در مناطق دو زبانه، مشكل فقط با آموزش پيش دبستاني حل نمي شود

استاندار خوزستان در جلسات شوراي آموزش و پرورش استان بارها عنوان كرده: <يكي از دلايل افت تحصيلي در خوزستان دو زبانه بودن دانش آموزان است كه براي حل اين مساله دوره پيش دبستاني در خوزستان اجباري شد.>
استانداري خوزستان و سازمان آموزش و پرورش در زمينه پيش دبستاني همكاري هاي خيلي خوبي با يكديگر داشته اند و آمارهاي ارائه شده جذب دانش آموزان پيش دبستاني در سال جاري مويد برنامه ريزي هاي مطلوب صورت گرفته در اين زمينه است اما بي شك دكتر شريعتي و مديركل سازمان آموزش و پرورش استان واقف هستندكه در مناطق دو زبانه مشكل تنها با آموزش پيش دبستاني مرتفع نمي شود.
روز گذشته پيك راوي در يكي از روستاهاي اطراف اهواز با مدرسه اي مواجه شد كه ۴۵ دانش آموز آن در شش مقطع دبستاني توسط يك معلم تدريس داده مي شدند. معلمي كه ظاهرا با حكم مقطع پيش دبستاني مشغول به فعاليت بوده و آشنايي هم با زبان عربي نداشت!
به تبع دانش آموزان اين مدرسه امكان برقراري ارتباط مناسب با اين معلم را ندارند و اين گونه است كه يا از ادامه تحصيل باز مي مانند و يا به دليل برقرار نكردن ارتباط مطلوب، به درك صحيح از مطالب درسي نمي رسند.
اينجاست كه استاندار و مديركل سازمان آموزش و پرورش استان در كنار توجه به مقطع پيش دبستاني بايد به فكر جذب نيروهاي متخصص در مناطق محروم و دو زبانه باشند تا خروجي اين برنامه ريزي ارتقاء سطح تحصيلي دانش آموزان خوزستاني باشد.

آمارهاي خوشحال كننده اي هم به خوزستاني ها ارائه دهيد ‌
روز گذشته معاون اجتماعي سازمان بهزيستي كشور در نشست خبري خود اعلام كرده است خوزستان، فارس، اصفهان، خراسان رضوي، تهران و آذربايجان غربي به ترتيب جزء اولين استان‌هاي خانواده بد سرپرست كشور محسوب مي‌شوند.
با مشاهده اين خبر بايد گفت هر دم از اين باغ بري مي رسد، تازه تر از تازه تري مي رسد!
نمي دانيم چرا اين روزها استان خوزستان در ارائه آمارهاي نگران كننده صدر جدول است و خبري از آمارهاي خوشحال كننده نيست!
ظاهرا استان اولين ها در نفت، گاز، پتروشيمي، بنادر، راه ها و كشاورزي بايد در برخي حوزه ها مورد ارزيابي و بازنگري قرار گيرد تا بيش از اين مردم خوزستان با مشاهده چنين آمارهايي سرخورده نشوند. ‌

‌ ساعدي شهردار خرمشهر شد

استاندار خوزستان طي حكمي عزيز ساعدي را به عنوان شهردار خرمشهر منصوب كرد.
مردم شهرستان خرمشهر ۹۰ روز بود كه شهردار نداشتند، اما پس گذشت اين مدت در غياب و انحلال شوراي شهر شهرستان، استاندار شهردار را انتخاب و حكم وي را صادر كرد.
گفتني است كه پيش از ساعدي، محمد‌علي دوايي‌فر شهردار خرمشهر بود و بنا بر دلايل مختلفي استعفاي داد.
دوايي‌فر علت استعفاي خود را نبود همكاري و مديريت متمركز در شهر عنوان اعلام كرده بود.

احساني نيا سرپرست فرمانداري رامهرمز شد
استاندار خوزستان طي حكمي عبدالرضا احساني‌نيا را به عنوان سرپرست فرمانداري شهرستان رامهرمز منصوب كرد. گفتني است پيش از اين علي بويري سمت سرپرستي فرمانداري رامهرمز را عهده‌دار بود.
احساني نيا از نيروهاي باتجربه و دلسوز استان است كه در گذشته فرمانداري چند شهرستان را تجربه كرده است.

چرا كنوكارپوس در كاليفرنيا مشكل تنفسي ايجاد نمي كند؟

ظاهرا ماجراي كنوكارپوس همچنان ادامه دارد و اين بار رئيس دانشكده كشاورزي دانشگاه شهيد چمران اهواز در اظهار نظري جديد عنوان كرده هنوز به طور صد درصدي اعتقاد نداريم كه دانه گرده كنوكارپوس تنها عامل پديده تنگي نفس پاييزي در اهواز است و عوامل ديگري را نيز در بروز اين پديده شريك مي‌دانيم.
نوراله معلمي گفته است: ممكن است كه يكي از عوامل ايجاد اين پديده كنوكارپوس باشد اما عوامل ديگري را نيز شريك و دخيل مي‌دانيم؛ مگر آنكه تحقيقات دانشگاه علوم پزشكي اهواز به‌طور كامل اين موضوع را اثبات كند. آن‌ها فرضيه‌اي را مطرح كرده‌اند كه بايد آن را ثابت كنند‌ و اگر ثابت شود آنگاه مقصر بودن كنوكارپوس كاملاً مشخص خواهد شد.
وي در خصوص احتمال پولن‌زايي تحت استرس اين گياه، عنوان كرده: پراكندگي دانه گرده در هوا و ايجاد مشكلات ناشي از آن موضوعي است كه در كشورهاي ديگر نيز مورد توجه و مطالعه قرار گرفته است، اما آن‌ها در كنار اين مسأله، آلودگي‌هاي صنعتي را نيز مدنظر قرار مي‌دهند ولي ما در خوزستان عوامل ديگر را رها كرده و تنها به دانه گرده متمركز شده‌ايم؛ اين در حالي است كه يك بررسي تئوري در دانشگاه علوم پزشكي نيز، وجود آلودگي‌هاي صنعتي در كنار دانه گرده را به‌عنوان عامل بروز تنگي نفس مطرح مي‌كند.
معلمي با بيان اينكه شواهد و قرائن نشان مي‌دهد كه عوامل ديگري نيز در بروز اين پديده دخيل هستند، گفت: من نمي‌دانم كه آن‌ ها بر چه اساسي مي ‌گويند كه تنها مشكل كنوكارپوس است. ما اين عقيده را نداريم؛ از سوي ديگر كنوكارپوس به وفور در كاليفرنياي آمريكا وجود دارد، اما اينكه چرا آنجا ايجاد مشكل نكرده و سؤالات ديگر، شبهاتي است كه بايد به صورت متقن و علمي مورد ارزيابي قرار گيرد.
اين پاييز گذشت و طبق آمارهاي ارائه شده آمار بيماري هاي تنفسي ناشي از اولين بارش در اين فصل با كاهش همراه بود اما ظاهرا هنوز بحث بر سر مقصر بودن يا نبودن كنوكارپوس ادامه دارد. موضوعي كه اميدواريم يك بار براي هميشه تعيين تكليف شود. ‌