودجه ۹۶ به استان بوشهر ظلم شده است.
نماينده بوشهر در مجلس ادامه داد: آقاي رئيس جمهور هل جزا الاحسان الي الاحسان.
خدري خطاب به رئيس جمهور گفت: همكاران شما در سازمان برنامه و بودجه سهم دو درصد نفت مخصوص به مناطق نفت خيز را در اعتبارات استاني لحاظ و از ساير اعتبارات كم كرده اند. اين در حالي است كه قانون بودجه تاكيد دارد اين اعتبار نبايد موجب كاهش سهم اعتبارات استان ها شود.
خدري بودجه پيشنهادي استان بوشهر را تحقير و بي حرمتي به مردم استان بوشهر خواند و از روحاني درخواست كرد دستور دهد سريعا اين موضوع اصلاح شود.
توجه نمايندگان استان را به اين نكته جلب مي كنيم كه مواظب باشند مبادا قضيه سهم دو درصد نفت كه شامل خوزستان هم مي شود در ميزان اعتبارات استاني نقش منفي داشته باشد.

استاندار با مديران سهل انگار برخورد كند ‌

نماينده مردم ماهشهر، اميديه، هنديجان و بندر امام در مجلس ضمن انتقاد از عملكرد برخي مديران استاني در مانع‌تراشي براي انتقال آب به رودخانه‌ي زهره هنديجان، گفته: وضعيت كشاورزان شهرستان هنديجان به دليل خشك شدن رودخانه‌ي زهره كه ناشي از برداشت‌هاي غيرمنصفانه در بالادست رودخانه است، از مرز هشدار گذشته و اين قشر مولد جامعه متحمل ضرر و زيان‌هاي فراواني شده‌اند.
علي گلمرادي اين را هم گفته كه اين مسئله را بارها از طريق مجلس شوراي اسلامي، و همچنين مديران استان از جمله استاندار محترم پيگيري نموده‌ام تا جائيكه هفته‌ي گذشته، استاندار خوزستان ضمن بازديد از اين رودخانه، دستور تشكيل جلسه‌اي فوق‌العاده با حضور فرمانداران هنديجان، اميديه و بهبهان را صادر نمود و در آن نشست قرار شد ظرف ۴۸ ساعت، با رهاسازي آب به رودخانه و همچنين مسدود نمودن كانال‌هاي انشعابي در بالادست، اين مشكل برطرف گردد. ولي متأسفانه عليرغم رهاسازي آب، كانال‌ها و انهار انحرافي در حوزه شهرستان بهبهان مسدود نشد و به همين دليل، آب به پايين‌دست رودخانه‌ي زهره نرسيد.
يعني حق آبه ي هنديجان را در بالادست مي‌برند و اعتنايي هم به دستور استاندار نمي‌شود.
به گفته گلمرادي، مديران دولتي نبايد باعث ايجاد نارضايتي مردم از دولت شوند وي هشدار داد چنانچه اين مسئله ظرف روزهاي آتي حل نشود، به وزراي نيرو و كشور تذكر خواهيم داد.
وي از استاندار خوزستان خواسته كه با مديران سهل انگار برخورد كند.گلمرادي ادامه داد: آب، يك نعمت خدادادي است كه جور دولت را در زمينه‌ي اشتغال‌زايي در شهرستان محرومي مانند هنديجان، مي‌كشد، بنابراين ما حق نداريم به خاطر سوء مديريت خود، بار مشكلات را بر شانه‌ي كشاورزان قرار دهيم. ‌